23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ziller değil, çanlar çalıyor”
04 Mayıs 2011 Çarşamba 16:47

“Ziller değil, çanlar çalıyor”

Sağlık sisteminde yaşanan gelişmelerle ilgili endişeler dile getirildi

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde düzenlenen basın toplantısında Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdoğlu, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Erol Uçaner, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dt. Hüseyin Bıçak, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Başkanı Dr. Erol Şeherlioğlu, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Kandemir Berova ve bazı Tabipler Birliği yöneticileri hazır bulundu.Yapılan ortak açıklamanın ardından örgüt başkanları söz alarak görüşlerini ortaya koydular.

Toplantıya katılan örgüt başkanlarının imzası bulunan ortak açıklama Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu tarafından okundu.

 

Köklü değişim

 

Ortak açıklamada, dünyada ve Kuzey Kıbrıs’ta önemli değişimlerin sorunların, çatışmaların yaşandığı bu dönemde, mevcut yapının artık sürdürülemeyeceğinin nerede ise tüm kesimler tarafından paylaşılmış olduğu belirtildi. Bu durum, önemli bir aşama olarak değerlendirilerek “Sorunların çözülmesi için köklü değişimlere ihtiyacımız vardır” denildi.Şu anda ülkenin kaynaklarının doğru yerlere harcanmadığı, kumarhaneler, gece kulübü adı altındaki yerler, bahishaneler, gibi yatırım olarak tanımlanan yerlerin, toplumun sosyal yapısını bozan, yapıcı değil yıkıcı değişimlere sebep olduğuna vurgu yapılarak, bu gibi yerlerin teşvik edilmesi değil kısıtlanması ve bir program dahilinde ülkeden uzaklaştırılması gerektiği kaydedildi.

“Gazimağusa Akdeniz’in çöplüğü”

Serbest liman adı altında kurulan ve denetimden uzak bir bölge olarak yaratılan Mağusa’daki bölgenin Akdeniz’in çöplüklerinin ve atıklarının giriş noktası olarak kullanılmakta olduğu görüşü dile getirilen ortak açıklamada, “Ülkemiz Akdeniz’in çöplüğü haline gelmiştir. Bu atıkların ülkemizden uzaklaştırılması için görevlendirilen yetkililer tersine daha tehlikeli atıkları davet etmektedirler” denildi.

 

Çanlar çalıyor

 

Ortak açıklamayı okumasının ardından “Sağlıkta ziller değil çanlar çalmaktadır” diyen Tabipler Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, tüm hekimlerin ve hekim örgütlerinin sağlık sisteminin iyileşmesi için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu, ancak hekimlerin “günah keçisi” olarak gösterilmesine karşı çıktıklarını, ileride de karşı çıkmaya devam edeceklerini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

 

 

“ eski bir sistemin devamını yaşıyoruz”

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Erol Uçaner, örgüt olarak ortaya koydukları çözüm önerilerine rağmen, sistemde bir değişikliğe gidilemediğini belirterek “Malesef 30 yıllık eski bir sistemin devamını 21. Yüzyılda yaşamaktayız” dedi.“Üzücüdür ki dünyanın sayılı güzel adalarından birinde yaşamamıza rağmen yoğun nüfus, bilinçsizce yapılan sektörel gelişmeler için alınan sigortasız, güvencesiz ve vatandaş olmayan hastalara tamamen komik rakamlarla hizmet vermekteyiz. Dünyanın hiç bir yerinde bu yoktur ve olmayacaktır” görüşlerini dile getiren Uçaner, kaçak işçilerin sağlığa ciddi bir yük getirmekte olduğunu, devlet hastanelerinde alınan 3’ken verilenin 5 olduğunu savundu.

 

 

“Kitaplar dolusu öneri koyduk”

 

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Başkanı Dr. Erol Şeherlioğlu da yaptığı konuşmada gerek hekim örgütlerinin, gerek diğer sağlık örgütlerinin yaşanan sorunların çözümü konusunda hiç bir kısırlığı bulunmadığını, bugüne kadar kitaplar dolusu öneriler ortaya koyduklarını söyledi.“Sağlık sorunlarının çözümlenmemesindeki en temel sorun, sorunları çözecek olan siyasi iradenin olmamasıdır” diyen Şeherlioğlu, dayatma paketlerle ve “Ben yaptım olur mantığı” ile sorunların çözülemeyeceği görüşünü dile getirdi.

 

“Her seçim döneminde vaatlerde bulunuluyor”

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dt. Hüseyin Bıçak ise yaptığı konuşmada, her seçim döneminde partilerin vaatleri arasında sağlıkta reform bulunmasına karşın bütçede ayrılan payın 5’i geçmediği gibi, orantısız nüfusun büyümesine de çare bulunamadığını söyledi.

 

“Bireysel ve toplumsal hızmet”

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Kandemir Berova da yaptığı konuşmada, hekim örgütleri olarak ortak hedeflerinin bireysel ve toplumsal düzeyde sağlıklı bir hizmetin verilmesi olduğunu söyledi.Bunun koşullarını yaratacak olanın hükümet ve sağlık bakanlığı olduğuna işaret eden Berova, örgütler olarak önerilerini sağlık bakanlığı ile paylaşmakta olduklarını, umutlarının ortak görüş üzerinde uzlaşmaya varılarak bir an önce uygulamaya geçilmesi olduğunu vurguladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ