17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni emeklilik yaşı onaylandı!
28 Nisan 2011 Perşembe 12:43

Yeni emeklilik yaşı onaylandı!

Bakanlar Kurulu, kamuda emeklilik yaşıyla ilgili yasa tasarısını onayladı!

KKTC’de kamuda çalışabilmenin son yaş sınırı olan 60’ı 65’e yükseltecek yasa tasarısı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Tasarının Meclis’te yasalaşmasıyla, kamu görevlileri isterlerse 65 yaşına kadar çalışabilecek.

 

Bakanlar Kurulu Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, isteğe bağlı olacak bu uygulamanın birikimli insanlardan daha fazla yararlanmayı öngördüğünü belirtti.

 

Bakanlar Kurulu’nun dün gerçekleştirdiği ve yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından Bakanlar Kurulu Sözcüsü Çavuşoğlu alınan kararları açıkladı.

 

 

Sözlü sınav 31 Aralık’a uzatıldı

 

Çavuşoğlu, 2005 Kamu Görevlileri Sınav Tüzüğü’nde bir değişiklik yapılarak, yıl içerisinde dolacak olan sözlü sınavların süresinin sendikaların talepleri doğrultusunda 31 Aralık 2011’e kadar uzatıldığını belirtti.

 

Performans değerlendirmeleri konusunda da değişiklik yapıldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, 108, 109, 110 ve 112’inci maddelerine göre yurtdışında bulunup da performans değerlendirmeleri yapılamayanların terfileri dikkate alınırken geçmiş yıllardaki performans değerlendirmelerine bakılmasına olanak sağlayan değişikliğin de yapıldığını söyledi.

 

 

Karpaz’a liman ilanı

 

Yenierenköy bölgesinde Haziran ayında açılacak olan Karpaz Yat Limanı’nın liman olarak ilan edilmesi ve buradan süreç içerisinde ülkeye giriş yapılabilmesine olanak sağlayacak ilanın yapılmasının karara bağlandığını ifade eden Çavuşoğlu, buradaki yatçıların haziran ayından sonra girişlerinin ve gümrük kontrollerinin yapılması için gerekli düzenlemenin yapılması kararı alındığını kaydetti.

 

 

Otellere kredi

 

2010 yılında başlatılan casinosu olmayan otellerin iyileştirilmesine yönelik Ziraat Bankası aracılığı kredi verilmesinin 2011 yılında devamı için de karar alındığını belirten Çavuşoğlu, ilgili bakanlık tarafından uygun görülen oteller için bu işlemin süreceğini ifade etti.

 

 

Güzelyurt’taki sel zararı

 

Güzelyurt bölgesinde 18 Ocak 2010 tarihinde meydana gelen sel felaketinin zararlarının karşılanabilmesi için 955 bin 797 TL’nin selzedelere ödeneceğini kaydeden Nazım Çavuşoğlu, buna göre, 360 konuttaki zararın yüzde yüz tazmini için 257 bin 616 TL, 71 işyerinde zarar gören eşyaların yüzde yüz tazmini için de 698 bin 181 TL ödeme yapılacak.

 

Çavuşoğlu, zararın Maliye Bakanı’nın uygun göreceği bir kalemden ödeneceğini de vurguladı.

 

 

Ercan’daki sıkışıklığı giderme

 

Bu yıl KKTC’de turizm yılı ilan edildiğini ve turist sayısının geçmiş yıllara göre daha iyi durumda olduğunu anlatan Çavuşoğlu, geliş gidişler nedeniyle uçak sayısının da arttığını ve Ercan’da sıkışıklık yaşanmakta olduğunu kaydetti.

 

Sıkışıklığın giderilmesi için bakanlığın girişlerin optik okuyucuyla yapılması kararı aldığını belirten Çavuşoğlu, görevli ihtiyacını karşılamak için de 30 sivil hizmet memuru alınmasına karar verildiğini, bunların İngilizce yeterliliği olan 15 bayan 15 erkekten oluşacağını ifade etti.

 

Çavuşoğlu, alımlar için Polis Genel Müdürlüğü’ne yetki verildiğini belirtti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ