18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanistan endişeli
05 Mayıs 2011 Perşembe 13:11

Yunanistan endişeli

'Gerilemeye neden olan tutumdan duyulan endişe” varmış!

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças'ın yakın zamanda BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüştüğünü ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun “gerilemeye neden olan tutumundan duyulan endişeyi” dile getirdiğini kaydetti.Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, yaptığı basın toplantısında, Türk-Yunan ilişkileri ile Kıbrıs konularına değindi.Delavekuras: Türkiye’nin izlediği dış politika çelişkili

 

“Türkiye'nin izlediği politika ile verdiği mesajlarda çelişki bulunduğunu'' ileri süren Delavekuras, ''Türkiye, ilişkilerin iyileşmesini arzuladığını gösterirken, diğer yandan ihlallerini sürdürmektedir. Yunanistan, gerek operasyonel gerek diplomatik düzeyde, ulusal egemenlik haklarına hiçbir şekilde dokunulmaması için tüm gerekli yanıtları vermektedir'' diye konuştu.


Türkiye'deki seçim sürecine de değinen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, yeni hükümetin, sözleri faaliyete geçirmek, Türkiye'nin AB perspektifine yeni dinamik kazandırmakla yükümlü olacağı değerlendirmesinde bulundu.

 


Türkiye’den beklentiler


Delavekuras, Atina'nın, yeni Türk hükümetinin gerçekten iyi komşuluk ilişkileri istediğini göstermesi beklentisinde olduğunu da kaydetti.Sorular üzerine ''Casus belli'' (savaş nedeni) konusuna da atıfta bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ''casus belli''nin kabul edilemez olduğunu vurguladı ve AB üyesi bir ülkenin tehdit edilmesini ''anlaşılamaz'' olarak nitelendirdi.
Öte yandan Delavekuras, Türkiye ile ikili ilişkilerin iyileşmesinin Yunanistan'ın tercihi olduğu söyledi ve Türk-Yunan işbirliğinin ürün verdiğini, bunun da her iki tarafın çıkarına olduğunu belirtti.
 

 

Eroğlu’nun tutumuna karşı endişe


Kıbrıs konusunda da konuşan Sözcü, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças'ın yakın zamanda BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüştüğünü ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun gerilemeye neden olan tutumundan duyulan endişeyi dile getirdiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ