24 Eylül 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vur kaç bitiyor!
04 Nisan 2011 Pazartesi 19:04

Vur kaç bitiyor!

Sürücüler çarptıkları hayvanı veterinere götürmek zorunda kalacak

Elif ŞEN

Trafik kazaları hayatın içerisinde her gün okuduğumuz, izlediğimiz hatta çoğu zaman kanıksadığımız gerçekler olarak yer almaya devam ediyor. Kimi zaman hafif hasarlarla, kimi zaman ölümlerle sonuçlanan kazaların yaşandığı toplumumuzda çok fazla işlenmeyen hayvanların da dahil olduğu kazalar konusunda Türkiye’de geçen yasa sonrasında KKTC’deki hayvan severler ve sigortacılar harekete geçti.

Ülkemizde de yeni düzenlemeler ve hukuksal değişikliklerle uluslar arası standartlarla eşit hale getirilmeye çalışılan sigortacılık yasası, bu çerçevede yeni bir öneri ile tekrar gündeme taşındı. Türkiye’de geçtiğimiz haftalarda yasa olarak geçen, ülkemizde de bir grup hayvan severin öncülüğünde Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’ne sunulan öneri, trafikte insan hayatı kadar doğada yaşayan hayvanların da haklarının korunmasını sağlayacak.

Türkiye’de geçen yasaya paralel olarak değerlendirilen öneriye göre sürücüler çarptıkları hayvanları veterinere götürmek zorunda kalacaklar. Bu sorunluluk yasa ile sağlanacak ancak veteriner masrafları da kasko yani sigorta tarafından karşılanacak. Öneride ayrıca hayvana çarpıp kaçtığı tesbit edilen sürücü suç işlemiş olacak ve yasal işlem yapılacak.

Sevimli Dostlar Derneği kurucusu ve başkanı Oya Demirsöz tarafından sunulan önerinin Sigorta ve Reasurans Şirketleri Birliği tarafından değerlendirmeye alındığı ifade ediliyor.

Konu araştırılıyor

Konuyla ilgili Haberdar gazetesine açıklamada bulunan Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreter Asistanı Halide Devir, derneğin böyle bir talebinin olduğunu ancak şu anda yasal düzenlemenin gerçekleştirilmesi için gerekli araştırmaların yapıldığını belirtti. Türkiye’de konu ile ilgili yasanın geçtiğini belirten Devir, yenilenen sigortacılık yasasında hayvan haklarını koruyan bir madde olmadığını ancak gelen talep doğrultusunda yasa da bu maddenin dahil edilmesine engel bir yaptırımın olup olmadığı konusunun incelendiğini şu anda bu konuyla ilgili bir detay veremeyeceğini ifade etti. Halide Devir, araştırmaların kısa bir süre içerisinde sonuçlanacağını belirterek “Yasa değiştirilmese bile konuyla ilgili bir genelge yayınlanarak uygulama yürürlüğe girebilir” şeklinde konuştu.

 

Yasa değişikliği için dilekçe verildi

Sigortacılık yasasına eklenmesi için talepte bulunan Sevimli Dostlar Derneği Başkanı Oya Demirsöz, konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamasında, taleplerini sunmadan önce bir avukat ile görüştüklerini her hangi bir engelin olup olmadığını hukuksal olarak incelediklerini dile getirdi. Hukuksal olarak hiçbir engelin bulunmadığını ifade eden Demirsöz, hazırladığı dilekçeyi Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’ne verdiğini kaydetti. Hayvan haklarını koruyan bu yasanın geçmesi için gerekli bütün desteği vereceklerini dile getiren Oya Demirsöz, “Trafikte giderken karşılaştığımız hayvan ölümlerinin önüne geçmek adına son derece önemli bir konu. Yasanın kabulü ile hayvan katliamlarının da bir nebze olsun önüne geçileceğini düşünüyorum” dedi.

Kimse param yok demeyecek

Verdikleri önerinin yeni sigortacılık yasanında yer almasıyla birlikte hayvan hakları açısından önemli bir aşama kaydedileceğini vurgulayan Demirsöz, bu yasa ile sürücülerin hayvanlara karşı daha duyarlı olacağını kimsenin param olmadığı için veterinere götüremedim bahanelerinin arkasına sığınmayacağını belirtti. Demirsöz, trafikteki sürücüleri daha dikkatli ve duyarlı olmaya davet ederek yasal düzenleme için bütün toplumdan destek beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Türkiye’de yasa uygulamaya geçti

Türkiye’de AB kriterleri çerçevesinde uygulamaya geçen yasa, insan hayatı kadar hayvan haklarını da korumaya yönelik. Mevcut yasaya göre, bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücüye hayvan başına 369 TL para cezası uygulanıyor. Aynı zamanda trafikte yaşanan kaza sonucu yaralanan hayvanların veteriner masrafları sürücünün bağlı olduğu sigorta şirketi tarafından karşılanacak.

 

Hedef en yakın veteriner

Ülkemizde de önerisi sunulan ve değerlendirmeye alınan yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda kaza sonucunda yaralanan hayvanların tedavi masrafları bağlı olduğu sigorta şirketinin poliçe kapsamında yer alacak. Bu tasarının kabul edilmesi halinde sürücülerin çarptıkları sokak hayvanlarını öylece kaza mahallinde bırakıp gitmesi yerine, insani görevlerini yerine getirerek yaralı hayvanı en yakın veteriner hekime ulaştırması hedefleniyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ