19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaşlığa KTAMS tepkisi
01 Nisan 2011 Cuma 16:09

Vatandaşlığa KTAMS tepkisi

KTAMS vatandaşlık dağıtımını protesto etmek için İçişleri Bakanlığı önünde eylem yaptı

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) vatandaşlık dağıtımını protesto etmek için dün İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı önünde eylem yaptı.


“Biliyor musun? Nisan 2009’dan itibaren 1940 kişiye vatandaşlık dağıtıldı” yazılı pankart taşıyan Ahmet Kaptan başkanlığındaki KTAMS Yönetim Kurulu üyeleri saat 10.00’da, bakanlık binasına giderek ana giriş kapısında oturmaya başladılar. Bu arada polis pankartı kapatıp bakanlık dışına çıkmaları konusunda eylemcilere uyarıda bulundu. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan “Biz anayasal hakkımızı kullanıyoruz” diyerek buna tepki gösterdi. Polisin pankartı almaya çalışması üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

 

Eylemler tüm bakanlıklara yayılacak


Daha sonra basına açıklamada bulunan Ahmet Kaptan, İçişleri Bakanı ve Müsteşarı’nın anayasal haklarını engellemeye çalıştığını savundu. Ahmet Kaptan, görevli polislerin üstlerinden aldıkları emirleri uygulamaya çalıştıklarının bilincinde olduğunu söyledi. Anayasal haklarını kullanmakta olduklarını yineleyen Kaptan, bundan sonra tüm bakanlıklar önünde eylemlerinin devam edeceğini belirtti. Kaptan “Toplumumuzu yok etmek için attıkları her adımı deşifre edeceğiz. Utanmaları ve onurları varsa bunları yapmasınlar” şeklinde konuştu.


Kaptan, Polis Teşkilat Yasası’na rağmen, polis derneğinde konuştukları gerekçesiyle 10 polisin görevlerinden uzaklaştırıldıklarını da savunarak “Bu durumu kınıyoruz ve utanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

İbrahim Gencal


Vatandaşlık dağıtımı konusunda hazırlanan bildiri KTAMS Genel Sekreteri İbrahim Gencal tarafından okundu.


UBP hükümetinin iktidara geldiği günden beri Kıbrıs Türk halkını ortadan kaldırmak için her türlü uygulamayı “AKP hükümetinden aldığı icazetle” yapmakta olduğu ileri sürülen bildiride, “dayatılan ekonomik yıkım paketleriyle” toplumun fakirleştirilmekte, çalışma barışının ortadan kaldırılmakta olduğu, özelleştirme adı altında halkın malı olan kurumların “bir bir TC sermayesine peşkeş çekilmekte” olduğu iddia edildi.

 

Dağıtılan vatandaşlıklar


“Kontrolsüz nüfus artışı devam ederken UBP hükümetinin dağıttığı vatandaşlıklarla kendi koltuklarını sağlama almaya çalıştığı” da savunulan bildiride, “UBP Hükümeti 2009 yılında 940, 2010 yılında 650 ve 2011 yılında bugüne kadar 400 civarında vatandaşlık dağıtmıştır.” denildi.

Genel Sekreter İbrahim Gencal’ın bildiriyi okumasının ardından İçişleri Bakanlığı’nın girişindeki merdiven ayaklarında 5 dakika daha oturan KTAMS yöneticileri daha sonra eylemlerine son verdiler.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ