12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yat limanı yan yattı
14 Nisan 2011 Perşembe 15:31

Yat limanı yan yattı

Sorunlar çığ gibi büyürken, yetkililer yasal düzenleme çağrısı yapıyor...

Abbas ELMAS

 

Girne tarihi Yat Limanı’nın sorunları çığ gibi büyüyor. Yat limanında demirli yatlar, balıkçı ve gezi teknelerinin tıka basa doldurdu park yerleri sıkıntı yarattı. Yıllardır teknelerini görmeye dahi gitmediği bildirilen tekne sahiplerinin yasal boşluklardan yararlanarak boş yere park alanlarını işgal ettiği önce sürülürken, boş park alanı bulamayan tekne sahipleri de isyan ediyor.

 

Konuyla ilgili göüştüğümüz Girne Liman Başkanlığı ise “Bizim elimizden bir şey gelmiyor. Tekne sahipleri ve balıkçılar yasal boşluklardan yararlanıyor; ilgili bakanlık konuyla ilgili hiçbir çalışma yapmıyor” diyor.

 

Liman Başkanlığı: “Yasal boşluklar var”

 

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Girne Liman Başkanlığı, limanda boş yere duran teknelerin hava parası istemesinin hiçbir yasal dayanağı olmadığını belirtirken, balıkçıların teknelerinin hurda halde olmasına ve kullanmamalarına rağmen tekneleri limandan çekmediklerini ve kendilerine hava parası ödenmesini beklediklerini, bu durumun ise tekne sahiplerinin yasalardaki boşluklardan yararlandıklarını belirtiliyor. Bölgede para karşılığında tekneler için park yeri satıldığını belirten Liman Başkanlığı bu durum yasal olmadığını dile getirdi.

 

Limanda huzursuzluk yaşanıyor

 

Limanda barınan tekne sahipleri ise limana yeni gelen teknelerin boş park yeri bularak teknelerini parketse dahi bölgedeki balıkçıların teknenin bağlandığı yerden çözüldüğü ve başı boş bırakıldığını iddia ediyor. Balıkçıların yasal boşluklardan yararlanarak bölgeye yeni gelen teknelere bu şekilde davranmasının doğru olmadığını dile getiren yetkililer bu durumun ilgisizlikten kaynaklandığını belirtiyor.

 

Yasal düzenlemeler gerekli

 

Konuyla ilgili görüş aldığımız yetkililer, şu anda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olan tarihi Girne Yat Limanı’nda yaşanan sorunların giderilmesi için yasal düzenlemeler yapılarak, kullanılmayan veya batmaya yüz tutmuş teknelerin bölgeden arındırılarak yerlerine yeni ve geçimini bu işten sağlayan tekne sahiplerinin yerleştirilmesi gerektiğini söylediler.

 

Tersaneler pislik yaratıyor

 

Girne’nin tarih ve turistlerin ilgisi açısından göz bebeği konumundaki Yat Limanı ayrıca bölgede tekne tamiri yapan tersane işçilerinin yarattığı kirlilikle de karşı karşıya kalıyor. Bölgenin tarihi yapısına yakışmayan manzaralara neden olan tersane işçileri hem bölgenin tarihi yapısına zarar veriyor hem de turizme yakışmayan çevre kirliliği yaratıyor. Limanın hemen yanında, Girne Kalesi’nin altında bölgenin tekne tamir eden işçiler tarafından boyalar, tahta atıklar, çöpler gibi çevreye kötü bir imaj yaran manzaranın yetkililer tarafından fark edilmemesine bir türlü anlam verilemiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ