22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaşam boyu öğrenme!
05 Mayıs 2011 Perşembe 12:44

Yaşam boyu öğrenme!

3’üncü Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi başladı…

3’üncü Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi dün Acapulco Hotel’de başladı.
Türkiye Eğitim Araştırmaları Birliği’nin (TEAB) Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı (TMEB) Avrupa Birliği Eğitim Araştırmaları Birliği (ABEA) ve Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği’nin (KEAB) katkılarıyla; “yaşam boyu öğrenme ve informal eğitim” sloganı altında gerçekleştirdiği kongre, eğitim politikaları ile stratejilerinin geliştirilmesini hedefliyor.

 

18 ülkeden yaklaşık 517 akademisyenin toplam 326 bildiri sunacağı kongre 7 Mayıs’a kadar sürecek.


Kongre, Otantik Kültür ve Sanat Derneği OKSAD’ın sunduğu halk dansları gösterisinin ardından Kuzey Kıbrıs turizminin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan sinevizyon gösterisiyle başladı ve ardından açılış konuşmaları gerçekleştirildi.


Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün de hazır bulunduğu kongrenin açılışında TEAB Başkanı Prof. Dinçay Köksal, KEAB Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kemal Akkan Batman, Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği (KEBDER) Başkanı Prof. Hüseyin Uzun, TEAB Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yunus Eryaman ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu konuştu.


Açılış konuşmalarının ardından kongrenin ilk günü Malezya INTI Üniversitesi’nden Prof. İbrahim Ahmad Bajunid’in verdiği konferansla sona erdi.
 

 

Araştırmalara yönelik bildiriler sunulacak


7 Mayıs’ta sona erecek kongrede; Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Yetiştirme, Güzel Sanatlar, Fen Bilimleri, Matematik, Mesleki ve Teknik Eğitim Teknolojileri, İlköğretim, Okul Öncesi ve Özel Eğitim, Sosyal Bilimler, Türkçe ve Türkçe Konuşan Cumhuriyetler, Yabancı Diller ile Avrupa Birliği Eğitim Programları konularında yapılan araştırmalara yönelik bildiriler sunulacak.
 


Köksal: 146 farklı üniversite katılıyor


TEAB Başkanı Prof. Dinçay Köksal kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, 3’üncü Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi’ni 18 ülkeden 146 farklı üniversite ve eğitim enstitüsünden akademisyenin katılımıyla KKTC’de gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti belirtti. Yaşam boyu sürmesi nedeniyle tüm gelişmiş ülkelerin eğitime büyük önem verdiğini ifade eden Köksal, bu açıdan bakıldığında eğitim araştırmaları konusunun büyük önem taşıdığını ifade etti. Prof. Dinçay Köksal, kongreyi gelecek yıl İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlemek istediklerini de belirterek, kongreye katkı koyan herkese teşekkürlerini sundu.

 Batman: katkı koymak için proje üretiyoruz


Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği Başkanı Kemal Akkan Batman ise 2009 yılında kurulan birliğin çalışmaları hakkında bilgi vererek, birlik olarak eğitimdeki sorunların çözümüne katkı koymak için çalıştıklarını ve projeler ürettiklerini söyledi.


3’üncüsü bu yıl KKTC’de gerçekleştirilen kongrenin eğitimdeki sorunların çözümüne büyük katkı yapacağına inanç belirten Batman, konuya ilgili yaptıkları akademik çalışmalarla kongreye katkı koyan katılımcılara teşekkür etti.Uzun: Memnuniyet duydum


Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Hüseyin Uzun da yaptığı konuşmada, kongrenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, katkı koyanlara teşekkür etti.


2004 yılında kurulan Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Hüseyin Uzun, Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği’nin Türkiye Eğitim Araştırmaları Birliği Derneğinin katkılarıyla Avrupa Eğitim Araştırmaları Birliği üyesi olduğunu söyledi.Cerrahoğlu: Verimli geçecek


Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu da konuşmasında, üçüncüsünü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdikleri kongrenin yararlı ve verimli geçeceğine inanç belirterek, gelecek yıl düzenleyecekleri kongrenin İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşeceğini kaydetti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ