22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Veto çatışması
21 Nisan 2011 Perşembe 12:51

Veto çatışması

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu'su karıştı ve yine kan aktı...

Türkiye’nin, doğu ve güneydoğusunda Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 12 bağımsız adayın başvurusunu iptal etmesi üzerine başlayan gerginlik dün de devam etti ve yine kan aktı…

 

Van, Hakkari ve Şırnak'ta kepenkler açılmadı. Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde göstericilerin üzerine ateş açıldığı, 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı iddia edildi…

 

Türkiye’nin Diyarbakır şehrinde artan olaylar kan dökülmesine neden oldu. Diyarbakır’ın, Bismil ilçesinde de gerilim git gide artıyor.

 

Merkezde yürüyüş yapmak isteyen Barış ve Demokrasi Partisi’ni (BDP), destekleyenler il binası önünde toplanırken, Belediye'ye ait kepçe ve kamyonlar da İl Binası önünde barikat kurdu. Polisler de çelik kıskaçlar ile yolu kapatınca BDP Milletvekili Emine Ayna ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yürüyüş izni almak için Emniyet Müdür Yardımcısı ile görüştü.
 

Molotof kokteylleriyle saldırdılar

Bu sırada yüzleri kapalı bir grup havai fişek ve molotof kokteylleri ile saldırıya geçti.
Yapılan saldırının hemen ardından polisler de biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ederken, olaylarda çok sayıda kişi gazdan etkilendi.

Gazdan etkilenenler ambulans ile hastaneye kaldırılırken, olaylar esnasında Belediye'ye ait bir kepçe de aracını polislerin üzerine sürdü.
Olaylar esnasında BDP İl binasına giren bir grup gösterici il binasının penceresinden molotof kokteyli atarken, molotof kokteyli camda patladı ve camdan alevler yükseldi.

Bismil'de polis kurşunu
Tansiyonun yüksek olduğu Bismil İlçesi'nde de BDP'nin desteklediği adaylardan bazılarının YSK tarafından veto edilmesi kararını protesto eden grubun gösterisinde olay çıktı.
Öğleden sonra İstasyon Meydanı'nda BDP binası önünde toplanan grup gösteri yapmak istedi. Yürüyüşe geçen gruba polis müdahale etti.

 

Bir kişi öldü, iki kişi yaralandı
İddiaya göre; ortalık savaş alanına dönerken açılan ateşte henüz kimliği belirlenemeyen 1 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.
1 kişinin öldüğü Bismil Belediye Başkanı tarafından da doğrulandı.
Bismil'deki olayları gerekçe gösteren eski BDP lideri Selahattin Demirtaş da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile saat 19. 00'da Çankaya Köşkü'nde yapacağı görüşmeyi iptal etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ