19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerine göre et fiyatı!
02 Mayıs 2011 Pazartesi 12:29

Yerine göre et fiyatı!

Etin perakende satış fiyatının bölgelere göre değişiklik gösterdiği tespit edildi. İşte bölgelere göre fiyatlar:

Haberdar-Haber Merkezi

 

Ülkede satışa sunulan kırmızı etin, bölgelere göre farklı fiyat aralıklarında piyasaya sunulduğu ortaya çıktı. KKTC’nin farklı bölgelerinde yaşayan vatandaşların aynı miktardaki et için farklı ücretler ödediği saptanırken, kuzuya oranla, dana etindeki fiyat farklılığının daha fazla olması da göze çarpıyor.

 

Haberdar muhabirlerinin Lefkoşa, Gazimağusa, Güzelyurt ve Karpaz bölgelerinde yaptığı fiyat araştırmalarının ardından, vatandaşların evlerine giren kırmızı etin değişken fiyatlarda piyasa sunulduğu gözlemleniyor.

 

Ortalama olarak kuzu etinin en pahalı olduğu bölge Başkent Lefkoşa. Başkentte kuzu etinin kilosu 32 TL satışa sunulurken Gazimağusa’da bir kilo kuzu eti 25 TL’den alıcı buluyor. Dana etindeki fiyat farklılığı kuzu etine oranla daha da değişken. Lefkoşa’da dana eti ortalama 30 TL’den alıcı buluyor. Girne ve Karpaz’da ortalama 24 Lira Gazimağusa’da ise 22 Lira 50 Kuruş’luk fiyatıyla tüketiciye ulaşıyor…

 

 

Lefkoşa’da 32, Gazimağusa 25 TL

 

Ortalama olarak kuzu etinin en pahalı olduğu bölge Başkent Lefkoşa. Başkentte kuzu etinin kilosu 32 TL satışa sunulurken, Karpaz ve Girne bölgelerinde, aynı miktardaki kuzu eti 27 TL’den tüketiciye ulaşıyor.

 

Sonraki sırada gelen Güzelyurt’ta kuzu eti kilosu 26 TL olarak satışa sunuluyor. Kuzu etinin en ucuz olduğu bölge ise, Gazimağusa. Bir kilo kuzu etinin Gazimağusa’da, bedeli 25 TL.

 

 

Dana etinde fark daha fazla

 

Dana etindeki fiyat farklılığı kuzu etine oranla daha da değişken seviyelerde dolaşıyor.

 

Dana etinde ilk sırayı yine Başkent Lefkoşa alıyor. Lefkoşa’da dana eti 30 TL’den alıcı buluyor. Lefkoşa’yı ikinci sırda takip eden Güzelyurt’ta vatandaşlar, dana etine 27 Lira 50 Kuruş ücret ödüyor. Üçüncü sıradaki Girne’de dana eti 24 Lira 90 Kuruş’a, Karpaz’da ise, 24 TL’ye satılıyor. Son sıradaki Gazimağusa’da ise dana eti en 22 Lira 50 Kuruş’luk fiyatıyla tüketiciye ulaşıyor.

 

 

“Daha az et alıyorlar”

 

Öte yandan et fiyatlarıyla ilgili Haberdar muhabirlerine açıklamalarda bulunan üreticiler ise, fiyatların düşük olduğunu belirterek, vatandaşların geçmiş yıllara oranla daha et satın aldıklarını kaydediyor.

 

“Süpermarketlere göre bizim sattığımız kırmızı etin fiyatı daha düşük. Marketler kendi maliyetlerini üzerlerine ekledikleri için daha da pahalıya satıyorlar” şeklinde açıklamalarda bulunan kasaplar, et fiyatları arasındaki farklılığın kaliteden kaynaklandığını vurguluyor.

 

 

Güney’i tercih ediyorlar

 

Üretim masraflarını azaltarak, et fiyatlarını ucuzlatamaya çalıştıklarını kaydeden kasaplar, vatandaşların Güney Kıbrıs’tan daha fazla et aldığını dile getiriyor. Kasaplar, vatandaşların et alırken geçmişe oranla daha az ve bütçe ayırdığını da sözlerine ekliyor.

 

 

İŞTE BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREN ET FİYATLARI;

 

Lefkoşa

 

Azmi Kasap

Dana kıyma: 27 TL

Kuzu eti: 28 TL

 

Azmi Erkasap

“Marketlerdeki et fiyatları göre bizim fiyatlarımız daha düşük. Et olan talep azaldığı, fiyatlarda buna bağlı olarak düştü. Marketlerde vitrin fiyatları olduğu için daha pahalıya satılıyor olabilir.”

 

 

Ahmet Kasap

Dana kıyma: 27 TL

Dana parça et: 30 TL

Kuzu eti: 28 TL

 

Ahmet Onbaşı

“Süpermarketlere göre bizdeki kırmızı etin fiyatı daha düşük. Marketler kendi maliyetlerini üzerlerine ekledikleri için daha da pahalıya satıyorlar. KDV kalkınca fiyatlar şimdi daha uygun.”

 

 

Öte yandan Lefkoşa’daki süpermarketlerdeki etin kilo bazındaki fiyatı ise şöyle;

 

Benli Gıda Pazarı

Dana eti: 28 TL

Kuzu eti: 36 TL

 

Metropol Süpermarket

Dana kıyma: 27-34 TL

Dana yemeklik: 21 TL

Kuzu kıyma: 42 TL

Kuzu şişlik: 42 TL

Kuzu yemeklik: 14 TL

 

 

Gazimağusa

 

Mehmet Güder Kasap

Kuzu but: 28 TL

Kuzu Kol: 28 TL

Kuzu et ve kıyma: 26 TL

Dana et ve kıyma: 20 TL

Dana Biftek: 35 TL

Sucuk: 25 TL

 

Mehmet Güder

“Kırmız et her yerde farklı fiyatlarda, farklı kalitede satılıyor. Bizim fiyatlarımız, kalitemize göre gayet uygun. Gıdada asla ucuza kaçamazsınız. Biz bundan hareket ederek, öncelikle kaliteyi ön planda tutuyoruz. Ayrıca en fazla kesimi biz yapmaktayız. Bu nedenle her zaman bol miktarda taze etimiz mevcut.”

 

 

İhlas Kasan Kasap

Kuzu: 25 TL

Kıyma: 25 TL

Dana et-kıyma: 25 TL

 

İlhan Ateş

“Biz kesimi kendimiz yaptığımız için fiyatlarımız ucuz oluyor. Ürünlerimiz oldukça kaliteli. Fiyatları, kesim yaptığımız hayvanın alım fiyatına göre belirleriz. Alış fiyatımızı halka yansıtmaya çalışıyoruz. Ayrıca masraflarımızı az tutup fiyatlarımızı da buna göre ucuz tutmaya çalışıyoruz.”

 

 

Derviş Ekmekçi ve oğulları Kasap

Dana et-kıyma: 20 TL

Kuzu et-kıyma: 25 TL

 

Hasan Ekmekçi

“Biz sattığımız ette fazla kar amacı gütmüyoruz. Örneğin dana etini 16 TL alıp 20 TL ye satıyoruz. Amacımız müşterilerimiz geldiği zaman her şeyi uygun fiyata bulmaları. Et ürünlerini AK-ET’ ten alıyoruz, fiyatlarımızı da alım fiyatımıza göre belirlemekteyiz. Satışlarımız gayet güzel.”

 

Gazimağusa’da süpermarketteki et fiyatları ise şöyle;

 

Marpa Süpermarket

Kuzu: 26.75 TL

Kuzu şiş: 33,95 TL

Kuzu Pirzola: 29 TL

Dana Special: 28.95 TL

Dana Kıyma: 17 TL

Dana bonfile: 44.95 TL

 

 

Güzelyurt

 

Serin Kasap

Dana kıyma: 28 TL-27 TL

Oğlak eti: 25 TL-25 TL

Kuzu eti: 25 TL- 26 TL

Bonfile: 40 TL-45 TL

Dana Ciğeri: 15 TL

Kuzu Ciğeri: 15 TL

Biftek: 30 TL

Pastırma: 30 TL

 

Önder Serin

“Güzelyurt’ta yıllardır kasaplık yapıyorum. Geçmiş yıllara nazaran et satışlarımızın büyük oranda düştüğünü söyleyebilirim. Geçen yılki piyasa fiyatlarından pek bir artış olmamasına rağmen fiyatların düşük olmasının nedeni, halkın eti Güney’den almasıdır.”

 

 

Karmaner Kasap

Dana kıyma: 27 TL

Oğlak eti: 25 TL

Kuzu eti: 26 TL

Bonfile: 45 TL

Dana ciğeri: 15 TL

Kuzu Ciğeri: 15 TL

Biftek: 30 TL

Pastırma: 30 TL

 

Musa Karmaner

“Geçmiş yıllara kıyasla piyasa düşük, et fiyatlarının ise makul olduğunu düşünüyorum. Etin fiyatı, geçtiğimiz yıl piyasa fiyatlarıyla neredeyse aynı. Ancak ekonomik kriz ve daha ucuz olduğu düşünülerek etin Rum tarafından alınması et satışlarının yeterli olmamasına neden oluyor.”

 

 

Karpaz

 

Çaparoğlu Kasap

Dana kıyma: 24 TL

Dana kuşbaşı: 24 TL

Dana biftek:27 TL

Dana ciğer: 15 TL

Kuzu eti: 27 TL

Kuzu pirzola: 27 TL

Pastırma: 20 TL

Samarella: 75 TL

 

 

Erhan Çaparoğlu

“Hayvan fiyatları bir ay önce zam yapıldığı için için bizde mecburen fiyatları artırmak zorunda kaldık. Ete, bir ay içerisinde iki defa zam geldi. Et fiyatlarına yaklaşık 6 TL zam yapmak durumda kaldık. Bunun sebebi hayvan yem fiyatlarının artması ve ete de yansımadır. Vatandaşlar et alırken daha az ve bütçesine göre alıyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ