16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ya federasyon, ya taksim”
12 Nisan 2011 Salı 14:57

“Ya federasyon, ya taksim”

Hristofyas, müzakere masasında sadece iki seçenekl olduğunu söyledi

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, “Önümüzde iki seçenek var. Ya iki bölgeli, iki toplumlu federasyon veya taksim… Ülkeyi kurtaracak tek çözüm federasyondur” dedi.
Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Haravgi gazetesi, “Kıbrıs Sorununun Çözümü Acildir” başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristoyfas’ın Kıbrıslı Türk Derviş Ali Kavazoğlu ile Rum Kostas Mişaulis için önceki gün Dali’de gerçekleştirilen anma töreninde yaptığı Kıbrıs sorunuyla ilgili konuşmaya yer verdi.


Habere göre, “işgalden kurtulmak için mücadele ediyoruz. İşgale son vermek, vatanı ve halkı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çerçevesinde yeniden birleştirmek için bu şartlar altında adil, yaşayabilir ve işleyebilir çözüm için mücadele ediyoruz” diyen Hristofyas, Türkiye’yi bugün çözüme ulaşılmasına müsaade etmemekle suçladı.
 

Hristofyas, Türkiye’nin “tavrını değiştirmesi ve Kıbrıs sorununun çözümü için BM kararları temelinde aktif şekilde çalışması gerektiğini” savunduğu konuşmasında, “Türkiye kabul edilemez bir tavır sergilemekteyken Kıbrıs Rum tarafındaki bazılarının çözümsüzlüğün sorumluluğunu bizim tarafa yüklemeye çalışması en azından şaşkınlık yaratıyor” dedi.
 

“Tek çözüm federasyon”
 

“Zamanın geçmesiyle işgalin oldu-bittilerinin sağlamlaştığını ve çözüm perspektifini olumsuz yönde etkilediğini” de savunan Hristofyas, zaman baskısı altında kötü ve zararlı bir çözüm perspektifini reddettiklerini kaydetti, özetle şunları söyledi:


“Taksimi, yani Kıbrıs’ın yarısının kesin olarak Türkiye’ye verilmesini bütün gücümüzle reddediyoruz. Önümüzde iki seçenek var. Ya iki bölgeli iki toplumlu federasyon veya halk ve vatan için felaket olan taksim… Ülkeyi kurtaracak tek çözüm federasyondur. Taksimin kalıcılaşması vatanımızın yarısının kaybedilmesini; gelecek için, özgür Kıbrıs için çok ciddi tehlikeler doğmasını getirir. Federasyon çözümünü bizim reddetmemiz matematiksel olarak taksimi gündeme getirir. Geri dönülmez hedef; taksimin patlatılması, iki bölgeli iki toplumlu federasyon ile vatanın ve halkın yeniden birleşmesidir. Biz görevi devraldığımız günden beri bu yönde çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.”
 

“İlerleme beklenen kadar değil”


Konuşmasında Kıbrıs doğrudan müzakerelerine de değinen Hristofyas, müzakere sürecinin zor olduğunu söyledi ve çeşitli başlıklarda bugüne kadar kaydedilen ilerlemenin beklendiği kadar olmadığını, bazı noktalarda gerilemeler bile görüldüğünü söyledi.


Hristofyas, “Çok arzu ettiğimiz çözümü başarmak için sunulan bütün olanakları tüketmeyi vatan borcu görüyoruz. Prosedüre yardımcı rol oynayan bütün unsurları Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümüne dair yanıltıcı teyitlerine isteyerek veya istemeyerek prim vermekten vazgeçmeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

  

AKEL’e can simidi

Rum Yönetimi Lideri Hristofyas, parti başkanlığına soyunmakla suçlanırken; yalnız hükümette değil davranışlarında da kontrolü kaybettiği öne sürüldü...

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın; Kıbrıslı Türk Derviş Ali Kavazoğlu ve Rum Kostas Mişaulis için dün Dali’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, parti başkanlığı rolüne soyunarak, 22 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerde AKEL’e can simidi olmaya çalıştığı haber verildi.


Alithia; “Başkan Hristofyas Parti Başkanı Rolünde… Milletvekilliği Seçimlerinde Can Simidi Arıyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde Hristofyas’ın son zamanlardaki, görüntüsünü zedeleyen talihsiz icraatlarından sonra dün, Mayıs seçimlerinde can simidi ve AKEL’e oy aradığını yazdı.

 

AKEL adına liderlik rolü
 

Eski bir bakanın, bakanlık görevinden ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı aldığı söylemi ve kendisinin, yur tdışı seyahat ödenekleri konusunda Rum siyasi partilerinden aldığı eleştirilerden sonra Hristofyas’ın dün karşı saldırıya geçtiğini yazan gazete, AKEL adına liderlik rolü alarak partisel seçim kampanyası ruhunda konuştuğunu kaydetti.
 

60’ların terminolojisi ile...
 

Gazete, Hristofyas’ın dünkü konuşmasında, Kavazoğlu ve Mişaulis’in öldürüldüğü 60’ların terminolojisini kullanarak, “Bizi (AKEL’cileri) bilinçsiz şekilde siyasi açıdan katletmeye ve yok etmeye çalışan düşmanlarımıza, bunun geçmeyeceğini söylemek isterim” dediğine ve “siyasi katillere” seslenerek, cevaplarını 22 Mayıs’ta alacakları, AKEL’in daha da yukarı çıkacağı mesajını verdiğine işaret etti.

 

“Zulüm yaşadı ama azalmadı”


Hristofyas’ın Dali’deki konuşmasında sanki AKEL başkanıymış gibi; “Bu parti 1950 - 60’larda, 60 -70’lerde ve 70 - 74’lerde zulüm yaşadı ama azalmadı” dediğini kaydeden gazete, Hristofyas’ın bu sözlerinin siyasi analizciler tarafından; peş peşe düştüğü yanlışlardan kurtulmak için seçimlerde can simidi arayışı” olarak yorumlandığını yazdı.


Habere göre, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da, Hristofyas’la aynı üslupta konuştu. Seçimler ışığı altında AKEL’in gelecek için kritik ve belirleyici bir mücadeleyle karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Kiprianu, AKEL’e ve Hristofyas’a yönelik, halk vicdanında sıfırla çarpılmalarını hedefleyen eleştiriler yapıldığından şikayet ederek, “22 Mayıs’ta vermemiz gereken cevabı unutmayalım” dedi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ