19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zorluklarla, yokluklarla eğitim veriyorlar
13 Nisan 2011 Çarşamba 13:41

Zorluklarla, yokluklarla eğitim veriyorlar

Yokluklara rağmen eğitime ara vermeden devam ediyorlar…

Ayşe BULUT-Karpaz

 

Erenköy’de bulunan Yenierenköy İlkokulu 2010- 2011 eğitim yılında yaşadığı olumsuzluklara rağmen yoluna öğrencileriyle birlikte devam ediyor. Her geçen gün artan öğrenci sayısı ve sonrasında gelen derslik sorunu ise en büyük sıkıntı olarak göze çarpıyor.

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın derslik konusunda gereken sözü verdiği ifade edilirken, okul binasındaki sorunların eğitimi olumsuz yönde etkilediği gözlemleniyor.

 

Birinci sınıfların ve okul öncesi bölümünün ana binaya olan uzaklığı ise, başka bir sorun olarak göze çarpıyor.

 

Muavin ve sekreter yok

 

Müdür muavini ve sekreter eksikliği de yaşayan okul, geçen yıl görevden alınan muavin ve sekreterin yerine hiç kimse gönderilmemesi kafalarda soru işareti yaratıyor. Okulun iş yükü ise, diğer öğretmenlerin sırtına binmiş durumda.

 

Hizmetliler yetersiz

 

Okulda ki bir başka sorun ise, okulda hizmetli olarak çalışan personelin az olması.

 

3 yüz öğrencinin eğitim gördüğü okulda sadece iki hizmetlinin çalışması dikkat çekerken, bu rakam diğer okullarla karşılaştırıldığında oldukça aşağıda kalıyor.

 

İngilizce öğretmeni dönemin yarısında geldi

 

Eğitim yılının başında öğrenciler, İngilizce öğrenmeye, branş öğretmeninden yoksun başlarlarken, dönemin yarısı geride kaldıktan sonra İngilizce öğretmeni okuldaki yerinin aldığı kaydediliyor.

 

Her yıl aynı sorunun yaşandığı ilkokulda geçici öğretmen sayısı kadrolu öğretmen sayısıyla aynı olduğuna dikkat çekerken, her yıl değişen öğretmen sayısından dolayı öğrenciler eğitim konusunda olumsuz yönde etkileniyor.

 

Özbolat: Öğrenci sayımız her yıl artıyor

 

Yenierenköy İlkokulu Müdürü Meryem Özbolat, Yenierenköy İlkokulu’nun öğrenci sayısının 3 yüz, öğretmenlerin ise 19 olduğunu belirterek, okuldaki işleri zorlukla sürdürdüklerini vurguluyor.

 

Okuldaki öğrenci sayısının her geçen gün artması, sınıfların yetersiz kalmasına neden olduğunu belirten Özbolat, gelecek yıl artan sayı nedeniyle öğrencilerin eğitim görmesinde iyiden iyiye sıkıntı yaşayacağını kaydediyor.

 

“En büyük sıkıntı bina”

 

Özbolat, ek derslikler konusunda sorunlar yaşandığını, resim ve bilgisayar odalarının dersliğe dönüştürüldüğünü belirterek, bu sorunun çözümünde ilgili bakanlığın söz verdiğini söylüyor.

 

Kültür ve spor faaliyetleri devam ediyor

Yenierenköy İlkokulu Müdürü Meryem Özbolat, okulda satranç, halk dansları, dans, müzik, resim-elişi, voleybol ve futbol gibi eğitsel faaliyetlerin yapıldığını da belirterek, Bisiklet Federasyonunun İskele’de düzenlediği bisiklet yarışmasında derece alarak başarı sağladıklarını söyledi. Okul olarak, bölgede 23 Nisan dolayısıyla bisiklet yarışmasını düzenlemeyi amaçladıklarını belirten Özbolat, düzenlemek istedikleri yarışmayı KKTC Bisiklet Federasyonu katkılarıyla yapmayı istediklerini duyurdu.

 

“Gereken onarımın yapılmasını bekliyoruz”

 

Bu yıl bölgede yapılan atletizm yarışmalarının sahanın tadilat görmesi nedeniyle yapılamayacağını kaydeden Özbolat, en yakın zamanda gereken onarımın Yenierenköy Belediyesi tarafından yapılmasının beklendiklerini söyledi.

 

“Okul aile birliği çalışıyor”

 

Okul Aile Birliği Başkanı Hasan Ki ve yönetiminin çalışmalarını devam ettiğini duyuran Özbolat, aile birliğinin okuldaki sahanın etrafını tribünle çevirmek için çalışma başlattığını vurguladı.

 

“Katkı bekliyoruz”

Veli ve öğretmenlerin özverili bir şekilde çalıştığını da ifade eden Özbolat, sorunların giderilmesi için ilgili birimlerden katkı beklendiklerini kaydetti.

 

Özbolat, okul aile birliğinin çalışmalarıyla birlikte bir çok sorunu çözdüklerini beyan ederek, dış mekanları, altyapı eksiklikleri, ek derslik sorunlarının çözümü konusunda iş birliği yaptıklarını sözlerine ekledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ