24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Varise dikkat!
06 Mayıs 2011 Cuma 11:29

Varise dikkat!

Sıcak, hareketsiz yaşam, dar giysiler ve topuklu ayakkabı çok riskli!

Sıcak, hareketsiz yaşam, dar giysiler ve topuklu ayakkabı varis oluşumunu artırıyor. Eğer tedavi olunmazsa; damar içi iltihabı ve pıhtılaşma, bu pıhtının akciğere gitmesi gibi riskler kapıda...

 

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Türkay, halk arasında varisin tedavi olmayan bir hastalık olarak bilindiğini ve birçok hastanın varisle birlikte hayatını sürmek zorunda kaldığını söyledi. 

 

Varisin tedavi edilmemesi durumunda damar içi iltihabı, damar içi pıhtılaşma ve pıhtının akciğere gitmesi gibi olumsuz durumlara sebebiyet verebileceğini vurgulayan Türkay, bazı varislerin ise, şikayete yol açmadan sinsice ilerlediğini belirtti.
  


''Yeni yöntemle tedavide varis tekrarlamıyor''


Varis tedavisinde klasik ameliyatların yerini 2002'den sonra yeni yöntemlerin aldığına dikkati çeken Türkay, ''Klasik ameliyat yöntemiyle tedavi olmuş hastalarda 4-5 yılda varis yüzde 40-50 oranında tekrarlıyor ve hemen hemen ilk dönemine dönmüş oluyor. Bu nedenle insanlar varis tedavisi olmak istemiyor. Halbuki yeni tedavi yöntemleriyle tekrarlama riskini en aza indiriyoruz. Eski yöntemdeki tekrarlama riski yüzde 40-50 iken, yeni yöntemlerle 10 yılda tekrarlama riskini yüzde 10'un altına indiriyoruz'' diye konuştu.
 

 


“Mutlaka tedavi olun”

 

Yeni yöntemler arasında lazerle tedavi, radyo frekansı yöntemi ve köpük tedavisinin yer aldığını belirten Türkay, ''Varis hastaları mutlaka tedavi olsunlar ve yeni yöntemleri tercih etsinler. Çünkü varis, hastanın yaşam standardını ciddi anlamda kötüleştiriyor. Bazı hastalar genç yaşta günlük işlerini bile yapamaz hale geliyor'' dedi.

 “Sinsice ilerliyor”

 

Türkay, anne ve babasında varis olan genç kızlarda yüzde 70-80'e varan sıklıkta varis görüldüğünü de söyledi.

 

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Türkay, halk arasında varisin tedavi olmayan bir hastalık olarak bilindiğini ve bir çok hastanın varisle birlikte hayatını sürmek zorunda kaldığını söyledi. 

 

Varisin tedavi edilmemesi durumunda damar içi iltihabı, damar içi pıhtılaşma ve pıhtının akciğere gitmesi gibi olumsuz durumlara sebebiyet verebileceğini vurgulayan Türkay, bazı varislerin ise şikâyete yol açmadan sinsice ilerlediğini belirtti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ