18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni doğan bebeği bırakın ağlasın
20 Eylül 2013 Cuma 08:18

'Yeni doğan bebeği bırakın ağlasın'

Yeni doğan bebeklerin, akciğerlerinin yeterince açılması için ağlaması gerekiyor

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Acar, bebeğin anne karnında akciğerlerinin kapalı olduğunu söyledi. Bebeğin doğmadan önce de nefes alma hareketi yaptığını, ancak akciğerler kapalı olduğu için bu hareketin sadece "kotsal kaslar" denilen kaburgalar arasındaki kasların gelişimini sağladığını belirten Acar, bu sayede bebeğin doğduğu zaman nefes almaya hazır olduğuna dikkati çekti.

 

'AĞLAMAYAN BEBEKTEN ÇEKİNİRİZ'

Doğumdan önce akciğerlerin görevini, göbek kordonu yoluyla annenin üstlendiğini ifade eden Acar, şunları kaydetti:

"Bebek doğduktan sonra göbek bağı bağlanır, anneyle bağlantısı kesilir. Bu olayın sonrasında bebeğin kapalı olan akciğerleri açılmaya başlar. Bu ağrılı bir süreçtir. Yeni doğan bebek ilk solunum hareketiyle ağlamaya başlar. Bu ağlama aslında çocuğun akciğerlerinin açılmasına bağlı duyduğu ağrıdır. Bebek ağladıkça akciğerler daha çok açılır. Bebeğin ağlaması akciğerlerin açılmasını daha da hızlandırır. Yeteri kadar ya da hiç ağlamadıysa akciğerleri istenen düzeyde açılmayacağından müdahale gerekebilir. Bu yüzden ağlamayan bebekten çekiniriz."

Acar, sadece yeni doğan bebeğin ağlamasının beklenebileceğini, bu durumun ilerleyen dönemler için geçerli olmadığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ