12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yetki Merkez Bankasında
09 Nisan 2011 Cumartesi 16:15

Yetki Merkez Bankası'nda

Hükümetin borçlanma yetkisi Merkez Bankası’na devredildi

Kamu finansmanı ve borç yönetimi yasa tasarısı, resmi gazetede yayınlandı ve Hükümetin borçlanma yetkisi Merkez Bankası’na devredildi. Komite, Maliye Bakanlığı ve merkez bankası yetkililerinden oluşacak…

 

Piyasalarda güven ve istikrarı koruyarak, devletin iç ve dış borçlanmasına, hibe almasına, hibe ve borç vermesine ve nakit yönetiminin maliye ve para politikalarıyla koordine edilmesine imkân sağlamak amacıyla hazırlanan “Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasa Tasarısı” Resmi Gazete’de yayınlanarak halkın bilgisine getirildi.

 

6 Nisan tarihli gazetede yer alan tasarıyla ilgili görüş ve önerilerin, 27 Nisan’a kadar Meclis Başkanlığı’na yazılı olarak sunulması gerekiyor.

 

Mali ilişkiler düzene girecek

 

Tasarı, devlet iç ve dış borcunun etkin bir şekilde yönetimine, Maliye Bakanlığı ile kamu, kurum ve kuruluşları, devlet ve kamu iştirakleri, kamu eliyle yönetilen bankalar, KİT’ler ve yüksek öğrenim kurumlar arasındaki mali ilişkilerin düzenlenmesine ve Maliye Bakanlığı tarafından üstlenilen her türlü mali yükümlülüğün ödenmesi, kaydedilmesi ve raporlanmasına ilişkin esasları düzenliyor.

 

Borç etkin bir şekilde yönetilecek

 

Belirtilen amaçlar doğrultusunda “Borç Yönetimi Komitesi” oluşturulmasını öngören tasarıya göre, bu komite “KKTC hazine bonosu veya devlet tahvili çıkaracak; devlet iç ve dış borcunu etkin bir şekilde yönetecek; verilecek garanti veya kefaletlerin miktar ve koşullarını belirleyecek, borçlanma ve garanti veya kefaletlerden doğan finansal alacakları izleyecek, devletin borç ve nakit yönetiminin maliye ve para politikalarıyla koordineli bir şekilde yürütecek” yetkiye sahip olacak.

 

Maliye Bakanlığı Müsteşarı’nın başkanlık yağacağı Borç Yönetimi Komitesi’nde KKTC Merkez Bankası Başkanı, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve hazine işleriyle görevli daire müdürü görev yapacak. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ