23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YDÜ’den bir ilk daha
18 Nisan 2011 Pazartesi 12:56

YDÜ’den bir ilk daha

İlaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalara: 'Soğutma metodu'

 Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre; Tıp dilinde ‘atriyal fibrilasyon’ (AF) olarak adlandırılan, kalbin hızlı ve düzensiz çalışması hastalığının tedavisinde, yepyeni bir uygulama olan ve dünyada da geliştirilme aşamasında bulunan “soğutma metodu” ile, ilaç tedavilerine cevap vermeyen hastaların tedavisine başlanacağı bildirildi.

 

YDÜ Hastanesi’nin açıklaması içinde; Operasyonu gerçekleştirecek tıbbi ekibin başkanı olan, Yakın Doğu ve Hacettepe Üniversiteleri’nin Öğretim Üyesi, ünlü kalp hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ali Oto’nun konuyla ilgili olarak yaptığı ek açıklamalarda yer aldı.

 

Türkiye’de sınırlı merkezlerde yapılabiliyor

 

Prof. Dr. Ali Oto, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nın; Gerek personel açısından, gerekse teknik altyapı açısından kardiyoloji alanında, günümüzde uygulanabilen tüm girişim ve tedavi yöntemlerini aynı şekilde uygulayabilecek güçte olduğunu belirterek, “Bu hafta yeni yöntemi de uygulamaya koyuyoruz. Ritm bozuklukları tedavisinde kullanılan bu yöntem, kalbin kulakçıklarına gelen damarların açıldıkları bölgelerde, ritm bozukluğuna sebebiyet veren odakların dondurulmasından ibaret” dedi. Türkiye’de ancak sınırlı sayıda merkezin “dondurma” yöntemi uygulayabildiğini hatırlatan Ali Oto, 22 Nisan günü KKTC Tıp Literatürü’ne girebilecek bu ilk uygulamanın, saat 08.00’de YDÜ Hastanesi’nde konferanslarla başlayacağını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ