19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeniden hayata dönecek
12 Nisan 2011 Salı 16:19

Yeniden hayata dönecek

Tarihi bina, terk edilmişliğe maruz bırakıldığı süreci geride bırakacak...

Mesarya bölgesinin en büyük belediyelerinden Serdarlı’da terk edilmiş izlemini veren antik bina dokusuyla dikkat çekiyor.

 

Serdarlı’ya geçmişte uzun yıllar telefon dairesi olarak hizmet veren bina, terk edilmişliğin getirdiği sessizlikle baş başa kalmış durumda.

 

Duvarlarına sarılan sarmaşık cinsi otlara bezenen tarihi binanın, duvar diplerinden çıkan incir ağaçları ve dökülmeye başlayan duvar boylarıyla eskiyen yüzünü iyiden iyiye gösteriyor. Kullanılmamasından dolayı tamamen köhneleşerek bakımsız bir hale gelen yapı, şimdilerde kuşlara ev sahipliği yapıyor.

 

“AB ile proje geliştirildi”

 

Eski binanın şu anki durumuyla ilgili Haberdar gazetesine açıklamalarda bulunan Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu, geçen yılların binayı iyice yıprattığını, belediye ve Avrupa Birliği’nin iş birliğiyle bina için proje geliştirdiklerini anlattı.

 

Binayı çok kısa zamanda bakımlı bir hale getirmek istediklerini kaydeden Kerimoğlu, önümüzdeki günlerde proje için beklenen kaynağın geleceğini açıkladı.

 

“Köye uyum sağlayacak”

Antik bir bina olduğu için yapının restore edilmesi kararını aldıklarını anlatan Kerimoğlu, restorasyon çalışmasının köyün örf ve adetlerine uyacak bir şekilde tasarlanacağının altını çizdi.

 

“Köyün ürettikleri sergilenecek”

Restorasyon çalışmalarının ardından köy içerisindeki el sanatları ve el işlerini sergilemeyi düşündüklerini belirten Belediye Başkanı Kerimoğlu, köyde çeşitli yerlerinde yapılan el sanatı ürünlerinin burada sergileneceğini sözlerine ekledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ