12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ve kavga büyüdü!..
08 Nisan 2011 Cuma 16:50

Ve kavga büyüdü!..

'Şimdi kavgayı büyütme zamanı’ eylemi gerçekleşti

Gergin dakikaların yaşandığı dünkü eylemde Sendikal Platform, dağıttığı broşürlerde ‘Şimdi kavgayı büyütme zamanı’ ifadesine yer vererek, kavganın, “demokrasi, ekonomik ve sosyal hakların korunması, özelleştirme adı altında Kıbrıslı Türklere ait kamusal alanların peşkeş çekilmemesi, çocukların geleceğine sahip çıkılması” için olduğunu belirtti.

 

Sendikal Platform, 28 Ocak ve 2 Mart’taki toplumsal var oluş mitinglerinin ardından dün de Cumhuriyet Meclisi önünde eylem yaptı. Sendikalar, eyleme katılımı artırmak için değişik saatlerde grev uyguladı.

 

Meclis dışındaki bazı siyasi partilerin destek verdiği eylem Lefkoşa’da Cumhuriyet Meclisi yakınında 10.30-13.00 saatleri arasında yapıldı. Eylemin ardından çadır eylemi başladı ve 19.30’da da sanatçı Arda Gündüz, müzik dinletisi sundu.

 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Sendikal Platform'un Cumhuriyet Meclisi binası yakınında düzenlediği mitingde, açılan bazı pankartlar ve Rum bayrağı dolayısıyla arbede çıktı.

 

Sendikal Platform'un düzenlediği mitingde, bazı marjinal grupların tahrik eylemleri ön plana çıktı. Mitingde, marjinal gruplar tarafından açılan ''İşgalci TC Kıbrıs'tan defol'' yazılı pankarta polis müdahale etti. Pankartı almak isteyen polise eylemciler tepki gösterdi. Polisi, eylemcilerin arasından, olaya müdahale eden diğer polisler kurtardı.

 

Sendikalar, eyleme katılımı artırmak için birçok işyeri, daire ve okullarda değişik saatlerde greve gitti. Eyleme destek amacıyla Basın Sen, örgütlüğü olduğu, Bayrak Televizyonu (BRT) ve Türk Ajansı-Kıbrıs'ta (TAK) grev uyguladı.

 

Eylemin gerekçesi

 

Sendikal Platform, eylem nedeniyle dağıttığı broşürlerle ''Şimdi kavgayı büyütme zamanı'' ifadesine yer vererek, kavganın, ''demokrasi, ekonomik ve sosyal hakların korunması, özelleştirme adı altında Kıbrıslı Türklere ait kamusal alanların peşkeş çekilmemesi, çocukların geleceğine sahip çıkılması'' için olduğu belirtildi.

 

Eylem gerekçeleri arasında, ''vatandaşlık dağıtma uygulamalarının derhal durdurulması, Kıbrıslı Türklerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapılarına uymayan yaptırımlardan kurtulmak, toplumsal yok oluşa karşı durmak, Kıbrıs sorununu çözmek, Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda yerini almasını sağlamak ve siyasi eşitlik'' de sayıldı.

 

Temsili kukla alev alev

 

Sendikal Platform’un eylemi eski Peyak binaları önünden yürüyüşle başladı. Eylemciler, buradan sloganlar atarak Şehitler Abidesi önüne yürüdü. Burada, polisin aldığı geniş güvenlik önlemleriyle karşılaşan eylemciler, olayı protesto etti.

 

Meclis dışı bazı siyasi partilerin de destek verdiği eylem nedeniyle, Cumhuriyet Meclisi ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünden geçen yol iki taraflı trafiğe kapatılarak, eylemciler buraya alınmadı.

 

Şehitler Abidesi'nin bulunduğu meydanda toplanan kalabalık, ''Faşizme karşı omuz omuza'', ''Ankara elini yakamızdan çek'', ''Polis devleti olmayacağız'', ''Paketi getireni paket yaparız'' gibi sloganlar attı.

 

Meclis yanında, ekonomik uygulamayı temsilen paket, hükümeti temsilden de kukla maketi yakıldı.

 

Bayrak asmak isteyince

 

Daha önceki mitinglerde açılan ve tepki çeken bazı pankartlar ve sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” bayrakları dünkü eylemde de bazı marjinal gruplar tarafından açıldı. ''Yaseminler'' olarak bilinen gruptan bir kişi, elinde salladığı bayrağını Türkiye Büyükelçiliği bahçesinin tellerine asınca polis müdahale etti.

 

Bayrağı alan polis ile eylemciler arasında yine arbede çıktı. Bazı marjinal gruplar, eyleme katılan, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ile Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'ya sert tepki gösterdi. Gruptakiler, CTP'li yetkililere ve TDP Genel Başkanı'na karşı, ''işbirlikçiler dışarı'', ''barra (defolun)'' sloganları atarak tepki gösterdi. Bazı eylemciler ile CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu arasında ise arbede yaşandı. Kalyoncu'yu göstericilerin elinden polis kurtardı.

 

Polis, miting sırasında, Kıbrıs Türk Hava Taşıyıcıları Çalışanları Sendikası'ndan (Hava-Sen) Tarkan Atakan gözaltına aldı. Buna tepki gösteren eylemciler, söz konusu kişinin serbest bırakılmasını talep etti.

 

 

Sendikal Platforum:

“Çocuklar ve yarınlar için”

 

Öte yandan, Sendikal Platform adına açıklama yapan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, isteklerini UBP hükümetine bir kez daha duyurmak için eylem yaptıklarını ifade ederek, mücadelenin toplumsal yok oluşa karşı durmak için, çocuklar ve yarınlar için olduğunu söyledi.

 

Gökçebel, Kıbrıs Türk halkının çözüm ve barış gelene, kendi kendini yönetene kadar mücadelesini sürdüreceğini kaydetti. “Kıbrıs Türk halkının, dayatılan paketin ortadan kaldırılmasını, ekonomik ve sosyal haklarının korunmasını, özelleştirme adı altında, Kıbrıslı Türklere ait kamusal alanların peşkeş çekilmemesini, Güvenlik Kuvvetleri, Sivil Savunma, Merkez Bankası gibi kurumlarının başında olmak istediğini” belirten Gökçebel sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Mücadelemiz siyasi irademizi geri almak içindir. Vatandaşlık dağıtma uygulamalarının durdurulması, ILO kurallarının hem kamuda, hem de özel sektörde uygulanması içindir.

 

Kıbrıslı Türkler, kontrolsüz nüfusun gittikçe artırdığı ekonomik yük altında ezilmeye karşı direnecek, sosyal ve kültürel yapısının bozulmasına seyirci kalmaya devam etmeyecektir.”

 

Platform adına yapılan açıklamayı eylem sırasında Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Selma Eylem okudu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ