22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yol haritası çıkarıldı”
11 Mayıs 2011 Çarşamba 12:26

“Yol haritası çıkarıldı”

Belediye ve Yönetim Merkezi, Dikmen'in geleceğini şekillendirecek...

Dikmen Belediyesi’ne bağlı bölgelerin sosyo-ekonomik açıdan kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla yürütülen “Dikmen Bölgesi’nin Geleceğini Şekillendirme Projesi” ve Dikmen Belediyesi’nin almaya hak kazandığı ISO 9001: 2008 belgesiyle ilgili bilgi verilmek amacıyla dün bir basın toplantısı düzenlendi.


Belediye yetkilileri ve projeyi yürüten Yöneticilik Merkezi tarafından düzenlenen basın toplantısında proje, proje ekibi, proje kapsamında yapılan çalışmalar ve aktiviteler, ISO 9001: 2008 sistemi ve belgesi ile ilgili detaylı bilgiler verildi, sunumlar yapıldı.
 

 


İhtiyaçlar tespit edildi

 

Dikmen Belediyesi’ne bağlı 11 köydeki 6 yüz köy sakiniyle yapılan anket çalışması neticesinde bölgenin ihtiyaçları ve problemleri tespit edilerek başlanan proje çalışması, Nisan 2011’de yine aynı şekilde yapılan anket çalışması ile değişimlerin ölçülmesi neticesinde tamamlandı.

 


 

2 yüz 59 milyon Euro’luk Mali Yardım

 

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Lokali’nde yer alan basın toplantısında, finansmanı AB’nin Kıbrıslı Türklere yönelik 2 yüz 59 milyon Euro’luk Mali Yardımı kapsamında sağlanan projeyi yürüten Yöneticilik Merkezi Başkanı Bülent Kanol, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ve Proje Danışmanı Barış Avcı birer konuşma yaparken, Proje Koordinatörü Aslı Özgen Eren de projeyle ilgili detaylı bir sunum yaptı.

 Kanol: Stratejik gelişim planı gerekli


Yöneticilik Merkezi Başkanı Bülent Kanol, merkezin çalışmalarını anlattı ve yürüttükleri AB destekli projelerle ilgili bilgiler verdi.


Ekonomik gelişim için Kurumsal Güçlendirme Çalışmaları’nın önemli bir ayağının da yerel yönetimler olduğunu söyleyen Kanol, Dikmen ve çevre köylerini de içine alan bir stratejik gelişim planının bölge için çok gerekli olduğunu varsayarak, bu doğrulturda Dikmen Belediyesi ile birlikte hazırladıkları projeyi AB’ye sunduklarını anlattı.

 “Gerekli sistem oluşturuldu”

 

Kanol, proje kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde Dikmen Belediyesi’nin ISO Standartları’nda bir kalite yönetim sistemi çalışması yapabilmesi için gerekli sistemin oluşturulduğunu da dile getirdi.


Stratejik Gelişim Planı’nın bütün saha çalışmalarının tamamlanmış olduğunu belirten Kanol, 2 ay içerisinde planın basınla paylaşılacağını söyledi.

 Çelebi: Bölgeye yatırımlar arttı

 

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de, bölgelerine yatırım talebinin gözle görülür şekilde artmasının bölgenin stratejik bir planlamayla sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel alanlarda sürdürülebilir gelişim ve kalkınmasının şart olduğunu düşündüğünü söyledi.
Çelebi, proje tamamlandığı zaman stratejik planlamanın temel taşlarının kurulacağını ifade etti.
 

 


“Kurumsal gelişimi sağlayacak”

 

Birçok köyün belediyeden kaliteli hizmet alabilmesini sağlayacak ve aynı zamanda belediyenin daha da kurumsal bir yapıda gelişimini sağlayacak ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistem Belgesi’ni bu proje kapsamında almaya hak kazandıklarını dile getiren Çelebi, bunun KKTC’de bir ilk olduğunu söyledi.
 

 


Avcı: Yeni yönetim aranıyor

 

Proje danışmanı Barış Avcı da, yerel kalkınmanın en önemli aktörlerinden birinin yerel yönetimler olduğunu söyledi ve artık belediyecilikte geleneksel yöntemler yerine yeni yönetim arayışları bulunduğunu kaydetti.


 

“Belediye güçlendirilmeye çalışılıyor”


Avcı, yapılan çalışmanın sadece kalite çalışmalarından ibaret olmadığını da dile getirerek, “Hukuk, Mali, IT ve Kalite” başlıkları altında çalışmalar yürütüldüğünü anlattı.


Avcı, bu çalışmalarda belediyenin belirlediği stratejik plan ve ilgili taraflarla yapılan analiz sonuçlarına odaklanılarak belediyenin geliştirilmeye açık alanlarının güçlendirilmeye çalışıldığını kaydetti.


 


“Yol haritası çıkarıldı”

 

Proje kapsamında yapılan danışmanlık çalışmaları ile temel altı yapının hazırlandığını ve yol haritasının çıkarıldığını ifade eden Avcı, bundan sonra Dikmen’in hızla gelişerek, insanların yatırım ve yaşamak için tercih edeceği bir yer olacağı görüşünü belirtti.


Konuşmaların ardından Proje Koordinatörü Aslı Özgen Eren de projeyle ilgili detaylı bir sunum yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ