18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yetişkinleri de çocukları da etkiliyor
10 Mayıs 2011 Salı 11:15

Yetişkinleri de çocukları da etkiliyor

Burun ve gözde kızarma, kaşıntı ve yanma hissi şikâyetleriyle kendini gösteren alerjik rinit, halk arasında bahar nezlesi ya da saman nezlesi olarak da biliniyor...

Alerjik rinit, ev tozu, polen ve hayvan tüyleri gibi maddelerin neden olduğu burundaki alerjik iltihap olarak tanımlanıyor. Alerjik rinite en çok sebep olan ise bitki polenleri. Hastalığın, baharın başlangıcından yaz sonuna kadar şiddetli bulgulara neden olabileceğini belirten Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Hamza Yazgan, alerjik rinit belirtilerini şöyle sıralıyor:

Alerjik rinit belirtileri

“Burun, boğaz ve kulakta kaşıntı hissi, hapşırık, burun akıntısı, gözlerin sulanması, burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı nedeniyle gece ağzı açık uyuma, horlama, öksürük, sık sık boğaz temizleme, yorgunluk, halsizlik ve derslerde dikkatini toparlayamama olarak sıralanabilir. Bu şikâyetlerden burunda tıkanma zamanla belirginleşir ve hapşırık ikinci plana geçer.

Ailede alerji öyküsü çok iyi sorgulanmalı

Tanı koymada hastanın öyküsü önemlidir. Öyküde, şikâyetlerin hangi mevsimde, hangi ortamlarda, nasıl ortaya çıktığı ve ailede alerji öyküsü olup olmadığının çok iyi sorgulanması gerekir. Alerjik rinitli çocuklar burun kaşıntısını gidermek için devamlı burnunu siler. Buna “alerjik selam” denir. Burnunu kaşıyan çocuğun burnundaki kıkırdak ve kemik kısımlarının birleştiği alanda yatay bir çizgi oluşur, bu çizgi genellikle iki yıldan uzun süren alerjik rinit işaretidir. Alerjik rinit sonucu oluşan kronik burun tıkanıklığı ve toplardamarlardaki dolgunluğa bağlı olarak gözaltında şişlik ve kesecikler oluşabilir. Hastanın sorgulaması ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa alerji testleri uygulanır. Alerji testleri, deri testleri ya da kanda alerjenlerin incelenmesi yöntemleriyle yapılabilir.

İlaç ve aşı ile kontrol altına alınabilir

Tedavide amaç alerjik rinit belirtilerini kontrol etmek ve hastanın yaşam kalitesini düzeltmektir. Ayrıca alerjik rinitin neden olabileceği sinüzit ve kulak iltihabı gelişimini önlemektir. Alerjik rinit tedavisinde çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi kullanılabilir. Çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi tedavinin en önemli bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hasta, ev tozu, polen ve hayvan tüylerinden korunma yöntemleri hakkında bilgi edinmelidir.

En sık kullanılan ilaçlara dikkat

Alerjik rinit tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar antihistaminikler ve burun içine sıkılan kortizonlu spreylerdir. Antihistaminiklerin hapşırık, kaşıntı ve akıntıyı azaltıcı etkileri vardır. Burun içine uygulanan kortikosteroidli spreyler burundaki kaşıntı, akıntı, hapşırık ve tıkanıklığı giderir. Hekim tarafından önerilen doz ve sürede kullanıldığında çocuğun büyümesi üzerine olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca alerjik rinitli çocuklarda aşı tedavisi de olumlu sonuç vermektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ