18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yazın iş aramak daha mı avantajlı?
06 Temmuz 2013 Cumartesi 11:12

Yazın iş aramak daha mı avantajlı?

Hangi aylarda iş aramak avantajlıdır? Hangi sektörlerde yaz aylarında iş bulma imkanı daha fazladır? İş ararken nelere dikkat etmek gerekir?

Yaz nedeniyle bazı sektörlerde yavaşlayan işe alımlar, hızlı büyüyen perakende, yeni eğitim-öğretim yılı hazırlıklarına devam eden eğitim, yüksek sezonunu yaşayan turizm gibi sektörlerde aynı hızda devam ediyor. Perakende sektöründe en çok kasiyer, genel muhasebe elemanı, mağaza müdürü ve aktif satış elemanı; eğitim sektöründe İngilizce ve matematik öğretmeni; turizmde garson ve resepsiyonist; üretimde ise makine mühendisi, üretim elemanı ve önmuhasebe elemanı aranıyor.

 

Satış yeni mezunlar için fırsat

Bu dönemde bütün sektörler genelinde en çok satış bölümleri için eleman arayışı söz konusu. Genellikle mağazalar satış danışmanı/temsilcisi unvanıyla ilan verirken, telefonda satış yapabilecek “müşteri temsilcisi” arayan firmalar da bulunuyor. Hiçbir iş deneyimi olmayan gençlere de açık olan satış pozisyonları, bu dönemde iş hayatına girmek isteyen yeni mezunlar için iyi bir fırsat olabilir.

 

Yazın iş aramak avantaj mı?

İnsan kaynakları yöneticilerinin yeni mezun gençlere önerisi, iş aramak için eylülü beklemek yerine yaz aylarında harekete geçmek yönünde. Çünkü bu dönemde işe alım uzmanlarının yoğunluğu biraz hafiflediği için başvurular daha dikkatli incelenebiliyor. Staj veya dönemsel işler sonbahar-kış aylarında tam zamanlı işe dönebiliyor veya ileriki bir tarihte yapılacak işe alımda bu adaylar avantajlı konumda oluyor. TAB Gıda İnsan Kaynakları Direktörü Gökhan Asok, ‘yaz aylarında iş bulunmaz’ kanısının aksine bu sezonu fırsat olarak görenlerin bir adım öne geçebildiğini söylüyor ve uygun pozisyonlara, doğru hazırlanmış kısa özgeçmişler ile başvuru yapılmasını öneriyor.

 

TEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Nilsen Altıntaş da, “Bütün yazı tatil yaparak geçirmeyi planlayanların, yaz sonu geldiğinde kendileri ile aynı düşüncede olan rakiplerinin de olacağını unutmamaları gerekir. Bu nedenle, kısa bir tatilden sonra yaz aylarında iş aramanın avantajlı olduğunu düşünüyorum” diyor.

Yaz aylarını, işe başlama veya daha iyi bir pozisyonda devam etmek için uygun fırsatların yakalanabileceği zamanlar olarak gören Vestel İnsan Kaynakları Direktörü Semih Süslü ise, dönemsel dinamikleri gözönünde bulundurmak gerektiğini vurguluyor ve ekliyor: “Bununla birlikte özellikle yeni mezun adayların, rakiplerinin önüne geçmesi ve alternatiflerini artırması için erken iş aramaya başlaması avantaj yaratacaktır.”

 

Yönetici adayı programlarına dikkat

Yaz aylarında temposu yavaşlamayan sektörlerden biri olan bankacılıkta, gençleri MT (yönetici adayı) programı ile işe alan birçok şirket bulunuyor. Bu dönemde çağrı merkezi, aktif satış, gişe, portföy yönetimi ve genel müdürlük bölümleri için aday arayışlarının devam ettiğini söyleyen Nilsen Altıntaş, bu sektörü hedefleyen yeni mezunlara Management/Sales Trainee programlarını takip etmelerini öneriyor.

Yaz dönemlerinde aday arayışlarını yoğunlaştırdıklarını söyleyen Semih Süslü de MT programının aday seçme ve değerlendirmelerini bu aylarda yaptıklarını belirtiyor. Vestel bu dönemde özellikle bilgisayar, elektrik-elektronik, endüstri ve makine mühendisliği alanları ağırlıklı olmak üzere çeşitli bölümlerden yeni mezun ve deneyimli adayları değerlendiriyor.

 

Sezonluktan tam zamanlı işe

Bünyesinde Burger King, Popeyes, Sbarro ve Arby’s markalarından oluşan 700’den fazla restoran bulunan TAB Gıda’da, yeni restoranların yanı sıra turistik bölgelerde sezonluk olarak açılanlar için de eleman alımları var. İK Direktörü Gökhan Asok, ‘kritik pozisyonlardan biri’ dediği restoran yöneticisi arayışının yazın artarak devam ettiğini söylüyor. Sezonluk restoranlar, yaz sonunda faaliyetlerine son verse de yetişmiş elemanlara kariyer imkanı sunuluyor.

 

Genç istihdamının yoğun olduğu telekomünikasyon sektöründe de yaz aylarında gençler için staj programları düzenleniyor. Genç adayları Avea Masters adlı programla işe alan Avea, yaz döneminde staj yapan ve başarılı olanlara kışın yarı zamanlı iş fırsatı veriyor. Her yıl ortalama 20 genci işe aldıklarını söyleyen İnsan Kaynakları Kıdemli Direktörü Bahattin Aydın’a göre, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da pazarlama, satış, teknoloji, müşteri hizmetleri ve insan kaynakları regülasyon gibi farklı alanlarda yaklaşık 130 öğrenci stajyer olarak değerlendirilecek ve sergileyecekleri performanslara göre iş fırsatları sunulacak.

 

Her ilana başvurmayın

Yaz döneminde staj veya iş başvurusunda bulunacakların özgeçmişlerini güncel tutması, günün belli bir zamanını iş aramaya ayırması ve gördüğü her ilan yerine kendi niteliklerine uygun olanlara başvurması öneriliyor.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ