22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yerli üretim rekabeti öğrenmeli”
20 Nisan 2011 Çarşamba 14:28

“Yerli üretim rekabeti öğrenmeli”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Bakan Amcaoğlu'nu ziyaret etti

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’nu ziyaret eden Kıbrıs Türk Ticaret Odası, yerli üretimin rekabeti öğrenmesi gerektiğini belirterek, ithal ürünlere fon uygulamasına destek vermediğini iletti.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Bakan Amcaoğlu, Ticaret Odası’nın ülkenin en köklü ve önemli kuruluşlarından biri olduğunu, her konuda diyalog kurmak için elinden geleni yapacağını söyledi.
 

 

Çerkez: Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz


Amcaoğlu, sivil toplum örgütleriyle görüşerek sorunlara çare bulunması için çalışmalar yürütüldüğünü vurguladı.


Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de, ziyareti fırsat bilerek sıkıntılarını da aktarmak istediklerini, sıkıntılı bir dönemden geçildiğini, Tarım Bakanlığı’nın da önemli bir bakanlık olduğunu belirtti.“Fon konulması prensibi yanlış”

 

Çerkez, en fazla üzerinde durdukları konuyu gündeme getirmek istediklerini ifade ederek, ithal ürünlere, sırf yerli ürün pahalıdır diyerek fon konulması prensibinin yanlış olduğunu kaydetti. Günay Çerkez, yerli ürünlerin neden pahalı olduğu, teknolojinin ne kadar kullanıldığı, ne kadar kâr marjı olduğu araştırılmadan fon uygulanmasına destek vermediklerini açıkladı.“Alışveriş, Güney Kıbrıs’a kaydı”

 

“Yerli üretimin de rekabeti öğrenmesi gerekir” diyen Çerkez, ithal ürünlerde fiyatın artmasıyla alışverişin Güney Kıbrıs’a kaydığını, rekabet edilebilirlik raporları hazırladıklarını ve bu raporlarda KKTC’nin 117. sırada bulunması nedeniyle Güney Kıbrıs’la rekabet edebilmenin mümkün olmadığını dile getirdi.


Çerkez, turizm ve eğitim gibi lokomotif sektörlerin girdilerinin ucuzlatılması gerektiğini, bu uygulamadan bu sektörlerden faydalanan yan sektörlerin de yararlanabileceğini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ