21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zeytin coşkusu başlıyor
01 Ekim 2011 Cumartesi 16:36

Zeytin coşkusu başlıyor

Bu yıl çeşitli etkinliklerle 9 Ekim’e dek sürecek festivalin programı şöyle:

Uluslararası Girne Zeytin Festivali, bu yıl 4 - 9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Girne Belediyesi’nin zeytin ile yan ürünleri yanında kentin turistik tanıtımını yapmak amacıyla düzenlediği ve bu yıl 10.’sunu gerçekleştireceği Uluslararası Girne Zeytin Festivali, 4 Ekim Salı saat 18.00’de açılış konuşmalarının ardından tütsünün yakılmasıyla başlayacak.


Girne Belediyesi, bir çok sanatsal aktiviteye ev sahipliği yapacak festivalle ilgili olarak dün saat 11.30’da Zeytinlik muhtarlık binasında düzenlediği basın toplantısıyla festival hakkında açıklamalarda bulundu. Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, bazı belediye meclisi ve festival komitesi üyeleri ile belediye çalışanlarının hazır bulunduğu toplantıda, başkan Aygın festival hakkında bilgi sundu.

 Festival programı


Bu yıl çeşitli etkinliklerle 9 Ekim’e dek sürecek festivalin ilk gününde; açılış konuşmaları, tütsünün yakılması ve standların gezilmesinin ardından Girne Belediyesi Büyükler Halk Dansları, Duet Academy dans gösterileri yer alacak, Ankara Soğuk Heykel Atölyesi sanat gösterisi sunacak.
Gece, yerli Sanatçı Umut Albayrak’ın vereceği konserle sona erecek. 5 Ekim’de halk, modern dans ve sanat gösterileriyle devam edecek festivalde Grup Arabent konseri, 6 Ekim Perşembe halk, modern dans ve sanat gösterileriyle The Lift konseri, 7 Ekim Cuma halk, modern dans, sanat gösterileri, sanatçı Mehmet Geçit’in gitar dinletisi ve Arda Gündüz konseri, 8 Ekim Cumartesi Girne Avcılık Atıcılık Kulübü atış turnuvası finali, Girne Belediyesi Tenis Kulübü final maçı, Looney Tunes konseri, yazar ve kitap tanıtımı, atıcılık turnuvası ödül töreni ve Latino Turco, festivalin sona ereceği 9 Ekim’de ise zeytin fidanı dikimi, çocuk etkinlikleri, zeytinyağlı yemek yarışması, halk dansları gösterisi, sanatçı Serdar Tuksal’dan Blues Quintet konseri, tenis turnuvası ödül töreni ve Grup Gripin konseri yer alacak.
 

 


Aygın


Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın yaptığı konuşmada; sağlık, ekonomi, ülke tanıtımı ve turizm açısından önemine vurgu yapmak amacıyla düzenledikleri Zeytin Festivali’nin 10’uncu yılına girdiğini belirterek, festivalin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.


“Bir işi başlatmak önemlidir, ama esas önemli olan; o işi idame ettirmek, kurumsallaştırmak ve gelecek nesillere aktaracak bir olaya dönüştürmektir” diyen Aygın, zeytin ve zeytin ürünlerinin ön planda olacağı festivalde, Kıbrıs Türk kültürüne özgü diğer ürün ve el sanatlarının da yer alacağını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ