20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YDÜ, Türkoloji Sempozyumunda
20 Nisan 2011 Çarşamba 15:09

YDÜ, Türkoloji Sempozyumu'nda

YDÜ, Kosova'daki “V. Uluslararası Türkoloji Sempozyumu”na katıldı

Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi tarafından Kosova’nın Prizen şehrinde 12-16 Nisan tarihleri arasında düzenlenen “V. Uluslararası Türkoloji Sempozyumu” na, Yakın Doğu Üniversitesi’nden (YDÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Yardımcısı öğretim görevlisi Şevket Öznur ile YDÜ-KAM üyesi Mahmut İslamoğlu birlikte hazırladıkları bir bildiri ile katıldılar.

 

100 katılımcı bildiri sundu

 

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Sempozyuma Kosova, Türkiye, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Bulgaristan, Romanya, Maceristan, Fransa, Azerbaycan, Rusya, Polonya ve Finlandiya’dan toplam 100 katılımcının bildiri sunduğu Sempozyumda, Şevket Öznur ile Mahmut İslamoğlu, “Osmanlı’ya Karşı Balkan Devletleri’nin Savaşı ile İlgili Rumca Bir Ağıt” adlı bildirilerini sundular. Söz konusu bildiri 1913 yılında Kıbrıs Rumlarının yetiştirdiği ünlü halk ozanı Çapuras tarafından yazılmıştı.

 

Konuşmacılar sundukları bildiri ile ilgili olarak özetle şunları söylediler: “Çapuras bu destanı kaleme alırken, gerçekleri değil, aşırı milliyetçilikle Türk düşmanlığını da ortaya koymaktadır. Şair, Balkan Savaşı’nı anlatırken aniden konuyu değiştirerek Yunan kahramanlığından, İstanbul’un kendilerine ait bir şehir olduğundan söz açarak tarihsel olayları çarptırmıştır.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ