20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vakıf malları masada
16 Nisan 2011 Cumartesi 16:44

Vakıf malları masada

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Bedesten'deki açılışta açıkladı...

Yurdagül BEYOĞLU

 

Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs Türk halkına devredilmesinin 55. yıldönümü Lefkoşa Bedesten’de düzenlenen tören ve kokteyl ile kutlandı.

 

Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türkü’nün Varoluş Mücadelesi Lideri Doktor Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük, Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu temsilcileri, çalışanlar ve diğer üst düzey davetliler katıldı. Vakıf bahçesine dikilmesi planlanan Dr. Fazıl Küçük anıtının maketlerinin jüriye sunulduğu törene, İstiklal marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi izledi. Törende ilk konuşmayı Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade yaptı. Vakıf kaynaklarının Kıbrıs Türk halkının ihtiyaç duyduğu alanlarda kullanıldığını vurgulayan Kaymakamzade, Vakıflar İdaresinin Kıbrıs Türk halkına fayda sağlamak üzere ebediyen yaşatılacağını kaydetti.

 

“İngiliz Döneminde kötüye kullanıldı”Başbakan İrsen Küçük de törende yaptığı konuşmada, Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs’ın en köklü kuruluşlardan biri olduğunu ve bugüne kadar birçok hizmeti yerine getirdiğini söyledi.Küçük, Müslümanlığın temsil edilmesi ve camilerin korunması için de vakıflar idaresinin uzun yıllar çalıştığını anımsattı. Kıbrıs’ın İngilizlere kiralanmasının ardından Vakıf İdaresi’nin sıkıntılı bir döneme girdiğini belirten Küçük, özellikle Kıbrıs’ın İngilizlere ilhakından sonra vakıflar İdaresi’nin mülkün de daha fazla zarar gördüğünü kaydetti..

 

“Bu bilgileri canlı tutmak zorundayız”

 

O dönemde Türklere ait birçok çiftlik olduğunu anımsatan Küçük, Maraş ve Dipkarpaz’da bulunan çiftlikleri örnek gösterdi.

 

Vakıflar İdaresi’nin, yanlı yönetimden Doktor Küçük ve yakın çalışma arkadaşlarının yoğun girişimleri sonucu kurtulduğunu hatırlatan Küçük, bu girişimler ile Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs Türküne devredildiğini vurguladı. Başbakan Küçük, Doktor Fazıl Küçük’ü rahmetle anarak sözlerini tamamladı.

 

“Bunu sineye çekemeyiz”Cumhurbaşkanı Eroğlu ise, Vakıfların asıl amacının insanlığın yararına hizmet vermesi olduğuna işaret ederek, İdarenin bu misyonunu yerine getrimesi yanında Kıbrıs Türk Halkı’nın özgürlük ve egemenlik mücadelesinde ayrı bir yere sahip olduğunu vurguladı.Doktor Fazıl Küçük ve arkadaşlarının Vakıflar İdaresi’nin devri için verdikleri siyasi kavga ile ulaştıkları sonucun, varoluş ve egemenlik mücadelesinin en önemli kazanımlarından birini olduğunu anımsatan Eroğlu, Vakıf mallarının Kıbrıs görüşmelerinde de önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. “Vakıf mallarını koruma uğraşlarının, Kıbrıs Adası’ndaki Türk varlığının devamı,  egemenlik ve özgürlük için verdiğimiz hukuksal ve siyasi mücadele için yaşamsal önemi bulunduğu açıktır” diyen Eroğlu, Kıbrıs’taki Türk Vakıf mal ve arazilerinin çok büyük bölümünün İngilizler ve Rumlar tarafından yasa dışı yollarla yağmalandığını anımsattı.

 

Görüşmelerde bu çok önemli”


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Vakıf mallarının Rum tarafı ile yürütülen müzakere sürecinde çok önemli bir nokta olduğuna işaret etti. “Görüşme masasına sunduğumuz mülkiyetle ilgili son önerilerimizde yasa dışı olarak el değiştiren vakıf mallarını kapsam dışı tuttuk bu konuyu ayrıca ele almak istediğimizi belirttik” diyen Eroğlu, buna karşın Rum tarafından bir anlayış göremediklerini belirtti.

 

“Gerçekleri görmek istemiyorlar”


Birçok konuda olduğu gibi Vakıf Malları konusunda da Rum tarafının var olan gerçekleri görmek istemediğini belirten Eroğlu, “ Kıbrıs Adası’nı nasıl yeniden hegemonyaları altına alacaklarının hayali içinde politik manevralara başvuruyor” diye konuştu.

 

“Gelin takvim yapalım”Rum lideri Hristofyas’a çağrı yapan Eroğlu, “ Geliniz belirli bir takvim yapalım, yoğun bir şekilde çalışalım ve gelecek kuşakların çatışma yaşamayacağı, tüm dünyaya, bölgemize örnek olacak bir anlaşamaya imza atalım” dedi. Eroğlu ayrıca uluslar arası alanda temsiliyet hakkı elde  etmiş olan Vakıflar İdaresi’nin çok iyi yönetilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Eroğlu’nun konuşmasının ardından Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi korosu mini bir konser sundu. Konser’in ardından Vakıflar İdaresi bahçesinde yer alan üç boyutlu eserler sergisi gezildi.

 

“Yıllar geçtikçe anlaşılıyor”Fazıl Küçük’ün Vakıflar İdaresi bahçesine konacak büstünün seçici jüri üyesi olan Süheyla Küçük, 5 eserden ikisini elediklerini, üç eser arasından seçim yapılacağını kaydetti. Beğendiği büstü Haberdar Gazetesi’yle paylaşan Küçük, “yine de karar jürinin” dedi.

 

Dr. Fazıl Küçük’ün verdiği mücadelenin yıllar geçtikçe daha çok anlaşıldığını ifade eden Süheyla Küçük, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ