10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yemek diplomasisi başlıyor
08 Nisan 2011 Cuma 14:01

Yemek diplomasisi başlıyor

Liderler, 14 Nisan tarihinde yemekte bir araya gelme kararı aldı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın önceki gün doğrudan müzakereler çerçevesinde yeniden bir araya geldikleri, görüşmede liderlerin 14 Nisan tarihinde yemekte bir araya gelme kararı alındığı bildirildi.


Fileleftheros: “Yemek Diplomasisi – BM Ortamın İyileşmesini İstiyor – Kıbrıslı Türkler Poliste 50-50 Talep Ediyor – İç Güvenlik Konusunda Herkes Memnun” başlıkları altında yer verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinde, “ortamı iyileştirmek isteyen BM’nin ev sahipliğinde yemek diplomasisine geri dönüldüğü” ifade edildi.


Gazete, 14 Nisan tarihinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın ikametgahında gerçekleştirilmesi planlanan yemeğin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in fikri olduğunu, BM’nin bu yöntemle, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta seçim süreçleri tamamlanana kadar iyi ortamın korunmasını hedeflediğini iddia etti.


Habere göre Buttenheim dün yaptığı açıklamada, davetiyelerin liderlere iletildiğini belirtirken, fikrin Downer’a ait olduğunu da vurguladı.
 


İç güvenlikte uzlaşı sinyali


Öte yandan gazete, Eroğlu ve Hristofyas’ın dünkü görüşmesinde iç güvenlik konularının ele alındığını, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yazılı bir metin okuyarak Hristofyas’ın daha önce sunduğu önerilere yanıt verdiğini yazdı.


Kıbrıs Türk tarafının tezlerinin Rum tarafınkinden “çok uzak olmadığını” savunan gazete, Eroğlu’nun federal suçlarda yetkili olacak federal polisler konusuna değindiğini ve Kıbrıs Türk tarafının çözüm sonrasında “oluşturucu devletlerin” sahip olacakları polis sayılarına ilişkin tezlerini de ortaya koyduğunu iddia etti.


Gazete, federal polisin sahip olacağı yetkilerin ileriki aşamalarda görüşülmeye devam edeceğini belirtti ve Eroğlu’nun federal poliste Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların yüzde 50-50 oranda yer almaları gerektiği tezini ortaya koyduğunu öne sürdü.


Habere göre Eroğlu, “oluşturucu devletçiklerin” ilk aşamada sahip olmaları gereken taban polis sayısının bin beş yüz kişi olmasını, iki tarafın uzlaşmasıyla belirlenecek bir nüfus oranı kadar da bu rakama ek polisin alınmasını önerdi.


Bu öneriye göre her iki tarafta polis sayısı temel olarak 1500 kişi olarak alınacak ve uzlaşıya varılacak bir rakam üzerinden de nüfusa göre polis sayısı, bu rakama eklenecek.


Diğer yandan gazete, liderlerin dünkü görüşmenin ardından yaptıkları açıklamalarda, iç güvenlik konularında dün yaşanan gelişmelerden duydukları memnuniyeti dile getirdiklerini yazdı.


Gazete, Kıbrıs Rum tarafının federal polis gücünde yüzde 60 Kıbrıslı Rum, yüzde 40 Kıbrıslı Türk polis yer almasını önerdiğini ancak Annan Planında bu oranın yüzde 50-50 olduğunu da belirtti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ