23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeşilırmak 7. Geleneksel Çilek Festivali başladı
06 Haziran 2012 Çarşamba 14:57

Yeşilırmak 7. Geleneksel Çilek Festivali başladı

Yeşilırmak’ta düzenlenen 7. Geleneksel Çilek Festivali dün akşam düzenlenen törenle başladı

Festivalin açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Anamuhalefet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, UBP bölge milletvekilleri Ahmet Çaluda, Türkay Tokel, Mutlu Atasayan, CTP-BG bölge milletvekili Fatma Ekenoğlu katıldı.

 

Bölge okulları ve derneklerinden çocuk ve gençlerin halk dansları ve modern dans gösterisinde bulunduğu açılışta Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Başbakan Küçük konuşma yaptı.

 

Üreticilerin ürünlerini sergileyip, satış yapmalarının yanı sıra yiyecek satışlarının yapıldığı stantların kurulduğu festival alanında ayrıca YDÜ Mimarlık Fakültesi’nin Yeşilırmak ve çevresinde gerçekleştirdiği eko turizm alan çalışması da tanıtıldı.

 

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Yeşilırmak’ı ziyareti sırasında çekilen siyah-beyaz fotoğraflar da festival alanında sergileniyor. Serginin açılışını Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Başbakan Küçük yaptı.

 

Açılış sırasında pazar günü düzenlenecek Çilek Güzeli Yarışması’nın katılımcıları da tanıtıldı. Çilek Festivali, pazar günü sona erecek.

 

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, törende yaptığı konuşmaya, yeniden başlayan Çilek Festivali’nin muntazam şekilde devam edeceğine olan inancını dile getirerek başladı. Eroğlu, imkanları çerçevesinde katkı koymaya devam edeceklerine işaret ederek, bu işi yürüten “azimli bölge halkını” tebrik etti.

 

Festivallerin insanları bir araya getiren, bölgenin özelliklerini öne çıkaran önemli etkinlikler olduğunu kaydeden Eroğlu, bu güzelliği devam ettirmek gerektiğini söyledi.

 

Eroğlu, festivalin düzenlendiği alanın “5 Eylül Meydanı” olduğuna işaret ederek, “5 Eylül 1974’de, bu köyün insanları ve mücahitleri, buraya gelmeyen Türk askerini, Yedidalga’ya giderek almışlar ve getirmişler ve bu köyü Türk topraklarına katmışlardır. Şimdi de ürettikleriyle bu topraklara sahip çıkıyorlar” dedi.

 

Eroğlu, şöyle devam etti:

“Yeşilırmak halkı bölgesine sahip çıkmıştır. Ürettikleri ürünlerle sadece kendi bütçelerine değil, KKTC ekonomisine de katkı koymaktadırlar. Üreten bir toplum olmanın faydaları budur. Üretimden kopan toplumların kalkınması, gelişmesi mümkün değil. Bu nedenle biz halkı üretime yönlendirirken, turizm ve hizmet sektörünü de öne çıkardık”

 

Bölgenin hafta sonları turizm merkezi olma yönünde gelişme gösterdiğini kaydeden Eroğlu, “Demek ki bölgeye bu konuda da yatırım yapma zamanı gelmiştir” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Yeşilırmak Kapısı’nı açarken gündeme gelen Aplıç Kapısı’nın bugüne kadar açılamadığını belirterek, o kapının açılması için verilen sözlerin önümüzdeki günlerde yerine getirilmesi temennisinde bulundu.

 

Yeşilırmak Kapısı’nın karşılıksız açıldığını, diğer birçok kapının da herhangi bir karşılık beklenmeden açıldığına işaret eden Eroğlu, Rumlar’ın ise Aplıç Kapısı’na karşılık, başka kapılar beklediğini söyledi.

 

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de konuşmasında, kendisinin de katkı koyduğu, Dr. Fazıl Küçük’ün bölge ziyaretlerine ilişkin fotoğraflar ve bölgeyle ilgili yazılarının yer aldığı serginin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Başbakan Küçük, çilek denince akla gelen Yeşilırmak’ın ülkenin en sulu bölgesi olup, sebze-meyve yetiştirmede ülkenin yıldız bölgesi olduğunu söyledi. Küçük, Yeşilırmak’ın meyvelerini ilk kez mücahit olarak bulunduğu Erenköy’de tattığını kaydetti.

 

Festival nedeniyle bölge halkında gözlemlediği heyecanın mutluluk verici olduğunu söyleyen Küçük, geçen yıla göre çok daha etkin bir çalışma ortaya konulduğunu ve bugün bir başka coşku gözlemlediğini belirtti.

 

Küçük, “Yeşilırmak hiçbir zaman bizim gönlümüzden çıkmadı. Sık sık aranıza gelemiyoruz ama hükümet ve halk olarak Yeşilırmak’ı unutmadık” dedi.

 

Yeşilırmak yolunun bu yıl içinde yapılması yönünde kararları olduğunu söyleyen Küçük, önümüzdeki günlerde yol yapımına başlanacağını belirtti.

 

Küçük, üreticilerin ürünlerini satabilmeleri için ithalat trafiğinin de kontrol altında tutulacağını söyledi.

 

ATALAR

Festivali düzenleyen Yeşilırmak-Yedidalga Üreticiler Birliği Başkanı Cavit Atalar, geçen yıl yeniden düzenlenmeye başlanan festivalin bu yıl daha da geliştiğini söyledi. Festivalin, Çilek Diyarı Projesi çerçevesinde düzenlendiğine işaret eden Atalay, proje kapsamında yürütülen diğer çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

 

Atalay, merkezden uzak olmaları nedeniyle zaman zaman unutulduklarını kaydeden Atalay, festival gibi etkinliklerle yaşanan yakınlaşmaların memnuniyet verici olduğunu söyledi.

 

Yeşilırmak ve bölgesinde doğa dezavantajını avantaja dönüştürmeye çalıştıklarını ifade eden Atalay, hedefin eko-agro turizm olduğunu belirtti. Yeşilırmak’ı yine turizm merkezi haline getirme yönünde çalışmaları bulunduğunu kaydeden Atalay, üniversitelerle kurulan ilişkilerin önemine vurgu yaptı. Atalay, festivale maddi ve manevi katkı beklediklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ