16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vertigo sizin de dünyanızı döndürmesin!
13 Nisan 2013 Cumartesi 08:58

Vertigo sizin de dünyanızı döndürmesin!

Vertigoyu, uçuk virüsünden tutun da strese kadar pek çok etken tetikliyor

Kendisi bir hastalık olmayan ve Latince "baş dönmesi" anlamına gelen Vertigo, pek çok hastalığın en önemli belirtisi olarak ortaya çıkıyor. Denge merkezindeki hastalıkların sonucu kendini gösteren bu sağlık sorunu, mevsim geçişlerinde sık görülüyor. 

Söz konusu rahatsızlıkla ilgili bilgi veren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi KBB uzmanı Prof. Dr. İsmet Bayramoğlu, "Aniden baş dönmesi varsa, işitme kaybı varsa. Yürüme problemi de olursa hekime başvurmak gerekir" diye konuştu.

Denge merkezindeki hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkan vertigo, en çok iç kulakta bulunan hücre kristallerinin oynamasından kaynaklanıyor.

Uçuk virüsünden tutun da strese kadar pek çok etken vertigoyu tetikliyor. 

Prof. Dr. İsmet Bayramoğlu, "Ne zaman çıkacağı belli değil. Genelde uçuk virüsünün neden olduğu denge siniri iltihapları da neden olabiliyor. Stres de önemli faktörlerden biri" diye konuştu. 

Vücudun direncine bağlı olarak da kendini gösteren vertigoya içinde bulunduğumuz mevsimde sık rastlanıyor.

Prof. Dr. İsmet Bayramoğlu, bu konuda, şunları ifade etti:

"Mevsim geçişlerinde bazen alerjiden kaynaklanıyor baş dönmesine sebep olan durumlar. Sinirdeki enfeksiyon dedİğimiz sadece bademcik enfeksiyonu gİbi düşünmemek lazım. Oradaki ödemde de biz iltihap adını veririz. Mevsim geçişlerinde çok sık karşılaştığımız için bu hastalarla bu dönem sık karşılaşıyoruz." 

İlaç ve hareket tedavisinin verildiği vertigoda son aşama cerrahi müdahale...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ