18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zamanı geldi!
02 Mayıs 2011 Pazartesi 16:10

'Zamanı geldi!'

“Türkiye’den Brüksel’e Kıbrıs belgesi” ne içeriyor?

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın hazırlayarak AB’ye gönderdiği ve Türkiye’nin Kıbrıs sorunu konusundaki görüşlerini içeren belgesini ele geçirdiğini; belgede Türkiye’nin, “liderler ve garantör ülkelerin katılacakları üst düzey bir toplantının zamanının geldiğini” ortaya koyduğunu ileri sürdü.

 

Gazetenin iddiasına göre, Türkiye tarafından Brüksel’e gönderilen belgede; “Kıbrıs Rum tarafının, AB dönem başkanlığını üstleneceği 2012 ve başkanlık seçimlerinin gerçekleştirileceği 2013 yılı öncesinde Kıbrıs konusunda her türlü olumlu gelişmeyi engellemeyi amaçladığı” ifade edildi.

 

Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türklerin kalkınmasını engellemek için elinden geleni yaptığı ve bu çerçevede doğrudan ticaret tüzüğünün kabul edilmesini engellediği kaydedilen belgede, bu sebepten ötürü Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki isteğine kuşkuyla bakıldığı vurgulandı.

 

 

İzolasyon ısrarı

 

Gazetenin iddiasına göre, “Türkiye’nin Rum tarafına uyguladığı yasakların sebebinin, Rum tarafının Kıbrıslı Türkleri izolasyon altında tutmaktaki ısrarı olduğu” belirtilin belgede, adaya uygulanan tüm kısıtlamaların tüm taraflarca kaldırılmasına yönelik girişimlerin Kıbrıs Rum tarafının tutumu sonucunda başarısızlığa ulaştığı ifade edildi.

 

Gazete, Türk Dışişleri Bakanlığının, belgesinde, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerde yapıcı tutum izlediğini belirterek müzakerelerde ilerleme sağlanmamasının sorumluluğunu Rum tarafına atmaya çalıştığını; belgede müzakerelere ilişkin bazı unsurlara yer verdiğini yazdı.

 

 

Belgeden notlar

 

İddiaya göre, belgede; Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun 6 Eylül 2010 tarihinde, mülkiyet başlığına ilişkin “özlü bir öneri paketi” sunduğu, BM Genel Sekreterinin de bu önerileri memnunlukla karşılayarak 24 Kasım 2010 tarihli raporunda ‘Kıbrıslı Türklerin taze girişimlerde bulunduğu’ değerlendirmesini yaptığı belirtildi.

 

18 Kasım 2010 tarihli New York ve 26 Ocak 2011 tarihli Cenevre görüşmelerinde Eroğlu’nun atılacak bir sonraki adımlar konusunda “yol haritaları” ortaya koyduğu ancak Rum lider Dimitris Hristofyas’ın reddiyle karşılaştığı vurgulanan belgede, Cenevre görüşmesinde Hristofyas’ın, yeni üçlü görüşme tarihini dahi kabul etmeyerek BM’de hayal kırıklığı yarattığı da ifade edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ