23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni kampüsle ilgili çarpıcı açıklamalar !
17 Şubat 2012 Cuma 11:09

Yeni kampüsle ilgili çarpıcı açıklamalar !

Kıbrıs'ta hastane kurulacak mı? Kampüs açılmasının amacı ne? Kampüse kaç dönümlük arazi ayrıldı? Okula giriş puanları ne olacak? İşte en yetkili ağızdan cevapları ve tüm merak edileneer:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Çukurova Üniversitesinin, İskele Bölgesi’nde kuracağı kampus ile ilgili olarak Haberdar Gazetesi’ne konuşan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu,Çukurova Üniversitesi kampusunda, Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi kurulmasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi tarafından kabul edildiğini, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanan protokolün, kısa süre içerisinde hayata geçirileceğini söyledi.
 

Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 500’e giren Çukurova Üniversitesi’nin KKTC’ye gelmesinin önemine dikkat çeken Akınoğlu, Çukurova Üniversitesi’ne bağlı kampus için İskele bölgesinde, 800-900 dönümlük bir arazi ayrıldığını, gerekirse alanın genişletilebileceğini kaydetti.

 

 

“Hastane kurmayacağız”

 

Prof. Dr. Alper Akınoğlu, KKTC’de çok iyi üniversitelerin bulunduğunu, kendilerinin kontenjanları dolmayan bölümlere değil, yüksek talep olan Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği bölümüne yöneldiklerini söyledi. “YDÜ Tıp var ancak bizim düşüncemiz 3+3 şeklinde eğitim. Öğrenciler 3 yıl KKTC’de eğitim alacaklar, 3 yıl da Çukurova üniversitesinde staj yapacaklar. Biz burada hastane kurmayacağız” diyen Akınoğlu, tıbbın çok tercih edilen bir bölüm olduğunu, tıp eğitimi almak isteyenlerin Bulgaristan, Romanya gibi Doğu bloğu ülkelerini tercih ettiklerini belirtti.

 

 

“Amacımız tıp eğitimi için Doğu Bloğuna giden öğrencileri çekmek”

 

 Amaçlarının o ülkelere giden öğrencileri KKTC’ye çekmek olduğunu vurgulayan Akınoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğu Blok’u ülkelerinde 6-7 bin civarında Türk öğrenci var. Bizim amacımız onları KKTC’ye çekmek. İskele’de kampus açıldığında onların tercihi KKTC olacak. Adada 3 yıl okuyup, Adana’daki kampuste staj yapmak onlar için büyük avantaj. Bu mükemmel bir kombinasyon olacak. KKTC’deki kontenjanın dolacağını düşünüyorum. Problem hastane açmaktır, YDÜ çok güzel bir hastane açtı zaten.”

 

 

“Bina yapılana kadar DAÜ’de eğitim verebiliriz”

 

Konuyla ilgili olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile görüşme halinde olduklarını ifade eden Akınoğlu, binalar yapılana kadar orada eğitim verebileceklerini dile getirdi. Akınoğlu ayrıca üniversitenin Ziraat Fakültesi’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile işbirliği içerisinde olduğunu belirtti.

 

 

“Oradaki üniversitelere zarar vermek niyetinde değiliz”

 

Kurulacak üniversitenin, adadaki diğer üniversiteleri olumsuz yönde etkileyebileceği şeklindeki düşüncelere açıklık getiren Akınoğlu, şöyle konuştu: “Bu çok yanlış bir düşünce. Biz adadaki üniversitelere neden zarar vermek isteyelim, kontenjan sorunu olan bir bölümü niçin açalım? Bizim hedefimiz farklı. Tıp, kontenjanı etkilemeyecek, farklı bir kulvar. Lübnan’dan, Ortadoğu’dan öğrenci çekebileceğimiz bir bölüm. Bu bölümün ekonomiye ekstra bir katkısı olacak. Örneğin, işletme okuyan bir kişi 5 bin Euro öderse, tıpta bu fiyat üç katına kadar çıkabilecek. Onun dışında DAÜ’yü kullanma durumumuz olduğunu söylemiştim. Dolayısıyla bu diğer üniversitelere zarar vermek bir yana, güç katacak.”

 

 

“Para KKTC’de kalacak”

 

Okul ücretlerinin KKTC’de kalacağını anımsatan Rektör Akınoğlu, bu paranın kampuste harcanacağını, Türkiye’ye götürmenin mümkün olmadığını söyledi. “O paranın Çukurova Üniversitesine (Adana) gelmesi mümkün değil. Hepsi kampuste harcanacak. Çukurova Üniversitesi’nin rolü şu: Staj için kapılarını açmasından dolayı, öğrenciler nitelikli staj yapabilecekler” ifadelerini kullanan Akınoğlu, endişelerin yersiz olduğunu vurguladı.

 

 

“Güç katacak”

 

Akınoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Okulla ilgili olarak gündeme getirilen endişeler yersiz. Biz işletme veya diğer alanlarda bölüm açmayı düşünmüyoruz. Farklı bir daldayız, farklılık yaratacağız. Niyetimiz onları zayıflatmak, öğrenci paylaşmak değil. Yeni öğrenciler buraya güç katacak.”

 

 

“Puanlar çok düşük olmayacak”

 

Prof. Dr. Akınoğlu, puanlama sistemiyle ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı: “Tıp Fakültesi’ne 360 puanla giriliyorsa burada puan 340 olacak. Çok düşük puanlar yok. Yüksek puanlı olmasından dolayı daha nitelikli öğrenci yetişecek. Bu öğrenciler Türkiye’de staj yapacak ve Çukurova Üniversitesi diploması alacak. Biz bu sisteme 3+3 diyoruz. Bu yüzden çok fazla tercih edileceğini düşünüyorum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ