19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yerli ürünler yeterince kontrol edilmiyor”
14 Nisan 2011 Perşembe 15:41

“Yerli ürünler yeterince kontrol edilmiyor”

Kaşif, kanser hastalığında Dünya 5’incisi olduğumuza yönelik haberleri Haberdar’a değerlendirdi

Yurdagül BEYOĞLU

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif KKTC’nin kanser haritasının henüz tüm hatlarıyla çıkarılmadığını söyledi. Medyada yer alan “Kanserde dünya beşincisiyiz” haberlerini değerlendiren Kaşif, bununla ilgili çalışma başlattıklarını kaydetti.

 

Bölgelere göre incelendiğinde en yüksek kanser oranının Mağusa’da görüldüğüne ve bu bölgedeki kanser türleri içinde bağırsak kanserinin ilk sıralarda olduğuna dikkat çeken Kaşif, bunun beslenme alışkanlıkları ve alınan gıdalarla ilişkili olduğuna vurgu yaptı.

 

Anayasa Mahkemesi’nin, “Sağlık Çalışanları Yasası”nda gideceği değişikliklerle ilgili olarak ta konuşan Kaşif, bununla ilgili olarak görüşmelerin sürdüğünü, ortak bir karara varılacağını açıkladı.

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kuzey Kıbrıs’ın kanser hastalığında Dünya 5’incisi olduğu yönündeki haberleri değerlendirdi. Ülkenin kanser haritasının henüz tüm hatlarıyla çıkarılmadığını kaydeden Kaşif, sağlık haritasının başında kanser hastalığının geldiğini belirterek, geniş çapta bir kanser araştırması yaptırdıklarını söyledi.

 

 

“Beslenme alışkanlıkları kanserde etken”

 

Kanser konusunda birim kurduklarını ve çalışma başlattıklarını ifade eden Kaşif, Mağusa Bölgesinde kanser hastalığının fazla görülmesi üzerine şöyle konuştu: “Mağusa bölgesinde bağırsak kanseri sıklıkla görülüyor. Bunun en önemli sebebi ise beslenme alışkanlığı ve alınan gıdalar. Yurtdışından gelen ürünler kontrol ediliyor ancak yerli üretim yeterince kontrol edilmiyor. Kimi yerlerde şuursuzla ilaç kullanımı var. İlaç yasak değil ama belli ölçülerde kullanılması gerekiyor. Bunlar hastalık için önemli etkenler.”

 

KKTC’nin kanserde Dünya beşincisi olmasına da değinen Kaşif bununla ilgili olarak çalışmaların başlatıldığını ifade etti. Kaşif, hastalığın zeminine inileceğini, Tarım, Eğitim ve Çevre Bakanlığı ile işbirliğine gidileceğini söyledi. Hastaların kayıt altına alınmasının önemine de değinen Kaşif, etkenlerin asgari seviyeye çekilmesi için uğraş vereceklerini belirtti.

 

“Maaş ne kadar olacak”

 

Anayasa Mahkemesi’nin, “Sağlık Çalışanları Yasası”nda gittiği değişikliklerle ilgili olarak da konuşan Kaşif, konunun tüm hatlarıyla görüşüldüğünü vurgulayarak şöyle dedi: “Bugün (dün) sendikayla görüşmemiz var. Hastanede doktorlarla da görüşüyorum. Bana sordukları: Maaş ne kadar olacak? Maaşın ne kadar olacağını Maliye’yle görüşeceğiz.”

 

“Hastanede özel muayene odası…”

Kaşif, yeni yasayla birlikte tüm gün hastanede çalışacak olan doktorların maaşının artırılmasının kaçınılmaz olduğunu, ancak hukuki başka sorunlar çıktığını ifade etti. “Bu kişiler emekli olduklarında farklı maaş alacaklar fakat yasa daha önce emekli olanları da kapsıyor. ‘Şu tarihten sonra emekli olanlar faydalansın’ dediğimizde de yasayla çelişiyor. Yasa bunu kazanılmış hak olarak görüyor. Çalışanlara ek tahsisat gibi bir meblağ verilebilir ama bu emekliliğe yansımaz. O yüzden üzerinde çalışıyoruz” diyen Kaşif, konunun en ince detayına kadar görüşüldüğünü dile getirdi.

 

İsteyen doktorlara, Türkiye’de olduğu gibi hastane içinde özel muayene odası verilebileceğini kaydeden Kaşif, sağlık alanında önemli açılımlar getirileceğini sözlerine ekledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ