16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yemek Festivali başlıyor
13 Eylül 2013 Cuma 09:00

Yemek Festivali başlıyor

Domino Stones Project girişimiyle bu yıl ikincisi düzenlenecek “Kuzey Kıbrıs Yemek Festivali”, 14-15 Eylül tarihlerinde yapılacak

Lefkoşa’da Atatürk Spor Salonu arkasındaki çim alanda düzenlenecek festival, sabah saat 11.00’de başlayıp, gece yarısına kadar sürecek.Geçen yıl 25 standın yer aldığı festivale, Kıbrıs yemeklerini amatör ve profesyonel olarak hazırlayan herkes katılabiliyor. Geçen yıl 6 bin kişinin ziyaret ettiği festivali, bu yıl 10 bin kişinin izlemesi bekleniyor. Domino Stones Project takım üyesi Çizge Yalkın, Kuzey Kıbrıs'ta sosyal sorumluluk projeleriyle adını duyurmuş insanları bir araya toplamış, yerel değerlerin korunması, yaşatılması ve dünyadaki yeniliklerin Kuzey Kıbrıs'a getirilmesini kendisine misyon edinmiş genç bir takım olduklarını söyledi. 2011 yılında tohumları atılan takımın, yeni olmasına rağmen, kısa zamanda Kıbrıs'ta gerek devlet kanalları, gerekse iş dünyası içerisinde pozitif etkiler yarattığını ifade eden Yalkın, bu etkiler sayesinde de takımın her kanaldan işbirliği mesajları aldığını belirtti.

 

Yerli gruplar sahne alacak
Domino Stones Project takım üyesi Orhan Erören, festival kapsamında yemek yeme, garavolli yeme yarışması, tavla turnuvası gibi birçok etkinliğin olacağını söyledi. Yemek atölyelerinin yapılacağı festivalde, tariflerin verileceğini ifade eden Erören, yerli grupların da sahne alarak festivali neşelendireceğini belirtti.  Erören, Kıbrıs mutfağı ve kültürünün tanıtılmasının hedeflendiği festivalde, Kıbrıs yemeklerini anlatan kitapların da olacağını söyledi. Ailelerin çocuklarını rahatlıkla bırakabileceği eğlence çadırlarının da alanda kurulacağını anlatan Erören, görkemli şovlar yapılacağını belirtti.

 

Stant açacaklara hijyen eğitimi
Erören, festivalin uluslararası bir boyut kazanması için çalıştıklarını belirterek ilgi turizmi kapsamında projeleri olduğunu ifade etti. Erören, festival kapsamında 100’ün üzerinde yemek çeşidinin 20’nin üzerinde kurulacak stantlarda satışa sunulacağını belirtti. Festivalin profesyonel bir şekilde yapıldığına dikkat çeken Erören, stant açacak kişilere geçtiğimiz günlerde Gıda Mühendisleri Odası yetkilileri tarafından gıda güvenliği ve hijyeni konulu eğitim verildiğini söyledi. Erören, festivale, Jetgaz, Efes, Ektam Ltd, Media Works ve Genç TV’nin sponsor olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ