14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaş kuşkulu
15 Aralık 2012 Cumartesi 09:06

Vatandaş kuşkulu

Belediyenin dört birimi çalışmaya başladı. Süreçle ilgili Haberdar’a konuşan vatandaş ise kuşkulu

Doğancan DÖNMEZ

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaklaşık bir yıldır devam eden sorunların çözümü için adımlar atılırken vatandaş olayları kuşkuyla takip ediyor. Aylardır haklarını alamayan belediye çalışanlarının sürdürdüğü grevle hem çalışan hem de Lefkoşalı zor günler geçirdi. Ziraat Bankası’ndan çekilen 90 bin TL tutarındaki krediyle 4 birimin iş başı yapması gazetemizden ‘Hele Şükür’ manşetiyle verilirken sokaktaki vatandaş işlerin düzelip düzelmeyeceği konusunda emin olmadığını dile getirdi. Haber Gazetesi muhabirine konuşan vatandaş gerekli önlemlerin alınmaması durumunda tekrar zor günlerin kapıda olabileceği konusunda hem fikir.
 

Vatandaş ne dedi?

Elif Üstbağ “Çalışanlar zamanında ödenmeli”

“Greve devam etmeyecek olmalarına sevindim.  Çalışanların mutlaka zamanında ödenmesiyle ilgili sözü alması gerektiğine inanıyorum. Aksi takdirde sıkıntılar tekrarlayacaktır.  Belediye çalışanlarının da insan olduğunu unutmamamız gerekli. Çalışanlar haklarını aramak için yola çıktılar.”

 

Elif Hacımusa “Akıllı ve tedbirli davranılmalı”

“LTB’de ilk önce çifte standartın önüne geçilmesi gerekiyor. Bir takım birimler iş başı yaptı. Ancak gerekli önemlerin alınıp, sıkıntıların üstesinden gelinmezse çalışan bir kez daha mağdur duruma düşebilir. Tasarrufa gidilmeli, işe gelmeyenlerin işine son verilmeli.  Bankada alınan borcun altında kalınıp tekrar kötü günlere dönülmesi istenmiyorsa özellikle yönetimin son derece akıllı ve tedbirli bir şekilde yoluna devam etmesi gerekiyor. İşlerin kötü gitmesi halinde belediye çalışanı tekrar greve giderek, sıkıntılı günler yaşayacaktır.”

 

Derya Özkan “Sorunlar tekrar edecek”

Karamsar bir tablo çizmek istemiyorum ama Lefkoşa Türk Belediyesi’nde sorunlar tekrar edecek. Ziraat Bankası’ndan çekilen paranın çalışanların sıkıntılarına yeterli geleceğini düşünmüyorum. Sorunlar tekrarlayacak… Bazı birimler çalışmaya başladı, maaşların düzenli ödeneceği söylendi. Ama önümüzdeki ayularda maaş ödemeleri yine sorun yaratacaktır. Böyle bir durumda da çalışanlar bir kez daha greve gidecek. Belediyenin kalıcı bir çözüme ihtiyacı var. bu da baştakilerin istifasıyla olacaktır. Sadece çalışanlar ya da bizler değil, çocuklarımızın da gelecekleri tehlike altında.

 

Hüseyin Hasan “Herkes suçlu”

 Eğer Lefkoşa Türk Belediyesi için alınan kararlar sistemli bir şekilde uygulanırsa bir ilerlemeden bahsetmek mümkün. Aksi takdirde mevcut durumdan bir adım daha ilerlenmesi mümkün değil. Hepimizin ümit ettiği hem bizler hem de çalışanlar için işlerin yoluna girmesi… Benim fikrim yaşanan süreçte ve gelinen noktada ne yazık ki herkes suçlu. İlerleyen dönemlerde aynı hatalara düşmemek için önlemler alınmalı. Bir kez daha ne bizler ne de Lefkoşa Türk Belediyesi aynı sıkıntıları kaldıramaz.

 

Hüseyin Topaloğlu “Herkes hakkını almalı”

Yaşanan bu sıkıntılı dönemde biz halk olarak elimizden geleni yaptık. Bundan sonrasında hem çalışanın hem de yönetimin mutlu olduğu bir belediye istiyoruz. Hükümet yaşanan sıkıntılar karşısında bir takım çözüm önerileri üretti. Tekrar aynı sorunların yaşanacağını zannetmiyorum.  Hem çalışanın hem de yönetimin yaşanan süreç karşısında dili yandı. Bundan sonra çok daha tedbirli bir şekilde adım atılmalı. Artık bizler de evde çocuklarımızın hasta olduğunu görmek istemiyoruz. Herkes hakkını almalı.

 

Emine Deniz “Gördüklerimiz iç acıtıcı”

Bir çok insan Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sıkıntılar yüzünden zor durumlara düştü. Bir daha aynı sıkıntıların yaşanmasını istemiyorum. Gördüklerimiz son derece iç acıtan olaylardı. Benim komşum belediye çalışanı. Araba almak için kullandığı banka kredisi yüzünden oldukça zor günler geçirdi. Aylardır maaşını alamaması yüzünden borcunu ödeyememek içinden çıkılmaz bir hale sürükledi O’nu. Kimsenin bir defa daha böyle üzücü şeyler yaşamasını istemeyiz. Herkes hakkını alabilmek için elinden geleni yapacaktır. Ancak temennimiz bir daha böyle haksızlıkların meydana gelmemesi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ