18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzde 85’i kadın!
30 Mayıs 2013 Perşembe 15:58

Yüzde 85’i kadın!

Ukrayna’nın Liviv Şehri’nde sokaklarda erkekten çok kadın görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Şehir nüfusun yüzde 85’ini kadınlar oluşturuyor

Alan: 171.01 km²

Nüfus: 830.000

Para Birimi: Grivna

Ukrayna’nın batı bölümünde yer alan Lviv, Doğu Galiçya’nın geçmişteki başkenti ve bugün de belli başlı kültürel merkezlerden biri. Tarihi şehir merkezi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Ukrayna'nın batı bölümünde yer alan Lviv şehrinde son yapılan nüfus sayımında kentin yüzde 85’inin kadınlardan oluştuğu belirtildi. Bilim adamları kentteki kadınların genellikle kız bebek dünyaya getirdiklerini söyledi.

 

 

Ukrayna’nın çağdaş yüzü

Liviv, aynı zamanda Ukrayna’nın çağdaş yüzünü tamamlayan bir Avrupa kenti. Ülke kentleri arasında bilimsel ve endüstriyel bir merkez olarak da beliriyor. Kent geçirdiği bütün tarihsel dönemlerin örneklerini koruyor. 14. yüzyıldan kalma haritalarda Aslan Şehri olarak geçiyor. Polonyalı, Yahudi Alman, Avusturyalı ve Ukraynalılar burada yüzyıllarca birlikte yaşamış. Doğudan gelen tacirlerin konağı olan kent bugün de farklı uluslardan ve dinlerden insanların buluşma noktası. Gezilebilecek Yerler Kent merkezinde bulunan Lviv sanat galerisi; İtalyan, Hollanda, Fransız ve İspanyol ekollerinden değerli eserler barındırıyor. En ilgi çekici resimler 1. Dünya Savaşı öncesi Galiçya’yı gösterenler. Doğu yönüne ilerleyince karşınıza çıkan Lychakiv Mezarlığı 1787 yılında kullanılmaya başlanmış. Avrupa’nın en iyi mezarlıklarından biri olarak kabul ediliyor ve bölgenin entellektüelleri, devlet görevlileri ve asilleri burada yatıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ