23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksek topuk beli zorluyor
27 Haziran 2013 Perşembe 12:26

Yüksek topuk beli zorluyor

Yüksek topukların üzerinde durmak için ister istemez gövdenizi geriye doğru atıyorsunuz ve bu durum...

Prof. Dr. Ayhan Bilgici, ayakların, vücudun ağırlığını taşıyan organlar olması nedeniyle ayakkabı seçiminin önemli olduğunu belirtti.

İnsanların pahalı ve iyi marka ayakkabı giydiğinde sıkıntı yaşamayacağı yanılgısına düştüklerini anlatan Bilgici,  "En pahalı, en iyi marka ayakkabıyı almak en iyisini aldığımız anlamına gelmiyor, vücut ve ayak yapımıza uygun ayakkabıyı almak gerekiyor. ’En pahalı spor ayakkabısını aldım ama ağrılarım arttı’ gibi şikayetlerle sıkça karşılaşıyoruz.

 

AYAK YAPINIZA UYGUN AYAKKABIYI GİYİN

Burada önemli olan en pahalı ayakkabıyı değil sizin ayak yapınıza en uygun ayakkabıyı giymenizdir" dedi.

Yüksek topuklu ayakkabıların kullananları zorladığını ifade eden Bilgici, "Yüksek topukların üzerinde durmak için ister istemez gövdenizi geriye doğru atıyorsunuz. Bu durum, bele binen yükü artırarak bel ağrılarına ve omurgada şekil bozukluklarına yol açabiliyor" diye konuştu.

Yürürken, merdiven çıkıp inerken ayağa binen yükün vücut ağırlığının beş-on katına kadar çıkabildiğine dikkati çeken Bilgici, şunları kaydetti:

 

AYAKKABININ ÖN KISMI BİRAZ YUVARLAK VE GENİŞ OLMALIDIR

"Bütün bu yükü ayak taşımak zorundadır. Bu nedenle destek noktaları ve ayak konforu önemlidir. Yeri normal kavrayabilmemiz ve dengeli yürüyebilmemiz için var olan ayak eğriliklerimizi ayakkabımızın desteklemesini istiyoruz.

Ayakkabınız iç kısımdaki çukurluğu desteklemeli, parmaklara aşırı yük bindirmemeli. Ucu gittikçe daralan ayakkabılar olması, ayağın doğal yapısına ve ergonomisine aykırı bir durumdur. Ayakkabının ön kısmı biraz yuvarlak ve geniş olmalıdır."

Prof. Dr. Bilgici, ayağın eğriliklerini ve çukurlarını destekleyen ayakkabılar giyilmesi gerektiğini vurgulayarak, "İyi bir ayakkabı, yere bastığınızda vücut ağırlığınızı ikiyle üçle çarpıp geri çevirmeyen ayakkabıdır. İyi ayakkabı vücut ağırlığını emerek yere geçirecektir.Topuğunda hava yastıkları olan, ayağın iç eğriliklerini, parmakları destekleyen ayakkabılar istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ