19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yetersizliklerle karşı karşıyayız”
06 Mayıs 2011 Cuma 12:18

“Yetersizliklerle karşı karşıyayız”

“Toplumsal Diyalog ve Değişim Formu”nun sonuç raporu dün açıklandı

Gazeteciler Birliği Lokali’nde yer alan basın toplantısında Özker Özgür Barış ve Demokrasi Vakfı Başkanı Birikim Özgür basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında, forum katılımcılarına göre, “Kıbrıs Türk halkı, liderlik, ortak hedef, sorunların çözümünde doğru yöntemlerin devreye sokulması konularında eksiklikler, sorun çözme odaklı düşünememe ve kurumsallaşmadaki yetersizlikler gibi sorunlarla karşı karşıya olduğu” savunuldu.

 

Form katılımcılarının sorunların stratejik yaklaşımlarla çözülebilmesi için siyasetin ve yönetici kadrolarının güvenilir olması gerektiği üzerinde durduğu kaydedilen açıklamada “Bunu sağlamak için tutarlı, şeffaf, hesap verebilir, vesayetten uzak, liyakat esaslı, popülizmden uzak uygulamalara ihtiyaç duyulduğu belirtildi” denildi.

 

“TC-KKTC ilişkileri”

 

Forum katılımcılarının, “liderlerin adil bir yaklaşım içerisinde olduklarını halka hissettirmeleri ve her alanda eşitsizliklerin ortadan kaldırıldığının görülmesi halinde bu alanlarda gelişim sağlanabileceğini tespit ettiği kaydedilen açıklamada, katılımcıların, KKTC-TC ilişkileri konusunda “ana-yavru paradigmasının değişmesi ve tüm ilişkilerde sivilleşmeye gidilmesinin, KKTC-TC ilişkilerinin kazan-kazan prensibi ile geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır” tespitinde bulunduğu ifade edildi.

 

Kıbrıs sorunu çözülmeden çözülebilecek sorunlar

 

Forum katılımcılarının, Kıbrıs sorunu çözülmeden çözülebilecek sorunları ele alırken, “Kıbrıs sorunu çözülmeden kendi hür irademizle değişimi gerçekleştirebiliriz. Deve kuşu gibi başımızı kuma gömmeyelim; Kıbrıs sorunu dezavantajlar yaratıyor ancak yürürken sakız çiğnemeyi becerebilmeliyiz” şeklinde bir ilke geliştirdiği belirtilen açıklamada, bu ilke ışığında Türkiye ile ilişkilerin düzeltilebileceğinin de vurgulandığı kaydedildi. “Toplumsal Diyalog ve Değişim Formu”nun sonuç raporu açıklamasında, Forumda, sürdürülemeyen ekonomik yapı, küresel düzeyde kabul gören ekonomik sisteme geçiş zorunluluğu, denizin bitmiş olması gibi etmenlerden dolayı paydaşların özveriye hazırlıklı olması gerektiğinin de ortaya konduğu aktarıldı.

 

 

Olgun: Kıbrıs Türkü’nün sorumlulukları var

 

Basın açıklamasının okunmasının ardından konuşan Beşparmak Grubu Başkanı Ergün Olgun, KKTC’de zamanı çoktan gelmiş kurumsal değişim için pozitif vizyon ve liderlik gereğinin ortaya çıktığını ve forum sonrasında güçlü bir pozitif vizyon komünitesinin oluştuğuna inandığını söyledi.

 

 

Kanol: Katılımcılık şart

 

Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği Başkanı Bülent Kanol da, kaçınılmaz olan toplumsal ilerlemeyi yönetmenin güçlü ve vizyon sahibi liderliğin işi olduğunu belirtti ve bunun için katılımcılığın şart olduğunu vurguladı.

 

 

İşçioğlu: Sürdürülemez durumun değiştirilmesi konusunda uzlaştılar

 

Demokrasi ve Kalkınma Platformu Derneği Başkanı Deniz İşçioğlu ise, forumla diyalogun öneminin bir kez daha ortaya çıktığını ifade ederek, farklı kesimlerin bir araya gelerek artık Kuzey Kıbrıs’ta sürdürülemez bir durum olduğu ve bunun derhal değiştirilmesi gerektiği konusunda uzlaştığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ