15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vakıflar,  tartışmalı camiiye açıklık getirdi
29 Nisan 2011 Cuma 13:30

Vakıflar, ' tartışmalı camii'ye açıklık getirdi

Doğanköy’e camii yapımı konusunda yaşanan tartışmalar üzerine süreçle ilgili bilgi verildi

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Doğanköy’e camii yapımı konusunda yaşanan tartışmalar üzerine basın toplantısı düzenleyerek süreçle ilgili bilgi verdi.


Vakıflar İdaresi merkez binasında yer alan basın toplantısında, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade ve Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Köse ile yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Doğanköy Muhtar Vekili Yakup Tek de, hazır bulundu.


 


Kaymakamzade: Hizmetlerimizi sürdüreceğiz


Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, Vakıfların halka hizmet için var olan bir kurum olduğunu ve halkın eğitim, kültür gibi değişik alanlardaki ihtiyaçları doğrultusunda hizmetlerini sürdürdüğünü belirterek bu yöndeki hizmetlerini sürdüreceklerini vurguladı.
Doğanköy’de muhtarlığın talebiyle gündeme gelen cami ihtiyacı üzerine izlenen prosedürle ilgili detaylı bilgi aktaran Kaymakamzade, bu sürede yapılan yazışmaların kopyalarını da basınla paylaştı.
 

 

“Arazi, yapıma uygun”


Kaymakamzade, Doğanköy Muhtarı’nın 2008 yılında dönemin Başbakanı’na gönderdiği yazıyla köyde camii ihtiyacı olduğunu ve Panayia Kilisesi’nin yanındaki Vakıflar İdaresi’nin mülkiyetindeki tarlanın camii yapımına uygun olduğunu bildirdiğini, konunun havale edildiği İskan ve Rehabilitasyon Dairesi Müdürü’nün de bu yerin camii yapımına uygun olduğunu onayladığını anlattı. Kaymakamzade, maliyet keşfi yapılarak TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden finansman talebine de olumlu yanıt alındıktan sonra İdare’nin gazetelere ilan vererek inşaat için teklif kabul ettiğini kaydetti.


 

8 yüz 70 bin TL ihale bedeli


İhaleye katılan 11 müteahhitten en düşük teklifi veren Hasan Şakir LTD’in 8 yüz 70 bin TL’ye ihaleyi aldığı ve bölgeden geçmesi muhtemel çevre yoluyla ilgili yaşanabilecek sorunun da Şehir Planlama Dairesi’yla yapılan yazışma neticesinde aşılması üzerine Vakıflar İdaresi’nin teknik elemanları tarafından projenin tamamlandığını belirten Kaymakamzade, görüşüne başvurdukları Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin de konunun Anıtlar Yüksek Kurulu toplantısında değerlendirilerek Doğanköy’de söz konusu yere camii yapılmasının uygun olduğunun kararlaştırıldığını kendilerine yazılı olarak bildirdiğini kaydetti.

 Duruşma 5 Mayıs’ta


Gelinen aşamada, inşaat yeriyle ilgili herhangi bir engel olmadığı ortaya çıkınca ilgili şirketi çağırarak sözleşmeyi imzaladıklarını belirten Kaymakamzade, bunun ardından da bir bölge sakininin inşaat çalışmalarından rahatsız olacağı gerekçesiyle mahkemeye başvurarak ara emri aldığını ve 5 Mayıs’ta bunun duruşmasının yapılacağını söyledi.


Kaymakamzade, bu duruşmanın bu vatandaş lehine sonuçlanması durumunda bundan böyle kimsenin inşaat yapamayacağını, ancak mahkemeye saygısı olduğunu ifade etti.


Öte yandan köy muhtarıyla yaptığı görüşmede, köyde cami ihtiyacı olduğu ve köylünün de bunu istediğini öğrendiğini belirten Kaymakamzade, muhtarın köyde topladığı 250 imzayı da kendilerine gönderdiğini söyledi.

 Köse: Cami parseli ayrı


Basının sorularını da yanıtlayan Vakıflar İdaresi Müdürü Kaymakamzade ve Yönetim Kurulu Başkanı Köse, söz konusu arazinin kilise arazisi olduğunu ancak oradaki kiliseden ayrı bir parsel olduğunu ve kiliseyi çeviren duvarla hudut olduğunu belirttiler.


Kaymakamzade, basında çıkan bir fotoğrafın gerçeği yansıtmadığını belirtirken; Köse de, aldıkları kararların yüzde 99’unun oybirliğiyle alındığına dikkat çekti ve basından araştırarak haber yazmalarını istedi.


“KKTC’de 4 bin dönüm civarında kilise arazisi vardır. Vakıflar İdaresi’nin de 20 bin dönüm civarında Güney’de arazisi var” diyen Köse, 1974 sonrası Meclis kararıyla bu kilise mallarının kullanımının Vakıflar İdaresi’ne verildiğini anımsatarak arazi konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmadığını vurguladı.
 

 


“KTMMOB’un istekleri uygulanmamıştır”


Köse, kilise arazisine camii yapılmasının da ilk olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Buradaki esas sıkıntımız biliyorsunuz KKTC yasalarında tüm inşaatların vizelenme ve planlama onayı alma zorunluluğu vardır ancak uygulamada, devlet kurumlarına ait yapılan binalarda bunlar uygulanmamaktadır…Şehircilikten onay alınıyor ancak vizeye Mimarlar Odası’na gidilmiyor. KTMMOB’nin bu yönde bir takım istekleri var ama bugüne kadar uygulanmamıştır.”


Bu arada Afrika Gazetesi’ni temsilen haberi takip etmek için basın toplantısına geldiğini belirten Arkeolog Tuncer Bağışkan, Vakıflar İdaresi yöneticileri tarafından salona alınmadı. Bağışkan’dan gazeteyi temsil ettiğine dair belge istendi ve bunun üzerine kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ