20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ya antik ya sahipsiz
16 Nisan 2011 Cumartesi 15:50

Ya antik ya sahipsiz

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin kazılarında ilginç iddia...

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, kayıp kazıları çerçevesinde topladığı 700 kalıntıdan 50’sinin antik kalıntı, onlarca yıldır mezarlıklara defnedilmiş ölüler ve (çeşitli nedenlerle) öldürülen kişilere ait kalıntılar olduğu iddia edildi.

 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanna Fileleftheros gazetesi “700 Kalıntıdan 50’si Antik veya Sahipsiz… İşgal Bölgelerinde Bulunan Her Bilinmeyen Otonom Komite’ye Gidiyor” başlığıyla yansıttığı haberinde, edindiği bilgilere dayanarak çeşitli mezarlarda saptanan 700 kalıntıdan 50’sinin aranmakta olan kayıplara ait olmadığını iddia etti, ancak Genetik Enstitüsü’ne yönlendirilen bütün kalıntılar üzerinde kimlik belirleme işlemi yapıldığını yazdı.

 

Kayıplara ait değil...

 

Rum tarafının özellikle ilgi gösterdiği kalıntıların Kuzey Kıbrıs’ta bulunanlar olduğunu yazan gazete Kuzey’de teşhis edilen 6 kalıntıdan 1’inin kayıplara değil; harekât sırasında ölen kişilere ait ve sayılarının da 50’yı aşkın olduğunu savundu.

 

Haberde; Dikmen’de bir evin avlusunda, beton altında 3-4 insan kalıntısı bulunduğu; kalıntıların sıralı şekilde gömülmüş olması dolayısıyla inceleme yapıldığı ve söz konusu yerin eski bir mezarlık olduğunun anlaşıldığı ileri sürüldü. Dikmen kökenli pek çok Rum’a sorulmasına rağmen hiçbirinin, bir mezarlık olduğunu hatırlamadığı belirtilen haberde, kalıntıların kazı sırasında bulunması dolayısıyla yetkililerin; bulunan kalıntıların antik olduğu ve gömü işleminin de Barış Harekâtı sırasında yapılmadığı sonucuna vardıkları, bunun sık görülen bir durum olduğu belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ