16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Yılda Yenilenin!
29 Aralık 2012 Cumartesi 12:42

Yeni Yılda Yenilenin!

Yeni yılın ilk gününü, kalbiniz için yeni bir başlangıç ilan edin...

SİGARAYI BIRAKIN

Sigara, koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir. Akciğerleri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda, ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olur. Sigara kadınları erkeklere göre daha olumsuz etkiler. Östrojeni parçalayarak erken menopoza neden olur. Yeni yılda kalbiniz,
 aileniz ve sevdikleriniz için sigarayı bırakın.

 

EFOR TESTİ YAPTIRIN

Yeni yılda kan yağları ve kan şekerinizi kontrol ettirin, her yıl tekrarlayacak şekilde efor testi yaptırın. Yeni yılda menopoza girecekseniz, kardiyolojik kontrollere başlayın. Eğer 40 yaş ve üzerindeyseniz, bugüne kadar da kalp yönünden bir kontrolden geçmediyseniz, 2012’nin ilk haftalarında mutlaka kardiyolojik kontrolden geçin.

 

Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, şişmansanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız 30, değilseniz 40 yaşından sonra; total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), trigliserid ve kan şekerinizi ölçtürün. Tansiyonunuzu kontrol ettirin.

 

BESLENMEDE ÇEŞİTLİLİĞE ÖNEM VERİN

Yeni yılda “beslenmede çeşitlilik” ilkesini uygulayın. Çoğunlukla sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Yaptığınız sıkı bir diyetin mükâfatı olarak ayda bir kez kalp sağlığı için ‘muzır’ gibi görünen yiyecekleri tadın. Ancak ölçülü olun, tıka basa yemeyin.

 

DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ YAPIN

Yeni yılda egzersiz yapan, hareketli bir yaşam süren, merdiven yerine asansörü kullanan bir kişi olun. Eviniz işinize yakın mesafedeyse aracınızı kullanmayın. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kilometreyi 45 dakikada kat ediyor şekilde olmalıdır.

 

REKABETÇİ SPORLARI TERCİH ETMEYİN

“Spor kalbe iyi geliyor’ diye yarışmacı sporlara başlamayın. Futbol, tenis, basketbol gibi yarışmacı sporlarda 15-20 yıllık geçmişiniz yoksa birden başlayarak felaketi davet etmeyin. Rekabet içerikli sporların yerine yapacağınız düzenli egzersizler, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskine karşı koruyucu etki sağlar. Kalbinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. Yeni yılda efor gerektiren sporlara başlayacaksanız, kalp kontrolünden geçin ve bir uzman yardımı alın.

 

STRESTEN KURTULUN

Yeni yılda daha barışçı, daha uyuşmacı, daha az stresli, daha huzurlu bir yaşam tarzı benimseyin. Kendinizle kavganıza son verin, iç dünyanızla barışın,
çevrenize mutluluk ve barış mesajları verin, evliyseniz, eşinizle daha uyumlu olun, anne-babaysanız çocuklarınızla daha ılımlı ve uzlaşmacı bir iletişim kurun.

 

A TİPİ KİŞİLİKSENİZ SAKİN OLUN

Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, sabırsız biriyseniz yavaşlayın. A tipi kişilikte kandaki adrenalin seviyesi çok yükselir, bu da spazma neden olur. Riskinizi azaltmak için daha yumuşak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmaya özen gösterin.Yeni yılda meslek yaşamınızda beceri ve olanaklarınızı zorlamayın.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ