23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni trend: Düğün turizmi
02 Mayıs 2011 Pazartesi 11:16

Yeni trend: Düğün turizmi

Ülkemizde ortaya çıkan bu yeni turizm şekli diğer turizm çeşitlerini geride bırakacak gibi görünüyor...

Yurdagül BEYOĞLU

 

Tüm dünyada deniz-kum-güneş üçlüsü tanımından çıkarılıp çeşitlendirilen turizm ülkemizde de farklı alanlara kaydırılmaya çalışılıyor.İnanç Turizmi, Sağlık Turizmi, Kongre Turizmi, Golf Turizmi, Yat Turizmi, Botanik Turizmi, Dağcılık Turizmi, Rafting Turizmi, Su Altı Dalış Turizmi ve Kumar turizmi yönünden verimli alanlara sahip ülkemizde ortaya çıkan yeni turizm şekli diğer turizm çeşitlerini geride bırakacak gibi görünüyor.

 

 

Yeni trend düğün turizmi

 

Bellapais Manastırı ise rüya gibi bir düğünün ilk adresi. Tarihi dokusunun yanında deniz ve dağın en muhteşem kombinini oluşturan Manastır, sadece mutluluğa adım atan çiftlerin değil, davetlilerin de aklından çıkmayacak bir kompozisyon sunuyor.Res-Bir eski başkanı turizmci İlhan Kaki düğün turizminin diğer turizm türlerine nazaran daha getirili olduğunu vurguluyor. “Bu turizm şeklinde 20 kişi 60 kişiye bedel. Çünkü berberi, kuaförü, çiçekçisi, arabacısı, fotoğrafçısı derken birçok sektör kazanıyor” diyen Kaki, düğün turizminin yaygınlaşması gerektiğini savunuyor.

 

Soru: Burası yabancıların evlenmek için çok fazla tercih ettikleri bir yer. Bağlantıyı nasıl sağlıyorlar?

 

Biz 7 yıldır bunun tanıtımı için İngiltere’ye fuarlara gidiyoruz. Oradaki acenteler burayı düğün organizasyonları için pazarlamaya başladılar. Sadece İngiltere’den değil, Almanya, Fransa, Kanada, Amerika, Hindistan ve Lübnan’dan evlenmek için adaya gelen oldu. Burayı pazarlayan acenteler var. Bu acentelerin hem İngiltere’de, hem de KKTC’de ayakları var. İnternet sitesinin adresi ise www.northcypruswedding.com. Bu sitede tüm detayların onlar adına düşünüldüğü görülüyor.

 

 

Soru: Niçin KKTC tercih ediliyor?

 

Evlilik herkes için en özel olay. Herkes düğününün çok özel ve güzel olmasını istiyor. Bunun yanı sıra artık insanlar değişik ortamlarda, çılgınca organizasyonlarla evlenme arayışında. Örneğin uçaktan atlıyorlar, inene kadar nikah kıyılıyor. Su altında ve mağaralarda evlenen var. Kır düğünleri de bir alternatif. Artık kimse kapalı salonlarda tekdüze bir düğün yapmak istemiyor. Dolayısıyla bu noktada Bellapais Manastırı çok özgün ve güzel bir seçenek.

 

 

“Güney’den Kuzey’e kaydı”

 

Geçmişte bu tip organizasyonlar Güneyde yapılıyordu. Şimdi buraya kaydı. Hem ortam, hem de mekan çok güzel olduğu için evlenmek isteyen çiftler burayı tercih ediyor. Bunda Bellapais Manastırı’nın, dünyanın en romantik 7 evlenme mekanından biri olmasının da etkisi var. Bu konuda eski eserler, doğal olarak biraz çekiniyor. Tarihi binaların zarar görmesinden korkuyorlar. Ancak bazı kıstaslarla bazı tarihi yerlerin düğün turizmine açılmasına izin verilebilir.

 

 

Soru: Siz burada hangi hizmetleri veriyorsunuz?

 

Biz burada acenteyle birlikte tüm hizmetleri veriyoruz. Kokteyl ve yemek gibi hizmetlerin yanı sıra Evlendirme Dairesi’nde bile yardımcı olabiliyoruz. Önümüzdeki aylarda 30 düğünümüz daha olacak.

 

 

Soru: Düğün turizminin, diğer turizm çeşitlerinden ne gibi artısı var?

 

Düğün turizmi diğer turizm çeşitlerine nazaran daha karlı bir turizm türü. Eğer düğün için 20 kişi gelmişse bu 20 kişi 60 kişiye bedel. Çünkü düğün turizminin, yeme içme yanında berberi, kuaförü, çiçekçisi, arabacısı ve organizatörü var. Acente buraya getiriyor ancak organizasyon şirketi de bu düğünü organize ediyor. O da bir sektör. Ayrıca kişiler burada düğün yapmaya karar verdiklerinde, düğünün yerini görmek ve diğer organizasyonlar için en az üç kez geliyorlar. Dolayısıyla bu turizm çeşidinin desteklenmesi lazım.

 

 

“Mutlaka burada evleneceğim”

 

Mutluluğa açılan kapı olmuş Bellapais Manastırı. İngiliz polis çift Joanne ve Matthew Mellor de 900 yıllık bu tarihi mekanda dünyaevine girenlerden.Mutlu çift çok yakın akrabalarını davet ettikleri Manastır’da tüm adetlerini uyguluyor. Joanne, babası David Turner’in kolunda geliyor nikahın kıyılacağı yere. Adeta bir film sahnesini andıran törende gözyaşları arasında eşine teslim ediliyor.Nikahın kıyılmasının ardından çift fotoğraf çekimi için Manastır’ı gezerken, gelinin babası David Turner bize niçin Bellapais Manastırını tercih ettiklerini anlatıyor: “Ben 2005 yılında çalışmak için KKTC’ye gelmiştim. Kızım da beni ziyarete geldi. Bellapais Manastırını gördüğünde hayran kaldı ve “bir gün evlenirsem mutlaka burada evlenirim” dedi. O zaman hayatında biri yoktu ve Matthew ile tanışınca bu hayalini gerçekleştirmek istedi. Buraya çok yakınlarımızdan küçük bir grup davet ettik. Tüm masrafları gelenler kendi karşıladı. İngiltere’de daha kalabalık bir düğün yapmamız gerekecekti. O yüzden burada yaptığımız düğün bize çok pahalıya mal olmadı. Burası olağanüstü güzel. ”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ