21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YDÜde yüksek teknoloji!
25 Nisan 2011 Pazartesi 12:26

YDÜ'de yüksek teknoloji!

Nevus haritası, cilt kanserlerinin erken teşhis ve tedavisine olanak sağlıyor…

Yakın Doğu Üniversitesi, Hastanesi, Dermatoloji Anabilim Dalı, Foto Finder Digital Dermatoskopi cihazıyla çıkarılan ben (nevus) haritası, cilt kanserlerinin erken teşhis ve tedavisine olanak sağlıyor…

 

YDÜ Hastanesi, Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Aslı Kaptanoğlu’nun yaptığı açıklamada; Yüksek teknolojinin sağladığı imkânlar ile benlerin dijital dermatoskopi ile değerlendirilmesi, göz ile muayenenin saptayamadığı detayları da saptayarak, doğru teşhis oranlarını arttırdığı bildirildi. Kaptanoğlu, artık çıkarıltılabilen “tüm vücut ben haritası” ile, vücuttaki tüm benlerin yüksek kalitede görüntülerinin kaydedilerek, zaman içinde yeni gelişen benler veya mevcut benlerde olan değişiklikleri saptayabildiklerini de kaydetti.

 

Yapılan açıklamada, tedavi yöntemi ile ilgili olarak detaylara da yer verildi; Dermatoskop yardımıyla pigmentli lezyonlar 30 kat büyütülüyor ve bilgisayar bu benleri, bazı kriterler ve matematiksel analizlerle değerlendirerek, ben haritalaması yapılıyor. Dijital dermatoskop, bilgisayar ortamında, ben haritalamalarının saklanmasına yardım ederek, yeni çıkan benler ve benlerdeki değişiklikler periyodik olarak takip ediliyor. Periyodik takipler sonucunda ise, riskli değişiklikler erken dönemde tespit edilebiliyor.

 

 

“Büyüme ve kanamada uzmana başvurun”

 

YDÜ Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslı Kaptanoğlu, “Benlerde asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği yani, benin birden çok renk içermesi, belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama cilt kanseri belirtisi olabilir. Bununla birlikte, değişik görünümlü, hızlı büyüyen, pigmentte bir lezyonun saptanması durumunda da acilen bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerektiğini tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

“Kıbrıs coğrafyası daha riskli”

 

Kaptanoğlu, açık tenli, açık renk gözlü, kızıl-sarı saçlı veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen deri tipine sahip kişilerin; uzun süre veya aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalmış kişilerin; ailesinde deri kanseri ‘malign melanom’ olan kişilerin, anormal (atipik) görünümlü (displastik) nevüsü olan kişilerin ve doğumsal çok sayıda benleri olanların, cilt kanseri gelişimi açısından risk grubunda olduklarını belirterek, Kıbrıs coğrafyası gibi güneşli ve cilt kanseri açısından yüksek riskli bir ülkede, böyle bir cihazın varlığı ile deri kanserlerinin daha erken teşhis ve tedavisinin YDÜ Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda da yapılabildiğini söyledi.

 

 

“Rutin bir yöntem”

 

Yrd. Doç. Dr. Aslı Kaptanoğlu, dijital dermatoskopinin artık dünyada ve Türkiye’de bir çok hastanede kullanılan rutin bir yöntem haline geldiğini ve “tüm vücut ben haritası” çıkarılabilme imkânının sadece çok ileri merkezlerde bulunan bir teknoloji olduğunu da ifade ederek, “ Hastanın benlerinin görüntüsünü tekrar aldığımızda da benler üzerinde herhangi bir değişim olup olmadığını görebiliriz. Dijital dermatoskop çocuk, yaşlı gebe, her yaş grubunda ve herkeste hiçbir zarar vermeden rahatlıkla kullanılabilen bir cihazdır.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ