18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzleri güldüren yardım kapısı
04 Şubat 2012 Cumartesi 10:45

Yüzleri güldüren yardım kapısı

“Yardımlarını bizden esirgemeyen firmalarla ihtiyaçlı aileler arasında biz bir köprüyüz.”

Elif ŞEN / Haberdar 7 Gün

Hayatın içinde yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, yardım edebilmek için varlar. Henüz çok yeni kurulmalarına rağmen gönüllerini koydukları derneklerinde hem yeni projeler üretiyorlar hem de hizmet veriyorlar. SODAY, ülkede koşulsuz sevginin ve yardımın ihtiyaçlı olan herkese ayırım yapmaksızın ulaşan bir yardım eli. Ürettikleri yeni projeleri ve yaptıkları yardımlarla insanların umudu olan SODAY (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) adına yönetim kurulu başkanı Ahmet Yöntem’le görüştük.Soday (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği)’nin vermiş olduğu hizmetlerden bahseder misiniz?

Soday ailevi sıkıntıları olan, ekonomik sıkıntıları olan, eğitim sıkıntısı yaşayan kısacası ihtiyaç duyan ve yardım talep eden herkese yardım elini uzatan bir dernektir. Bizim yaptığımız tamamıyla gönül işi. Eğer içinizde yardım etme duygusu, birilerinin yaralarına merhem olabilme isteği varsa otomatik olarak kendinizi bir şeyler yaparken bulabiliyorsunuz. Dernek üyeleri, bizlerle çalışan arkadaşlarımız, katkıda bulunan herkes aslında yardım edebilmek için çabalayan insanlar. Ülkemizde de üzülerek söylüyorum ki yardıma muhtaç, ihtiyaçlı aile sayısı oldukça çok.Bazen imkanlar yeterli değil

Çocuğuna süt alamayan aileler, okula gitmek için kitabı olmayan öğrenciler gördük. Bazen insanların ellerindeki imkanlar kendi kendilerine yetecek miktarda olmuyor. Bütün bunları görmek elbette bizleri de son derece üzüyordu. El birliğiyle bir şeyler yapabilmek adına bir adım atarak derneğimizi kurduk. Bu süreç bizim için çok da kolay olmadı. Yaklaşık 14 ay mücadele verdik. Yapmaya çalıştığımız bir yardım kuruluşu açmaktı. Bu da çok kolay bir iş değil. 14 Haziran 2011 tarihinde de resmi olarak hizmet vermeye başladık.Dernek gelirini nasıl sağlıyor?

Dernek olarak bizler sabit gelirler oluşturmaya çalışıyoruz. Üyeler bularak, bağış topluyoruz. Bunun yanı sıra gönüllü gençler var. Zaman zaman düzenlediğimiz aktivitelerde gönüllü olarak bizimle çalışıyorlar. Önümüzdeki ay başı itibarıyla çok daha yoğun bir çalışma temposunun içerisine gireceğiz. Hala daha cebimizden çalışıyoruz diyebilirim. Ancak yardım etmesi için kapısını çaldığımız bir çok firma bize destek olmuştur. Yardımlarını bizden esirgemeyen firmalarla ihtiyaçlı aileler arasında biz bir köprüyüz.Her ihtiyaca cevap verilebilir

Gerçekten ekonomik olarak ihtiyaçlarını karşılayamayacak ailelere yardımcı oluyoruz. Bizlere başvuruda bulunan aileler var. Aynı zamanda bizim de bulduğumuz ya da aldığımız ihbarlar doğrultusunda değerlendirdiğimiz aileler var.


Bizler her an gerçek ihtiyaç sahiplerine elzem olan ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donanımlıyız. İlaç, doktor, medikal ürünler de dahil olmak üzere gerek duyulan her ihtiyaca cevap verebileceğimiz donanımımız mevcut.

 


Çocuk kardiyoloğu yok

Gerçekleşen yardımları örnekleyecek olursak 10 yaşında sağlık sorunu yaşayan bir evladımızın ameliyatını gerçekleştirdi. Üzülerek söylüyorum ki hastanemizde çocuk kardiyoloğu yok. 6 aylık bir bebeğimizin de yurt dışındaki ameliyatı gerçekleştirildi.

 “Bilgisayar ve internet imkanı sağladık”

Sağlık yardımları haricinde eğitim konusunda da yardım verdiğinizi biliyorum. Bu konuda da yapılan çalışmalardan biraz bahsedebilir misiniz?

Elimizdeki imkanlar dahilinde bakanlık ve vakıflarla görüşerek eğitim gören çocuklarımıza burs imkanı sağlamaya çalışıyoruz. Eğitim Bakanlığı’ndan yardım taleplerimiz oluyor. Aynı zamanda özel eğitim veren kuruluş ve dershanelerle de iletişim kurarak öğrencilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bazı çocuklarımızın evlerinde bilgisayar olmadığına şahit olduk. Onlara bilgisayar sahibi olmaları için girişimlerde bulunduk. Aynı zamanda onlara ücretsiz internet sağlayarak çağın gerekliliklerinden faydalanmaları için olanak sağladık.

 İnsanlara yardım edebilmek için kurulmuş yeni bir derneksiniz.  Peki sizin yardıma ihtiyaç duyduğunuz konular var mı?

Dernek olarak en büyük arzumuz gerek gönüllü hizmet verecek gerekse kendi katkılarıyla insanlara yardım edebilecek gönüllüler. Bize gelen yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştığını bu noktada yenilemek isterim. Örneğin ticaret yapan önemli şirketlerimiz hangi konuda ticaretle uğraşıyorsa bizlere yardımcı olabilirler. Gıda, giyecek, ya da bebek maması olabilir.

 “Bütün çocukların ihtiyaçları aynıdır”

Hayatta bir çocuk belki de bizim çocuklarımız kadar şanslı olamayabilir. Ama hepsinin ihtiyaçları aynıdır.  Dolayısıyla onların da ihtiyaç ve isteklerine cevap vermeliyiz. Derneğin kuruluşundan bu yana iki bayram ve bir yılbaşı geçirdik. Bu süreç içerisinde yaklaşık yüz çocuğumuzu giydirerek mutlu etmeyi başardık. Aynı zamanda hepsine bayramlık hediyeler verildi.
Buradan ticaretle uğraşan şirketlere seslenmek istiyorum. Ürünlerinin kullanımına 3-4 ay kala bize getirsinler. Elimizdeki her şey çok çabuk tüketildiği için kullanım süresi bitmeden değerlendirmeye alınacaktır.

 


Bundan sonra yapmayı planladığınız hedefleriniz neler? Yeni projeleriniz var mı?

Hedeflerimiz arasında olan projelerimiz elbette var. En büyük arzumuz bir market kurabilmek. Market bünyesinde hem giyim hem de gıda ile ilgili ürünler yer alacak. Şu anda ihtiyaç sahiplerine yardımları elden gönderiyoruz. Ancak planladığımız şey ihtiyaç sahiplerine verilecek kartlarla kendi ihtiyaçlarını alabilecekleri bir marketi çalışır hale getirebilmek. Belirlenen bir limit olacak. Örneğin 500 TL. Bu limitle şahıs gelip ne ihtiyacı varsa, marketten temin edebilecek. Çok daha hızlı ve etkin bir yardım yapılmış olacak böylelikle. Bu proje bizler için çok önem arz ediyor. Zaman zaman yardım götürdüğümüz insanların utandıklarını görüyoruz. Bu sistemle ihtiyaç sahibi, fiyatlandırılmış ürünlerden alarak kasadan geçirecek. Kartlarındaki limitlerini ihtiyaçları neyse o yönde harcayabilecekler.“Aşevini hizmete geçireceğiz”

Bir de faaliyete kısa bir süre sonra geçireceğimiz aşevi projemiz var. Burada da yemek dağıtılacak. Bütün malzemelerimiz hazır. Gönyeli ve Lefkoşa belediyesiyle de iletişim kurarak yardım desteği aldık. Yemeklerimiz diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir şekilde hazırlanacak. Takdir edersiniz ki tansiyon, şeker gibi rahatsızlığı olanlara özel menülerle yemek verilmeli. Bütün bunları da düşünüyoruz. Şu anda ekmek ve süt ürünleri konusunda eksikliklerimiz var. Çok kısa zamanda bu konuda da görüşmelerimizi tamamlayarak aşevini hizmete geçireceğiz.Devlete verilecek öneri

Aynı zamanda devlete götüreceğimiz farklı bir önerimiz daha olacak. Bunu da sizlerle paylaşmak isterim. Devletin sakat maaşı olarak belirlediği 700 TL tutarında bir maaş var. Bu ücreti alan vatandaş başka bir yerde çalışmaya başladığı zaman kesiliyor. Ancak işsiz kalması halinde tekrar başvurup talebinin faaliyete geçebilmesi de zaman alıyor. Bu süreç içerisinde mağdur olacağı için kişiler başka bir iş arayışına da giremiyor. Ancak verilen rakamla geçinebilmek de çok kolay değil. Öte yandan da başka bir iş yapabilecekken evde oturmak psikolojik olarak da çöküntü yaratıyor. Projemizde devlet ve özel sektör arasında engelli ancak çalışabilecek durumdaki vatandaşlar için bir öneri de bulunmak. Burada devlet verdiği maaştan yüzde on kesinti yapıp verdiği aylığı devam ettirsin. Öte yandan işveren de bu rakam üzerinden kalan miktarı asgari ücrete tamamlayarak çalışanına versin. Böylelikle hem işveren, hem devlet hem de mağdur durumdaki vatandaş fayda sağlayacaktır. Üç tarafında karlı olacağı bu önerimizi de ilgili makamlara ulaştıracağız.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ