18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yılın annesi Mahmutoğlu
11 Mayıs 2011 Çarşamba 12:19

Yılın annesi Mahmutoğlu

Kıbrıs Türk Kültür Derneği, “Yılın Annesi” ödülünü 'Bereketçi' eşine verdi

Kıbrıs Türk Kültür Derneği “Yılın Annesi” olarak seçtiği “Bereketçi” eşi Layıka Mahmutoğlu’na plaketini dün Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği’nde düzenlenen törenle verdi.


Törende konuşan Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Başkanı Vural Türkmen ile Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Ahmet Göksan, “Bereketçiler”in Kıbrıs Türk halkının varoluş savaşı verdiği yıllarda, mücadeleye katkı amacıyla Türkiye’den Kıbrıs’a balıkçı sandallarıyla çok kötü koşullarda silah taşıyan kişiler olduklarına dikkat çektiler.


Her türlü tehlikeyi göze alan, Akdeniz’in sularına gömülmüş bereketçiler de olduğunu anımsatan konuşmacılar, “Bereketçiler” kadar onların geride bıraktıkları eş, çocukları ve annelerinin de özverileri olduğunu kaydettiler.


Konuşmacılar Vehbir Mahmutoğlu’nun ilk bereketçilerden olduğunu da anımsattılar.
Dernek Başkanı Ahmet Göksan konuşmasında, Vehbi Mahmutoğlu’nun hizmetlerini anlatarak bu hizmetler karşısında eşi Layıka Mahmutoğlu’na verdikleri plaketin vefa borcunun küçük bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, “Berketçiler olmasaydı, bugün ne Kıbrıs Türkü ne de KKTC olurdu” dedi.


Öte yandan Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin başka bir “Berketçi” eşi olan ve İstanbul’da yaşamakta olan “Bereketçi” Ahmet Oğuz Kotoğlu’nun eşi Leyla Kotoğlu’na da plaket vereceği belirtildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ