17 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yasa dışı tek işlem yapmadık”
01 Nisan 2011 Cuma 16:27

“Yasa dışı tek işlem yapmadık”

Bakan Kâmil, CTP'li vekil Sınay'ın sorularını yanıtladı

 Cumhuriyet Meclisi’nin dünkü oturumunda vatandaşlık konusu gündeme taşındı. Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Girne Milletvekili Abbas Sınay, Meclise taşıdığı vatandaşlık konusunu sürekli gündeme getirdiğini, hükümetin vatandaşlık yasasını gündeme getirinceye kadar konuyu Meclis gündemine getirmeye devam edeceğini söyledi. Sınay’ın sorularını İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil yanıtladı. Kamil bakanlık ve hükümet olarak hata ve yasa dışı bir tek işlem yapmadıklarını belirtti.

 

Sınay: “Doğru düzgün yanıt alamadık”


Sınay, yeni yapılan vatandaşlıklarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’na yönelttiği evlilik dışında kaç kişinin vatandaş yapıldığına yönelik sorusuna “doğru düzgün” yanıt alamadığını belirterek ilgili bakanın “Bana güvenini ben vatandaş yapmam” demesine karşın yeni vatandaş yaptıklarını, bu nedenle kendisine güvenmemekte haklı olduklarını savundu.


Sınay, halen 42 bin kişinin daimi oturma izini olduğunu, bunların aileleriyle birlikte vatandaş yapılması halinde bunun 100 bin vatandaş anlamına geldiğini ileri sürdü.
 

Kamil: Biz ülkede kaos yaratmadık


Sınay’ı yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, yeni vatandaş yapılmaması yönündeki sözü hep tuttuklarını belirterek, insanların güvenlik soruşturmasının bir yıl sonra tamamlanması halinde bir yıl sonra vatandaş yapıldığını, bunun verdiği sözü tutmaması anlamına gelmediğini kaydetti. Kamil, yasaya uygun hareket ettiklerini, sürekli gündeme getirilen yasa değişikliğinin pek çok kişiyi ilgilendirdiği için aceleyle yapılacak bir konu olmadığını ifade ederek, kendilerinin “CTP/BG gibi” Beyaz Kimlik Kartı uygulaması başlatarak ülkede kaos yaratmadıklarını söyledi.


İlkay Kamil, Beyaz Kimlik Kartı uygulamasının Yurttaşlık Yasası’nda değişiklik yapılarak yaşama geçirilmesi halinde anlamlı olabileceğini, aksi halde hiçbir anlam ifade etmediğini anlattı.
Kamil, bakanlık ve hükümet olarak hata ve yasa dışı bir tek işlem yapmadıklarını belirterek “Bir tek yasa dışı işlem varsa gösterin” dedi.
 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ