20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yağlar, bu yıl elimizde kaldı
01 Mayıs 2011 Pazar 10:07

'Yağlar, bu yıl elimizde kaldı'

Bu yılki hasadı elinde kalan zeytin üreticisi sorunlarını Haberdar’la paylaştı…

Ayşe BULUT

 

Karpaz’daki zeytin hasadında, yüzlerce kilo zeytinyağı (Kara yağ, çiğ yağ) çıkaran zeytin üreticileri, ürünün ellerinde kaldığını belirterek, bu durum karşısında bölge üreticsinin zor durumda kaldığını söylediler.

 

Üretici, devletin yağların satın almadığını ve ürünlerine piyasa bulamadığını belirterek, bunun da üreticinin çok büyük sorunlar yaşamasına neden olduğunu kaydettiler. Zeytinyağının satılması için uygun piyasa bulunmasının şart olduğunu dile getiren üreticiler, özellikle Karpaz bölgesinde çok iyi hasat alındığını, bu yıl yağların satılmaması durumunda ise zaten zor durumda olan üreticilerin daha da perişan olacağını ifade ettiler.

 

 

ÜRETİCİ NE DEDİ?

 

Ömer Güneş (Derince):

 

“Devletin çare bulmasını istiyoruz. Devlet bir an önce yağlarımızı almalı. Elimde 350 kilo yağım var. Satamıyoruz. Elimizde kaldı.”

 

 

Ali Demir (Derince):

 

Devlet elimizdeki yağları alsın. Köylüyü mağdur etmesinler. Zaten zor durumdayız, daha fazla mağdur edilmeden yağların satılması için bir çare bulsunlar.

  

 

Meryem Gürler (Avtepe):

 

“Hükümetimiz yok ki ilgilensin. Herkes kendi derdine düştü. Önce zeytin fidanı diktirdiler, sonra yağlarımızı elimizde bıraktılar. İlgililerden destek bekliyoruz. Kendi problemlerini bırakıp köylüyle, halka ilgilensinler.”

 

 

Veli Çelik (Taşlıca):

 

“Hükümet bir çare bulsun. Bu yıl da zeytinler yüklü. Devlet çare bulmazsa odun yapıp yakacağız. Devlet elimizdeki yağı almalı. Önce fidan diktirdiler, şimdi yağlar elimizde kaldı. ”

 

 

Bayram Çelik (Taşlıca):

 

“Yağ elimizde kaldı, satamıyoruz, devlet de almıyor. 500 kilo yağım var, devlet ağaçlandırın dedi, ağaç ektin ama ağaçları ne yapalım.”

 

 

İlhan Özkoraltay (Boltaşlı):

 

“Yağlar satılmıyor. Alan yok, bu yılın ürünleri elimizde kaldı. Devlet sahip çıkmıyor.”

 

 

Mustafa Özboltaşlı (Boltaşlı):

 

Bu sene zeytin yağı çok. Her evde 20-30 bidon yağ var. Tarım bakanımız bir an önce bu işe el atsın. Ekonomi bakanımız piyasa bulup köylünün elindeki yağları alsın. Yağı çıkaralı altı ay oldu ancak bu yağların satılması için bunca zaman hiçbir şey yapılmadı.

 

 

Emin Aslan (Boltaşlı):

 

17-18 bidon yağ çıkardım, elimde duruyor. Devlet bir an önce çare bulup elimizdeki yağları alsın.

 

 

Hasan Bilener (Boltaşlı):

 

“Çocuklarımızın elinde çok yağ var. Ama piyasa bulup satamadılar. Haftalarca uğraştılar zeytin topladılar, dünyanın parasının verdiler, yağ çıkardılar ama devlet yağları almıyor. Çocuklarımın elindeki yağlar duruyor. Allah kısmet ederse bu yıl da zeytin hasadı olacak. Bu yağlar ne olacak. Hükümetin bir an önce çare bulması lazım.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ