16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yorgunluğa çözüm!
09 Nisan 2011 Cumartesi 11:08

Yorgunluğa çözüm!

Enerjik hissedemiyorsanız, işte yorgunlukla başa çıkmanın yolları:

İş yoğunluğu, koşuşturmalı büyük şehir yaşamı ve mevsim geçişi derken günlük tempomuzu düşüren kronik yorgunluk herkesi olumsuz etkiliyor. Ancak kolayca uygulanabilecek sağlıklı beslenme programı ve yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle yorgunluğunuzu üzerinizden atmanız mümkün. Diyetisyen Yeşim Çelik, birçok insanın yaşam kalitesini düşüren kronik yorgunluktan korunma yolları hakkında şunları söylüyor:

 

İlk işaretler

"Yorgunluğun pek çok sebebi olabilir. Kansızlık, enfeksiyonlar, karaciğer, kalp ve böbrek yetmezlikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri, metabolik bozukluklar (hipoglisemi), hormonal problemler (Hipotiroidi, böbrek üstü bezi yetmezliği), kanser gibi ciddi sağlık sorunlarında yorgunluk bazen ilk işarettir. Yorgunluk, tekrarlayan ve uzun süren stresin, uyku problemlerinin, depresyon ve diğer bazı psikolojik sorunların sonucunda da oluşabilir. Alkol ve sigara kullanımı, yorgunluktan korunmak için kullanılan uyarıcılar, bazı ilaçlar ve daha da önemlisi beslenme yanlışları yorgunluğun başlıca nedenlerindendir. Yeterli ve dengeli beslenme, yorgunluğu önlemenin en önemli yollarından birisidir. Öğünlerinizde dikkat edeceğiniz birkaç küçük kural kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Demir eksikliğinden kaynaklanıyorsa...

Yorgunluğun temel nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Kadınlar da daha sık gözlenen kansızlığı önlemek için haftanın belirli günlerinde demir içeriği yüksek olan yumurta tüketilmelidir. Haftada 2-3 kez kırmızı etin yanında mutlaka demirin vücut tarafından kullanımını artıran C vitamini içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Çok koyu çay ve kahve tüketimi demir emilimini azalttığı için yemekten hemen sonra tüketilmesi önerilmemektedir. Kuru meyvelerin demir içeriği yüksektir. Ara öğünlerde kan şekerinin dengelemesi açısından tüketilmesi önemlidir.

 

Yorgunluğunuzu azaltmak için öneriler

1. Öğün atlamamaya özen gösterin.

2. Az ve sık yiyin.

3. Beyaz rafine dilmiş tahıllar yerine; tam buğdaylı, çavdarlı, yulaflı ve kepekli rafine edilmemiş tahılları ve besinleri tercih edin.

4. Gün içerisinde 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.

5. Spor yapıyorsanız ya da çok kalori sarf edip terliyorsanız soda ve taze sıkılmış meyve suları tüketin.

6. Yağlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durun.

7. Özellikle akşam yemeklerini sebze ağırlıklı olmasına dikkat edin.

8. Alkol tüketimini mümkün olduğunca azaltın.

9. Kızartmalardan uzak durun, bunların yerine fırında haşlama, buğulama tercih edin.

10. Kendinizi yorgun hissettiğinizde muz, çilek veya kivi tüketin."


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ