17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaş  “Erken Seçime” sıcak
09 Aralık 2012 Pazar 09:20

Vatandaş “Erken Seçime” sıcak

Başbakan İrsen Küçük’ün “Erken seçim de dahil her türlü seçenek gündemimizde” açıklamasına vatandaştan destek geldi

Tan AYKOL -  Devrim DEMİR

Cumhuriyet Meclisi’nde 2013 Bütçesinin  görüşüldüğü sırada yaşanan nisap sorununun ardından Başbakan İrsen Küçük’ün dile getirdiği “Erken Seçim” siyasi partilerin ardından vatandaşın da desteğini aldı. Haberdar’a konuşan vatandaşlar mevcut yapının artık sürdürülebilir olmadığına dikkat çekerek gelinen aşamada “Erken Seçim’İn” bir alternatif olabileceğini ortaya koydu.  

 

Vatandaş erken seçim için ne dedi?

Emine Gök: “Seçim şart oldu”

‘’ Hiç beklemeden hemen erken seçime gidilmeli. Ülke zor günler geçiriyor. Türkiye bizim anavatanımız çok seviyoruz ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha saygın olmasını da istiyoruz. Ankara’nın her söylediğini yapan bir hükümet değil kendi ayakları üzerinde durabilen bir yönetim istiyoruz. Bugünden sonra artık bu ülke genç insanlara devredilmeli ve ülkeyi onlar yönetmeli, bu aşamada erken seçim bu yapıyı sağlar diye düşünüyorum”

 

Mehmet Gariban: “Halk mutsuz”

‘’ Ben Güney Kıbrıs’ta çalışıyorum, ekonomik olarak Güney bugünlerde çok sıkıntılı. Ülkemize baktığımızda ise onlardan pek bşr farkımız yok. Bir erken seçim belki bu ülkede bir şeyleri düzeltir en azından hem siyasetçileri hem de biz vatandaşları motive eder. Başbakan mahkemelik olan kurultayı herhalde kaybedeceğini anladı ve o yüzden “Erken seçim” diyor. Biz de vatandaşlar olarak erken seçim diyoruz gelinen aşamada artık kararı halk versin.

 

Memduh Ergüler: “Kaliteli aday çıkarsınlar”

‘’Bir  erken seçime gidilecekse eğer, her parti nitelikli adaylara yönelmeli. kaliteli aday derken, sevip inanabileceğimiz, sorunlara çözüm üretebilecek birileri olmalı.  Yaşadağımız koşulları düşünecek olursak Erken Seçimden başka yol kalmadı. Benim önerim erken seçim Lefkoşa Belediyesi için de geçerli olmalı, çünkü orda da sistem kişlitlendi insanlar aç susuz sokaklarda, vatandaşlar ise hizmet alamıyor.

 

Mehmet Salih akay: “Önce LTB’yi kurtarsınlar”

Hükümet önce LTB sorununu çözsün ardından da erken seçime gitsin. LTB’de aylardır çalışanlar bir mağduriyet yaşıyor,çalışanların hali ortada yazık değil mi o insanlara bu kadar senelik yatırımları emeklerini kim ödeyecek? Ülkenin içine düştüğü durum maalesef yürekler acısı, bu yaşadıklarımızı erken seçim temizler mi emin değilim ama bu şekliyle de işlerin yürümesi mümkün değil UBP kendi içinde parça parça oldu.Vatandaşı düşünen yok, bir ümit sorunları erken seçim temizler mi emin değilim ancak kararını halk versin.

 

İnci Ergüler: “Seçim bir şeyi düzeltmeyecek”

‘’Bugün ülkemizde geçirilen bu zor günlerde erken seçim olsa da hiç bir şey düzelmeyecek. Lefkoşa Türk Belediyesindeki sorunlar bitmeden zor. KKTC’de sistemin değişmesi şart çünkü bu yapıyla bir yerlere gidilemeyeceği ortada, bir şeylerin değişmesi gerekir. KKTC’de artık her şey torpile dayalı yürüyor bir amcan dayın yoksa herhangi bir işin olmaz, devlet daireleri insanlara hizmet vermekten uzak. Bu yaşananlara erken seçim çözüm olamaz bu işleri ancak sistem değişikliği rayına oturtur.

 

BELKIS AKYOL: Erken seçime gerek yok

Bence erken seçimin anlamı yok. Ülkemiz maalesef ekonomik ve politik olarak sürekli artan problemlerle boğuşuyor. Hükümetler sıklıkla değişti ama maalesef ülke adına hiçbirşey değişmedi diye düşünüyorum. Şimdi hükümet sorunlar yaşıyor diye değişikliğe, seçime zorlanıyorlar. Ülkemizin ekonomik ve politik olarak sorunlardan kurtulması yeni kişilerin, isimlerin koltuklara gelmesimidir diye sormak istiyorum bende…

 

FERAH BULUT: Faydası olacaksa evet

Ev kirası, elektrik, su, otobüs v.b ücretler başlı başına bir felaket. Birileri koltuklarını değiştirmiş, birileri gitmiş yerine birileri gelmiş ne değişecek ki? Çözümsüzlük daima birileri için bir çözümdür. Politika-siyaset dünyası ancak birbirleriyle savaşanlarla dolu. Memnun olmayanlar koltuklarından etmek için birilerini zorluyor demekki. Yenileri gelse ne olacak. Biz öğrenciler için bir faydası olabilse keşke. Mesela uçak bilet fiyatlarını düşürseler? Bu ve bunun gibi sorunlar çözülmeyecek, sadece siyasette yeni isimler yeni yerlere gelip aynı siyaset oyununu kendilerince sürdürecekler. İşte seçim ve sonrası benim için bu.

 

FATOŞ AYDOĞAN:Erken seçim de değiştirmez

Ülkedeki siyasi değişikliklerin halkı huzur ve refaha taşıyacağına inanmıyorum. Hiçbir değişiklik olmaz bence. Esnaf yine perişan olacak. Yeni bir hükümet gelirse, fiyatlar bir inecek bir yükselecek. Bir çok iş yeni düzenlemeler, el değişiklikleri için aksayacak. Yine de halk kimi istiyorsa onu getirsin ve hayırlısı olsun.

 

TANJU AKYOL: Seçimin nasıl yansıyacağı önemli

Bütün ülkeler, yönetimler, hükümetler, karşılaştıkları ya da bazı kişi, kurum, kuruluşlarca karşılaşmaya zorlandıkları bu sorunlardan sadece seçimle mi kurtulurlar? Seçim, bugüne kadar neyin çözümü olmuştur? İktidarlar değişir ama yönetimler, ekonomi, politika v.b unsurlar birbrini takip eden çark gibidirler. Bir öncekinin halledemediklerini bir yenisi sihirli bir değnekle mi çözecek? Olası yeni seçim, halka nasıl yansıyacak? Elektrik, su, kira, maaş, yollar, belediye v.b seçimlerle mucizevi değişikliklere mi uğradı ki bunca zaman? Bir önceki mutsuzların ve yeni mutlu olma adaylarının zorlamasıyla olur böyle bir seçim diye düşünüyorum. Koltuklar değişir, isimler baştan yazılır. Tek olacak budur diye düşünüyorum.

 

HASRET ATAN: Bıktık artık

Seçim olsa ne olur. Bizler işimizle gücümüzle deyim yerindeyse sürünüyoruz. Ekonomik bozukluk, pahalılık olarak herşeye yansıyor. Siyasi belirsizlikler, tartışmalar, sürekli bir kavga ortamı herşeyi günden güne güç duruma sokuyor. Öncekiler neyi çözmüşler ki yenileri ne çözecek. Seçim olsa oy kullanmak bile saçma gelir. Bıktık artık bu kavga, kaos ortamından. Meclisteki isimler değişse halk üzerinde ne değişecek ki?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ