19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerli üretici destek bekliyor
13 Nisan 2011 Çarşamba 14:19

Yerli üretici destek bekliyor

Ekonominin kalkınmasında önemli yere sahip yerli üretici devletin ilgisizliğinden şikayetçi

Hüseyin ÇİÇEK- Mağusa

 

Ülkemizin ekonomisine artı değer katan üretici, devletten destek bekliyor. Gazimağusa’da sorunlarını dinlediğimiz bazı üretici firma yöneticileri, özellikle ithalat konusunda olumsuz yönde etkilediklerini belirterek, hükümetten ı koruyucu tedbirler almasını talep ettiler. Üreticilerin hükümetten bir başka beklentisi ise, özel sektördeki işci gücünün artmasını teşvik amacıyla devletin özelde çalışan işçilerin sosyal haklarını garanti etmesi.

 

ÜRETİCİLER NE DEDİ?

 

Hüseyin Arsal (Arsal Gıda):

Yerli sektör birlikte çalışmalı”

 

Öncelikle biz ürettiğimizi tanıtmalıyız, örneğin ülkemize gelen turistlere, buraya özgün lezzetleri (ceviz macunu gibi), satıp tanıtabilmeliyiz. Biz kendi üretip sattığımız ürünü tanıtamazsak hiç bişey yapamayız, yerli sektörlerin birlikte çalışması gerekmektedir, örneğin bir otel müşterisine vereceği erik reçelini benden alırsa, ben eriği gider yerli üreticiden alırım, çark bu şekilde döner. Biz yabancı üretimden daha kaliteli gida ürettiğimizi iddia ediyoruz, bunun nedeni de biz az üretim yapıyoruz, bu nedenle ürettiğimiz ürün ithal ürünlerden daha veya en az onlar kadar kaliteli olmalıdır ki ürünümüzü satabilelim. Halkımızada önemli görevler düşmektedir, bir markette alışveriş yapan vatandaşımız harcayacağı paranın nereye ve kime gittiğini iyi düşünmeli. Küçük ülke olmamız nedeniyle belli ürünlerin tedarikinde sıkıntı yasamaktayız, imalat için kullandığımız ambalaj malzemelerinden fon ve gümrük vergisi alınmamasını talep etmekteyiz. Bir de devlet gerçekten yerli iş gücünü arttırmak isterse , devlet memuru istihdam edip 2000 TL maaş vereceğine özelde çalışan işcilerin sosyal sigorta, ihtiyat sandığı gibi sosyal haklarını kendisi ödemelidir.”

 

Anıl İmre (Mey İçki):

Koruyucu tedbir, alternatif çözüm şart”

 

Genel olarak katma değer yaratan ve yaratmayan diye üreticileri ayırıp, sağladıkları katma değere göre değerlendirerek, küçük çaplı koruma tedbirlerinin alınması gerekli. Bütün girdi maaliyetleri yüksek, dolayısıyla rekabet ortamını sağlamak için devlet bazı fonlarda düzenleme yapmalıdır. devletin bugüne kadar yaptığı düzenlemeler var bunlar son derece doğru atılmış adımlardır. Tabi yerli üreticiyi korumanın tek yolu fonlar değildir, alternatif çözümler de var, örneğin devletin özelde çalışan işçilerin sosyal haklarını ödemesi bu alternatiflerden bir tanesidir. Bu noktada değinmek istediğim bir başka unsur ise, geçtiğimiz günlerde ekonomik örgütler platformu “yakında suyu pınarlardan değil de kuyulardan içeceğiz” şeklinde bir açıklama yaptı; bence bu seviyesiz ve yakışıksız bir açıklamaydı. Bu açıklama ülkemizde faaliyet gösteren su üreticilerine yapılmış bir hakarettir. Bilmiyorlarsa buyursunlar gelsinler bir çok su üreticisinin nasıl en son teknolojiler ile çalıştığını yerinde görsünler.

 

 

Ergün Oza (Oza Kahvesi):

Dünyada yerli üretim korunur, oysa bizde..”

 

Yerli üreticiler o ülkenin esas yurtseverleridir, ithalatcılar ise her zaman kolay olan yolu seçen kişilerdir. Zor durumda ülkeyi terkeden ithalatçılar olur, ancak bizlerin öyle bir lüksü yok. Bizim yatırımımız, her şeyimiz ülkemizde olduğu için kalıp sahip çıkmak durumundayız. Bütün dünyada yerli üretimi devletler korur, ancak ülkemizde devletimizden böyle bir koruyucu tedbir ya da herhangi bir teşvik göremiyoruz. Kendi imkanlarımız ile birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Örneğin, biz Oza Kahve olarak kendi işyerimizi son teknolojiyi kullanmamıza rağmen kendi imkanlarımızla kurduk. Ambargolardanda olumsuz yönde etkilenmekteyiz, bize gelen kahve çekirdekleri Mersin üzerinden geliyor. Çekrdelere , Brezilya’dan Mersin’e kadar bin 900 dolara, Mersin’den de KKTC’ye gelmesi için 900 dolar ödemek durumundayız. Bu da maliyetimizi olumsuz yönde etkiliyor. Elektriğimiz çok pahalı, elektirik ve gaz da bizim en büyük enerji kaynağımızdır. Devlet eğer özelde çalışanların sosyal haklarını öderse biz de personel sayımızı artırabiliriz.

 

Adnan Ateş (Ateş Kuruyemiş):

Özel sektör güçlendirilmeli”

 

En büyük sıkıntımız ithal ürünlerin bizi etkilemesidi. Zaten yeterince yerli üretici var, bunun üstüne bir de ithal ürün geldiği zaman olumsuz yönde etkilenmekteyiz. Koruyucu tedbirlerin alınması için biz devletten yardım istedik, ancak bize fon koymaları halinde fiyatların yükseleceğini, ayrıca bu tür uygulamaların artık demode olduğunu söylediler. Bizim talebimiz ithal ürün gelsin, ancak bizi koruyacak fon mutlaka konsun, tabi devletin özel sektördeki işcilerin sosyal haklarını karşılaması güzel bir uygulama olur ancak devlet kaynak bulamamaktadır. Devletimiz üzerindeki yükü hafifletmek için özel sektörü mutlaka güçlendirmelidir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ