16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargı resti!
05 Mayıs 2011 Perşembe 11:45

Yargı resti!

Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı'ndan hem savcılığa hem de Polis Komisyon Heyeti'ne çok sert tepki!

Abbas ELMAS

 

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı 6 polis subayının 2003 yılında rütbelerinin alınmasıyla ilgili istinaf mahkemesinde görüşülen davanın dün karar öncesi son duruşmasında gergin anlar yaşandı. Yüksek İdare Mahkemesi yargıçları, Mahkeme tarafından verilen kararların Polis Komisyon Heyeti’nce uygulanmadığını belirterek hem Savcılığa hem de Polis Komisyon Heyeti’ne tepki gösterdi.

 

 

Görevlendirmelerde sıkıntı yaşanacak

 

Yüksek idare Mahkemsi’nde görüşülen davada ilk söz alan Avukat Zeki Gündüz, 2003 yılında 6 polis subayının terfilerinin iptal edilmesiyle ilgili davanın Yüksek Mahkeme tarafından dinlendiğini ve bir karar alındığını anımsattı.Davalı Polis Teşkilatının, polis memurlarını terfi ettirmesinin yasalara aykırı olduğunu anlatan Avukat Gündüz, daha önce verilen kararları polis mensuplarının istinaf ettiğini söyledi.Gündüz, ilk istinaf mahkemesinin 7 Eylül 2010’da konuyla ilgili bulgu yaptığını ancak, karar verilmediğini söyledi.Yüksek Mahkeme kararının iptal edilmesi durumunda polis bünyesindeki terfiler ve görevlendirmelerde sıkıntı yaşanacağını belirten Zeki Gündüz, bu durumun da mahkeme tarafından dikkate alınmasını istedi.

 

 

Mahkeme: “Bu durum hangi yasaya dayanıyor”

 

Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Şafak Öneri, Avukat Zeki Gündüz’ün talebinin hangi yasaya dayandığını sordu.Avukat Gündüz, bu durumun kendi naçizane görüşü olduğunu dile getirmesi üzerine Başkan Öneri, “Mahkeme naçizane görüşleri kabul etmiyor, mahkeme sadece yasalara dayanan görüşleri dikkate almaktadır” dedi.

 

 

“YİM Bostan Korkuluğu mu?”

 

Savcı Gülser Akanyeti’nin mahkemenin verdiği karalara Polis Komisyon Heyeti’nin riayet etmediğini belirtmesi üzerine, Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Şafak Öneri, YİM’in vermiş olduğu kararların savcılık tarafından takibi yapılması gerektiğini belirterek hem Polis Komisyon Heyetine Hem de savcılığa sert tepki gösterdi.YİM Başkanı Öneri, “Biz burada ne yapıyoruz. Bizim verdiğimiz kararları savcılık takip edecek. YİM bostan korkuluğu mu? Bundan sonra bir daha böyle bir olay olursa YİM polis davalarını dinlemeyecek. Biz bir karar veriyorsak bunu kimse keyfi vari uygulayamaz.” dedi.

 

 

Karar için süresiz ertelendi

 

Olaylı geçen duruşmanın sonunda Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Şafak Öneri, davanın karar aşamasında olduğunu ve mahkemenin kararı açıklanması için süre belirtilmeden davanın ertelenmesine emir verdi.

  

 

Turan Bayraktaroğlu görevine döndü

 

Öte yandan önceki gün YİM’de çıkan başka bir karar ise, Polis Mensupları Derneği bünyesi altında polislerin sıkıntılarıyla ilgili basın açıklaması yapan ve Polis Genel Müdürlüğü tarafından disiplin cezasına çarptırılarak açığa alınan Turan Bayraktaroğlu’yla ilgili disiplin cezası iptali oldu.Daha önce Ali Savaş Altan ile ilgili verilen kararın olgularının bu dava ile aynı olması nedeniyle mahkeme duruşmasız (karşı tarafın kabul ve teklifi ışığında) olarak bu kararı verdiği açıklandı.

 

 

Yüksek İdare Mahkemsi kararıyla ilgili Avukat Barış Mamalı’dan alınan bilgi şöyle;

 

** Disiplin Yargıcı kararının ve Tetkik Amiri Kararının onaylanması ile ilgili işlem ve kararının ve bu hususlardaki tüm işlemlerin esaslı bir şekilde sakat olması nedeniyle yoklukla malül olduğuna ve kanunsuz ve hükümsüz ve etkisiz olduğuna ve hiçbir sonuç doğuramayacağına;

 

** Disiplin Yargıcı tarafından verilen cezalara karşı, Davacının yapmış olduğu istinaf müracaatına atfen, komisyonun vermiş olduğu kararın ve ileri sürülen tüm istinaf sebeplerini teker teker reddeden ve Disiplin Yargıcı kararını onaylayan kararının hükümsüz ve etkisiz olduğuna ve hiçbir sonuç doğuramayacağına;

 

** Disiplin Yargıcı tarafından Davacı hakkında verilmiş olan cezalara karşı Tetkik Amiri tarafından verilen onama kararının ve disiplin yargıcı kararının onaylanmasına ilişkin kararın ve bu hususlardaki tüm işlemlerin esaslı bir şekilde sakat olması nedeniyle yoklukla malül olduğuna ve kanunsuz ve hükümsüz ve etkisiz olduğuna ve hiçbir sonuç doğuramayacağına; YİM tarafından Emir ve hüküm vermiştir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ