19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaş iş istiyor
03 Nisan 2011 Pazar 23:51

Vatandaş iş istiyor

“En büyük sorunumuz nedir?” diye sorduk...

Trafikten, eğitime kadar bir çok sorunla boğuştuğumuz ülkemizde “En büyük sorunumuz nedir?” diye sorduğumuz vatandaş ‘İŞSİZLİK’ yanıtını verirken, bunun nedeni olarak da kayıt dışı iş gücüne işaret etti...

 

Hüseyin Çiçek

Ülkede yaşanan en büyük sıkıntının işsizlik olduğunu dile getiren Gazimağusalı vatandaşlar, KKTC’nin diplomalı işsizler ordusuna döndüğünü vurguladılar.

Hayat pahalılığı ve geçim derdini, işsizlik sorununa bağlayan vatandaşlar, Haberdar’a yaptıkları açıklamada özellikle yurtdışından gelen işçilerin, yerli halkın önünü kapattığını ve yerli halkın bu yüzden Güney’e muhtaç olduğunu kaydetti.

 

İŞTE VATANDAŞLARIN SÖYLEDİKLERİ

 

Kadir Sağır

“Ülkemizde sigortasız çalıştırma devam ediyor, inşaat sektöründe bir kaç büyük firma var, bu firmalar hem ucuz işçi çalıştırıyorlar, hem de ödeme yapmıyorlar. İşsizliğin en büyük nedeni, burdaki vatandaş dururken Türkiye’den işçi getiriyorlar.”

 

Burak Kaya

“Ülkenin şu andaki en büyük sorunu zaten az olan istihdamın, içimizde bulunduğu bu krizde daha da düşerek yok olmasıdır. İnsanlar hangi bölümden mezun olurlarsa olsunlar, arkadaşlarını hemen hemen açılan tüm münhallerde görmesi mümkün, bölüm gözetmeksizin işsizlikten dolayı hemen hemen her universite mezunu her açılan münhale çaresizce başvuruyor, kısaca işsiz ordusu yetiştirdik.”

 

Mehmet Engin

“İşsizlik büyük problem, ülkenin kendi ve dışardan gelen kaynaklarını kapattılar, ulaşım sorunu halledilemedi, pahalılık aldı yolunu gidiyor, İngiltere’de bir tavuğu 4 Lira 50 Kuruş’a alıyorlar. Biz burada ortalama 15 TL’ye alıyoruz. Ben çoçuğuma ancak 5 TL harçlık verebiliyorum ve bundan utanıyorum, 5 TL çocuğuma günlük olarak yetmiyor. Özellikle Gazimağusa bölgesi tamamen öğrenciye bağlı olarak çarkı dönen bir bölge. Öğrenci gelmezse iş olmaz. Sektörlerimizde zincir gibi bir birine bağlı olduğu için, bir sektör iş yapamadığı zaman diğer sektörlerde bundan etkilenir.”

 

Süleyman Demirtürk

“Benim mesleğim yapıcılıktır, ama krizden sonra işler bozuk olduğu için çalışamıyorum. İş bulsamda fiyatlar çok düşük. Örneğin bir mermerin metrekaresini 15 TL ye alıyoruz, Türkiyeden gelenler 7 TL’ ye yapıyorlar, zaten onlar bizi burada yiyip bitirdiler. Bizde, Rum tarafında çalışmak zorunda kaldık, kısaca Rum’a muhtaç olduk.”

 

Şeref Kaplan

“En büyük sorun işsizlik, 2 oğlum var özel sektörde çalışıyorlar. Günde 12 saat çalışmaya asgari ücret alıyorlar. Üstelik bir tanesi üniversite mezunu! Ben serbest çalışıyorum, su tesisatı işi yapıyorum. Ancak inşaat sektörü durduğu için bende işsizim, hükümetinde hiç bir tedbir alacağına inanmıyorum. İnsanlar ne yapacağını bilmiyor. Maaşlılar maaşlarını alamıyor, hükümet ihtiyat sandığından kendi emeklilerini ödemek için borçlanıyor ve hiç bir yetkilide çıkıp açıklama yapmıyor. Her gün halka yeni bir masraf çıkarıyorlar, şimdi de plakaların değiştirilmesi için yasa çıkardılar. Bence bunun amacı bazı insanlara para kazandırmak.”

 

Hasan Elidemir

“En büyük sorun işsizlik, devletinde geliri yok, coğu insanımız rum tarafında çalışır halde! Herkes memur olmak istiyor, memur devleti olduk! Kaçak işçilik doruğa ulaştı, devletin bunları denetlemesi gerekir, kaçak işçilik ile ilgili cezaları arttırmalıdır, kaçak işçilik yüzünden yerli insan çalışamıyor. Devlet bu konuda çok hatalı! Türkiye elinden geleni yapıyor, buraya para yolluyor, ancak buranın yönetimi gönderilen parayı yanlış idare ediyor, sonra da Türkiye’yi suçluyoruz.”

 

Yunus Başaran

“Memleketin en büyük sorunu işsizlik! Dört tane oğlum var hepside işsiz, zaten gençlerin yarısından çoğu işsiz. Pahalılık haddinden fazla, hükümet elinden geldiğince çalışıyor. Uygulanan ekonomik tedbirler paketi bence normaldir, adam 4 bin TL maaş alıyor halen yetmiyor diyor.”

 

Murat Çakan

“En büyük sorun işsizlik. İnşaat sektörü bitti, en fazla çalışan, inşaat sektöründe olduğu için, genel olarak insanlar işsiz, parasız. Pahalılık zaten oldum olası var. Çünkü gümrük fiyatları çok yüksek, eğer gümrük fiyatlarını düşürebilirsek pahalılığı aza çekebiliriz. İşsizlik içinde yatırımların artması gerekir.”

 

Soner Zorlu

“Memleketin durumu bazılarının gördüğü gibi, battık-bittik durumunda değil. Biz 60’lı yaşların üzerindeki insanlar bu duruma gelmek için çok fedakârlık yaptık. Bu günlerin değerini iyi bilmek lazım! Tabi ki dünyanın her tarafında sıkıntı var. Doğal olarak burada da var. Biz anavatanımız Türkiye ile sıkı işbirliği içinde bu sıkıntıları aşabiliriz, yabancılarla işbirliği yapanları ve Rumların ağzı ile konuşanları şiddetle kınıyorum. Hangi görüşten olursak olalım birlik olmamızın zamanıdır. Eski Kıbrıs Türkleri çok daha büyük zorluklardan geçerek bugüne geldiler.”


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ