19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Vatandaşlıkta sınav sistemi yok”
06 Nisan 2011 Çarşamba 15:37

“Vatandaşlıkta sınav sistemi yok”

Kâmil: 'Mevcut yasa ihtiyaçlara cevap vermekte yetersiz'

Yurdagül BEYOĞLU

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, bazı medya kuruluşlarında yer alan, “vatandaşlıkta sınav sistemi”ne geçileceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi. KKTC vatandaşlığına başvuracak kişilerin sınava tabi tutulacağına dair söylentilerin gerçeği yansıtmadığını açıklayan Kamil, vatandaşlık yasasıyla ilgili olarak yeni düzenlemeler yapıldığını ifade etti.

 

“Rahat olsunlar”

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, Yurttaşlık Yasasıyla ilgili olarak çalışmalar yapıldığını kaydetti. Yurttaşlık Yasası’na göre 5 yıl KKTC’de yaşayanların vatandaşlık hakkına sahip olduğunu ancak her başvurana vatandaşlık verilmediğini vurguladı. Kamil, “Bunlar her başvurana vatandaşlık verildiğini düşünüyorlar. Rahat olsunlar, yasalar dışında hareket edilmiyor” şeklinde konuştu.

 

“Yasalar ihtiyaca cevap vermiyor”

 

Kamil, uzun yıllar önce hazırlanan yasanın günün ihtiyaçlarına cevap vermekte yetersiz kaldığını vurgulayarak yurttaşlık yasasıyla ilgili çalışmalara başladıklarını, çalışmalarda diğer siyasi partilerden de görüş alacaklarını kaydetti. Kamil, “30 yıllık yasa ihtiyaçlara cevap vermiyor. Değişmesi gerektiğine inandığımız bu yasanın içinde evlilikle kazanılan vatandaşlık süresinin uzatılması gibi maddeler de var” ifadelerini kullandı.

 

“Rakamlar doğru değil”

 

Yasanın, günün koşullarına uyarlanması için gerekli düzenlemelerin yapılacağını yineleyen Kamil, vatandaşlıkla ilgili olarak hükümete yapılan eleştirilerin doğru olmadığını dile getirdi. 2 buçuk, 3 yıl içerisinde yapılan vatandaşlıkların çoğunun evlilikten kazanılmış hak olduğunu dikkat çeken Kamil, muhalefetin rakamları “evlilik dışında verilen vatandaşlıklar” olarak sunduğunu, bunun yanlış olduğunu, verilen rakamların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

 

“Önümüze geleni vatandaş yapmıyoruz”

 

“Bunlar, her önümüze geleni vatandaş yapıyoruz sanıyorlar. Bu doğru değil. Yasaların dışında hareket etmedik. 2 buçuk 3 sene içinde yaptığımız vatandaşlıkların bin 400 kadarı evlilikten dolayı. Geri kalan 60-61 kişi de uzun yıllar burada olmaları nedeniyle hak kazanan kişilerdir” diye konuşan Bakan Kamil, paravan evliliklere engel olmak için vatandaşlık başvuru süresini değiştirebileceklerini ifade etti.

 

Kamuoyunda gündeme gelen “vatandaşlıkta sınav sistemi” konusunu da değerlendiren İlkay Kamil, böyle bir şeyin doğru olmadığını da sözlerine ekledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ